logo

Şekerbank Yeni Yerinde Hizmet Vermeye Başladı

Şekerbank’ın Türkiye genelindeki 235’inci şubesi olarak 2007 yılının Aralık ayında Artvin’de hizmete giren Şekerbank Artvin Şubesi Cumhuriyet Caddesi üzerindeki yeni yerinde hizmet vermeye başladı.

Artvin’de açıldığı günden beri toplumun her kesiminden vatandaşlara bankacılık hizmeti veren Şekerbank 15 Eylül 2015 tarihinden itibaren yeni yerine taşınarak müşterilerine daha kaliteli ve ferah ortamda hizmet vermeye devam ediyor.

Eski binasının hemen yanında bulunan ve Artvin Halkının Albi Süper Market Binası olarak bildiği mekana taşınan Şekerbank Artvin Şubesi yeni adresinde müşterilerini ağırlıyor.

Şube çalışanlarından Oktay Mataracı yeni yerlerinin eski yerlerine göre daha ferah ve daha iyi olduğunu ifade ederek bu mekanda müşterilerine daha iyi hizmet vereceklerini ifade etti.

Şube Çalışanlarından Didem Özbilge’de Şekerbank’ın Türkiye’de, aktif büyüklükte ilk on özel banka arasında, “küçük işletmelerin finansmanında lider banka” olarak yer almak vizyonuyla Anadolu bankacılığı anlayışıyla köyden kente; yerel özellikleri ve ihtiyaçları dikkate alan, bankası olmayanları da bankacılık hizmetleriyle tanıştıran, mutlu müşteri, çalışan ve ortaklarıyla değer yaratarak birlikte büyüyen, gücünü köklü geçmişinden alan, çağdaş bir banka misyonuyla çalışmaları yürüttüğünü ifade ederek Artvin’de de bu çerçeve çevresinde hizmet vermek için tüm personelin elinden geldiğin yaptığını söyledi.

2007’den beri Artvin’de hizmet veren Şekerbank’ın Kurumsal Değerleri İse Şöyle:

“Açık İletişim: Farklı bakış açılarına saygı duyuyoruz; çalışma arkadaşlarımızın ve müşterilerimizin her türlü önerisine açığız. Kurum içinde, iletişim kanallarını açık tutarak bankamıza ve çalışma arkadaşlarımıza katma değer sağlayacak her türlü düşünce ve birikimi, zamanında ve sağlıklı biçimde örgütsel zinciri oluşturan tüm halkalarla paylaşırız.

Sürekli Gelişim: Sorgulayıcı bir bakış açısıyla yeni düşünce, bilgi ve becerileri edinme isteği ve çabası içindeyiz; kendimizin ve diğerlerinin sürekli gelişimi için birlikte çalışmaya ve sorumluluk almaya istekliyiz.

Müşteri Odaklılık ve Yerel Davranabilme: Yerel özellikleri de dikkate alarak tüm müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamayı, ürün ve hizmetleri hızlı ve güler yüzlü bir şekilde sunarak müşteri memnuniyetini sağlamayı önemsiyoruz.

Sonuç Odaklılık: İstenen sonuçlara/hedeflere odaklanmayı, karşılaşılan problemleri çözmek için kendiliğinden zaman kaybetmeden harekete geçmeyi, takipçi olmayı, karlılığı ve verimliliği artıracak şekilde işlerimizi sonuçlandırmayı benimsiyoruz.

Kurum Aidiyeti: Ortak hedef ve değerlerimiz doğrultusunda kendi çalışma ekibimizle ve diğer çalışma arkadaşlarımızla saygılı, adil, özverili, paylaşımcı, katılımcı bir şekilde ve dayanışma içinde çalışarak kurumumuzun performansına katkı sağlamanın ve kurumumuza bağlılığın değerine inanıyoruz.”

Bir süredir şube müdürü bulunmayan bankaya yeni bir şube müdürü atanması bekleniyor.

Ç.P.

Etiketler: » » »
Share
1792 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?