logo

Selamlaşma


Selim Çiftçi
selimciftci@08olay.com

Dünyada iki şey var çok kolay ama çok faydalı

Biri selamlaşma ,diğeri su içmek

Tanıdığına tanımadığına selam vermek.

Böylece olumlu iletişim kurmanın ilk adımı atılmış oluyor. Kaynaşma tanışma anlaşma başlangıcı.

Başbakan Davutoğlu’Topluma selamlaşma önerdi. Tarihten beri inançlarımızda, geleneklerimizde var olan selamlaşmanın tirendi biraz düşen bölgelerimiz oldu. ankara escort Operasyonlardan dolayı.

Siyaset kıran kırana devam ederken biraz savrulma olsa da selamlaşma bizi yeniden toparlayacak unsurdur.

A.Taşgetiren , sokağa çıkın ve gördüğünüz her insana gülümseyin.” Peygamberimizin “Tebessüm sadakadır” şeklindeki hadisi şeriflerinden yola çıkmıştım.

Başbakan’ın kültür hamulesi içinde yine Rasulullah Efendimizin “İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe gerçekten iman etmiş olmazsınız.

Size birbirinizi sevmenize vesile olacak bir tavsiyede bulunayım mı? Selamı yayın” şeklindeki güzel sözlerinin bulunduğunu biliyorum. Böyle bir çağrıyı, laik bir ülkenin başbakanı İslam Peygamberi’nden (s.a.v.) yola çıkarak yapabilir mi?

Bu çağrıdan bir zamanlar yapıldığı gibi “Esselamü aleyküm – Günaydın” tartışması çıkarılır mı?
Bunlar mümkün. Memlekette hala bağnaz laikçi muhitler yok değil. Hatta onların bir kısmının öfkesi, “Ülke elden gidiyor” gibi bir feveran noktasına bile savrulabilir.

Ama ister “esselamü aleyküm” desin, ister “günaydın” desin ve hatta ister hiçbir şey demeyip sadece tebessüm etsin, bu ülkenin atmosferinin, daha çok sevgiye ihtiyacı var ve birbirimize taşıyacağımız küçük sevgi kırıntıları her bakımdan olumludur.

Selam veren insan bunu içinde kötülük barındırarak yapmaz.

Yüzünüze gülerek hançerleyende ancak kişilik bozukluğu bulunur.

Başbakan’ın çağrısında Türk, Kürt, Sünni, Alevi, Müslim, gayrı müslim farklı toplum kesimlerinin isimleri sayılıyor ve “Kim olursak olalım, selamlaşalım” deniyor.

Bu toprakların bazı kültür motifleri var ki, onları hayata taşırken aidiyet farkları önemini kaybeder. Selam bunlardan birisidir.

“Selamlaşma” bize İslam’ın kazandırdığı içinde gerçekten derin anlamlar taşıyan bir iletişim dilidir. “Selam” Allah’ın güzel isimlerindendir, Allah’ın bir diğer güzel ismi “Vedud”tur. “Çok seven, sevgi dolu” anlamlarına gelir. Diğer isimleri Rahman’dır, Rahim’dir… Selam tüm bu güzel esma-i hüsna ile bütünleşmiş bir  iyilik, barış, güven dilidir. Selamlaşma işte bunu taşımaktır ötekine… Ötekini ötekileştirmekten çıkarmak ve yüreğimize taşımaktır selam. Bir Müslüman toplumun özgün halidir. Yürekleri Selam’ını kaybetmiş toplum, Müslümanlık hüviyetinde de bir hayli aşınma yaşamıştır.

Selam bir kalb kıvamıdır. Yüreğinde diğer mü’mine karşı sevgi olmayanın selamı da olmaz, selamı olsa bile içi boşalmış bir selam olur o.

Ne diyeyim, önce tepelerdeki insanlarımızın birbiriyle selamlaşır hale gelmeleri beklenir. Aydınlarımızın yüreğine selamın ulaşması beklenir. Çocuğu boğan adamın, köpeği öldürüp asan adamın yüreğine selamın ulaşması lazım. diyor starda.

İlk elini uzatan 90 puan alır. Diğerine 10 puan kalır.

Gelin ilk elini uzatan biz olalım.

Hoşça ve dostça kalın

Etiketler:
Share
510 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İslam Toplumunda Şerait-i Sulhiye (Toplumsal Barış Şartları)

  29 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  İslam toplumunda sulh şartları yani toplumsal barışın sağlanmasının şartları, zekatın farz kılınması, faizin haram kılınması ve faizsiz borç vermenin teşvik edilmesidir. Kapitalizmi ise ayakta tutan faizdir. Faizin kaldırılması ile  kapitalist sistem de çökecektir. Bu söylediklerimiz Risale-i Nur Külliyatında şu veciz cümle ile ifade edilmektedir; “Vücub-u zekât ve hurmet-i ribâ, karz-ı hasen şerâit-i sulhiyedir. Şu ribâ taşını altından çeksen, şu zâlim medeniyet kasrı çökecektir.” Vücub-u zekât: Zekatın farz olması Hurmet-i ribâ: Faiz yasa...
 • Çeleng

  25 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Farsça çēlān چيلان  "demirden yapılan her türlü alet ve edevat" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. Farsça sözcük Farsça çiling veya çiring چلنگ/چرنگ  "demirin demire çarpma sesi" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Türkçe çalmak/çelmek (demir dövmek) fiilinden türemiş, ya da Türkçe kökenli olup Farsça üzerinden geri-alıntılanmış olması mümkündür. Eskiden kadınların süs için başlarına taktıkları mücevher veya madenlerden yapılmış sorguç. Halka şeklinde çiçek veya yapraklı dal demeti. Çelenk, aslınd...
 • Sultan İbrahim Deli miydi?

  24 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Meşrutiyet devrinden (1908) sonra Osmanlı tarihi üzerine yazıp çizenler Sultan İbrahim’e bir “deli” sıfatı takmışlardır ki, bugün tereddütsüz, büyük iftiradır diyebiliriz. Tarihçiler, Padişah’ın buhranlı bir hayat geçirdiğinde hemfikirdir. I. Mustafa’ya söylenen, hafif akıllılık gibi tabirler, bu Sultan hakkında kullanılmamıştır. Güvenilir Osmanlı kaynaklarında şahsına yönelik “deli” nitelemesi zikredilmemiştir. 20. yüzyıl başlarında, özellikle Cumhuriyet Dönemi’nde kaleme alınan bazı kaynaklarda, Osmanlı düşmanlığının tesiriyle bu lakap kast...
 • Keltler

  23 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kelt kelimesi ilk kez Yunanlı tarihçi Hecataeus tarafından M.Ö. 517 yılında yunan mitolojilerinde geçmektedir. Kelt kelimesi; cesur, savaşçı, erdemli anlamına gelmektedir.  “Keltler” hem antik hem de modern zamanlarda gelişim göstermiş bir halk olarak bilinmektedir. Keltler, etnik bir grup olmaktan çok, ortak bir yaşam biçimini paylaşan insanlardı. M.Ö 2000 yıllarında Keltler, anavatanları olan Orta Avrupadan göç etmişlerdir. Çoğu İspanya,Galya ve Britanya adalarına yerleşmiştir. Kanıtların gösterdiği üzere Keltler Avrupa kıtası üzerinde ...