logo

Seçmenin Mesajını Ne? (1)


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Geçtiğimiz hafta sonu ülkece sandığa gitti. Anayasa değişikliklerinin oylandığı referandum bir iki münferit olay dışında ülke genelinde başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Referandum sonuçlarına ilişkin bir tartışma bulunuyor olsa da bizler bu tartışmaların dışında değerlendirmelerde bulunarak kendi düşüncelerimizi aktarmaya çalışalım.

Sonuç itibariyle seçmenin önüne bir tercih gelmiştir ve seçmende bence çok uzun süren bir kampanya süresince anlatılanları, konuşulanları, gösterilenleri değerlendirerek bir karar vermiştir. Seçmenin kararı Türkiye’de gerçekleştirilmek istenen değişime onay niteliği taşırken, siyasi partilere de ciddi niteliklerde uyarılar içerdi.

Öncelikle Evet cephesinden baktığımızda seçmen belki bu cephenin isteğine az bir oy fark ile de onay vermiş olsa da aslında seçmen bu anayasa değişikliklerinin üzerinde biraz daha ciddi durulması, bir hazırlık sürecinin gerçekleştirilmesi, halkın güveninin alınması noktasında çeşitli çalışmaların yapılması, toplumsal uzlaşı noktasında daha fazla gayret gösterilmesi gerektiğine dayalı mesajları bu cepheye vermiştir. Seçmenin Evet cephesine güçlü bir onay vermediği çıkan sonuca baktığımızda herkesin malumudur. Burada seçmen Evet cephesinin talebini kısmen onaylamış olsa da Evet cephesindeki partileri kendi içlerine dönük iç muhasebe yapmaları gerektiği mesajını da vermiştir. Gerek kampanyanın yetersizliğini gerekse de Evet oyunu destekleyen partilerin kendi tabanlarını tam ikna edemediklerini seçmenin mesajından alıyoruz. Evet oylarının karşılığında yer alan 3 partinin oylarına Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan gelen bir miktar eski HDP oylarını da eklediğimizde yaklaşık yüzde 63-65’lik bir oy kapasitesinin yüzde 51’lerde bir sonuç veriyor olması Evet’in bu 3 siyasi partinin kendi tabanlarına kesinlikle anlatamadığını göstermiştir. Bu 3 parti seçmenin mesajını bir zafer ve kendilerine tabanlarının yüzde yüz desteği olarak algılar ise büyük hata yaparlar. Ben sonuçları değerlendirdiğimde AK Parti’nin yüzde son genel seçimlerden yaklaşık yüzde 7-8 civarında, MHP’nin 80 civarında, BBP’nin ise yine yüzde 80 civarında bir kaybı olduğunu düşünüyorum. MHP’deki kaybını referandum süreci öncesinde MHP’de yaşanan tartışmalar ve karışıklıklara bağlıyorum ve tabanın Recep Tayyip Erdoğan’a olan karşıtlığının payı var. MHP Liderinin mutlak surette parti içerisinde tekrar eski gücüne geriye almayı ya da artık kenara çekilme tercihinden biri yönünde kararlı bir yürüyüşte bulunması şart. Bu derece kayıp vermiş bir teşkilatta suların durulması kolay değil.

