logo

Şehir Plancıları Odası Çılgın HES’in Peşini Bırakmıyor

ŞPO: “Arhavi’de Doğadan, Halktan Yanayız; Sermayenin Planlarını Bozacağız”

 

ŞPO; kamu yararına, mevzuata, şehircilik ilkelerine aykırılık tespit ettiği Arhavi Revizyon ve İlave İmar Planı ile Kavak HES İmar Planı’na dava açtı.

Artvin’in Arhavi İlçesi’nde yapılması planlanan Revizyon ve İlave İmar Planı ile Kavak HES İmar Planı’na TMMOB’ye bağlı Şehir Plancıları Odası (ŞPO) tarafından dava açıldı. Yaptıkları incelemede planlarda birçok açıdan kamu yararına, mevzuata, şehircilik ilkelerine ve esaslarına aykırılar tespit eden ŞPO, Arhavi Revizyon ve İlave İmar Planı kararlarının hiçbir bilimsel veriye dayanmadığını, ilgili mevzuat gereği gerçekleştirilmesi gereken araştırma, sentez ve eşik çalışmalarının tamamlanmadığını tespit etti.

Bu yanlış kararın nitelikli tarım arazilerini yapılaşmaya açacağına, bireylerin sağlıklı çevrede yaşaması amacıyla hazırlanan kanunlarla aykırı olduğuna, kent bütünü yerine parsel bazında karar alınarak rant odaklı kararlar üretildiğine dikkat çeken ŞPO, “Kentin ulaşım sorununa yönelik plan kararları üretilmediği gibi şehircilik biliminin gerekleriyle örtüşmeyen; Arhavi kentinin mevcut sorunlarını çözmek bir yana, gelecekte çok daha ciddi sorunlara kaynaklık etmesi beklenen plan kararlarının ‘Arhavi Revizyon ve İlave İmar Planı’ kapsamında üretildiği tespit edilmiştir dedi.

Kavak HES İmar Planı’nın da hem üst ölçekli planlara aykırı olduğunu, hem de insan sağlığını ve çevrede bulunan kentsel kullanım alanlarına zararları bulunduğunu belirten ŞPO yönetimi, açtıkları iptal davasının takipçisi olacaklarını ve kamu yararını korumaya devam edeceklerini dile getirdi.

Share
670 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?