AK Parti’nin içsel bir muhasebe yapması şart

Bu sebeple MHP’nin kaybını anlıyorum ama AK Parti içerisinde yüzde 7-8 civarındaki kayba anlam veremiyorum. AK Parti tabanın liderlerine bu derece bağlı olduğu ortamda Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine parti tabanından belki cılızda olsa Hayır çıkmasının gelecek açısından endişe verdiğini düşünüyorum. İl bazında değerlendirdiğimde AK Parti’nin Türkiye genelinde tüm teşkilat üzerinde net değerlendirmelerde ve muhasebesinde bulunması gerektiği gerçeğini daha güçlü bir şekilde dillendirmem gerekiyor. İl bazında rakamlara baktığımızda Evet veren seçmenin tamamını AK Partili olarak gördüğümüz taktirde bir başarı durumu ortaya çıkarken, 3’lü blokta Artvin’de 2 Bin civarında MHP’li seçmeni, 150-200 civarında bir BBP seçmenin oy verdiğini kabul edersek AK Parti’nin il genelinde de bir kaybının bulunduğunu görürüz. Ben yeni seçmeni de dahil ederek yaptığım değerlendirmede Artvin’de 1 Kasım seçimlerinde AK Parti’ye oy veren seçmenin yaklaşık 3-4 binin Evet oyu vermediği gerçeğini görüyorum. Bu da ortaya koymaktadır ki ilde de AK Parti’nin mutlaka bir iç değerlendirme yapması şarttır. Teşkilatların yorgunluğu, yerelde ve genelde iktidar olmanın verdiği yorgunluk, geçmiş teşkilatlar ile bugün ki teşkilatların tam kaynaşarak çalışamaması, sosyal medyada üstünlüğün bir türlü ele geçirilememesi, halka muhalefetin kullandığı söylem diliyle referandumun anlatılamaması gibi bir çok etkenin bu düşüşte etkisinin olduğunu düşünüyorum. AK Parti bu noktada içsel bir muhasebe yaparak, seçimleri ön yargısız bir biçimde değerlendirerek ve tabanını dinleyerek değerlendirdiğinde gelecek seçimler için yeni bir sinerji oluşturulması ihtiyacını görecektir. Ben AK Parti’nin gerek milletvekilinin gerekse de İl başkanı ve ilçe başkanlarının özverilerinin yetersizliğini düşünmüyorum ve bu bazda büyük bir değişime ihtiyaç olduğuna inanmıyorum ancak mutlaka yönetimlerde yeni isimlere ve etkili güçlü isimlere yer verilmesi gerektiğini ve de yorulan yöneticilerin yerine yeni isimlerin eklenmesinin yeni bir sinerji oluşturabileceğine inanıyorum.

Genel bazda baktığımızda da AK Parti’de artık yeni isimlere daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Parti Recep Tayyip Erdoğan rüzgarı ile yürüyor. AK Partiyi başarılı kılan en büyük özellik hiç kuşku yok ki icracı ve reformcu bir yapısının olması idi. Özellikle de ekonomi anlamında büyük reformlara imza atmış olması ve kısa sürede ekonomik rakamları düzeltmesi nedeniyle halkın takdirini kazanmıştı. Son yıllarda ülkemizin içerisine girdiği kriz ortamları gerek bu reformları gerekse de icraatları bir kenara itti. Aynı zamanda ekonomik anlamda da eski günleri andıran ortamları yarattı. Hayat pahalılığı ve ekonomik sıkıntı içerisinde boğuşan halk muhalefetin sözlerini daha fazla duyar hale geldi ve hükümetin sözüne daha az itibar eder oldu. Bence bu noktada Sayın Cumhurbaşkanı’nın da kendi kadrosunda bir değişim içerisine girmesinin şart olduğunu düşünüyorum. Halkın sorunları ve halkın gündeminin daha fazla araştırılması ve bu yönde politikalar üretilmesi yönünde çalışılmaz ve AK Parti’nin ilk yıllarındaki yapısına geriye dönüş olmaz ise açık söylemek gerekiyor ki AK Parti için kritik seçimler arka arkaya yaşanır.

Ben yeni değişen yasalar ile birlikte yeniden AK Parti’nin başına geçecek olan Sayın Cumhurbaşkanı’nın kısa sürede partide bu iç muhasebenin yapılmasını sağlayacaktır ve yaptıracağı araştırmalar neticesinde halkın sorunlarının ivedilikle çözülmesi için reformcu ve hızlı icraatçı yapıya AK Parti’yi yeniden sokacaktır.

Aynı durumu ilimiz adına da değerlendirdiğimizde artık 7 belediyesi olan AK Parti’nin ilde de icraatları ile daha fazla ön plana çıkması ve yaptığı bu icraatları da halkı iyi anlatması şarttır. Özellikle bu seçim göstermiştir ki kırsal kesimdeki vatandaşlara KÖYDES yetmiyor. Kırsal kesim hem cebine hem de daha fazla eğitim ve sağlık istiyor. Daha fazla hizmet ve yatırım bekliyor. Ve kendisine bu hizmetlerin daha fazla anlatılmasına ihtiyaç duyuyor.

Tahminlerimde 4 puan yanıldığım için özür diliyorum

Yarın devam edeceğiz değerlendirmelerimize. Bu noktada tahminlerim konusunda yaklaşık 4 puanlık bir yanılgı yaşadığım için sizlerden özür diliyorum. Bizlerde hata yapabiliyoruz ancak ilçe bazında baktığımda tahminlerimde belirli bir tutturma görürken il genelinde ciddi bir yanılgı yaşadığımı görüyorum. Özellikle MHP Lideri’nin son iki günde yaptığı ‘Eyalet’ çıkışının MHP tabanında ciddi bir kayba neden olduğunu ve AK Parti’nin de, özellikle de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu noktada doyurucu bir hamle yapmamasının MHP tabanını Evet konusunda ürküttüğünü düşünüyorum. Daha fazla MHP’linin Evet vermesini bekler iken son iki günde yaşanan gelişmelerin tahminlerimizin bir miktar altında Evet oylarının çıkmasını sağladığını düşünüyorum. Gerek il genelinde gerekse de ülkemizde Evet oylarında bu durumu gözlemlerken, bu çıkıştan daha önce kapanan yurt dışı oylarında herhangi bir şekilde düşüş olmaması da bu savımızın kanıtı olduğuna inanıyorum.

Şunun da altını net bir şekilde çizmeliyim ki, Artvin’de Evet oyları geçmiş seçimlerde olduğu gibi yine Türkiye genelinin yüzde 4 civarında aşağıda gelmiştir. Bu beklediğimiz bir sonuç idi. Her seçim aynı olmaktaydı. Türkiye’de Hayır çıkması için Artvin’de Hayır oylarının en az yüzde 60’lara yakın olması lazımdı. Türkiye ortalaması yine Arhavi ilçesi ile birbirine yakın sonuç verdi. Bence her seçim Arhavi ilçesinin sonucunu dikkatlice takip edin, genellikle benzer sonuç veriyor.

Share
379 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Marksizmin Ekolleri (Mezhepleri)

  21 Ekim 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: *Marksizm, bilimsel sosyalizm ve komünizmin kurucusu Karl Marx'ın ve Friedrich Engels'in çalışmalarından çıkarılan insanlığın özgürleşmesiyle ilgili bir düşünce sistemi ve ideoloji. *Leninizm işçi sınıfını odak noktası olarak kabul eder. *Maoizm’de Çinde işçi sınıfı olmadığı için köylüler işçi sınıfı yerine konmuştur. *Cheizm’de İşçi ve köylü sınıfı birlikte hareket eder. *Marksizm’in bu ideolojileri İslamdaki mezheplere benziyor. İslam bir tane olduğuna göre mezhepler niye var diyenler, Marksizmdeki bu farklı ideolojileri ...
 • İki Röportajla İSME Dosyasını Kapatıyorum

  19 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bildiğiniz üzere Bodrum’da düzenlenen Madencilik ve Çevre Sempozyumu’nda düzenlenen Madencilik ve Çevre Sempozyumu (İSME 2017) de gerçekleştirdiğimiz röportajlardan bir bölümünü yayımlamıştım. Şimdi son iki röportajla İSME 2017 dosyasını kapatıyorum. Bu röportajlardan biri alanında ülkemizin aranılan akademisyenlerin Prof. Dr. Hürriyet Akdaş hocanın açıklamalarını içeriyor. Bir diğeri ise ise iş dünyasından iki röportajı içeriyor. Yine her zaman olduğu gibi yorumsuz bir biçimde sizlere aktarıyorum. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim G...
 • Öküz Mehmet Paşa

  19 Ekim 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    “Bir Nalbant Çocuğu Başbakan Oluyor” 17. asır kıymetli devlet adamlarından Öküz Mehmet Paşa, Sultan I. Ahmet Han'ın vezirlerinden ve damatlarındandır. “Vezir” ve “Damat" Mehmet Paşa olarak da bilinir. Sultan I. Ahmet ve II. Osman dönemlerinde, ilkinde iki yıl, ikincisinde on bir ay olmak üzere iki defa “Sadrazamlık” makamına getirilmiştir. Hakkında “edip ve vakur, vezir-i sahib-i şu’ur” denmiştir. 1621 senesinde vefat etmiştir. Asıl lakabı “Oğuz” olmasına rağmen eski yazıdaki kef ve kaf harflerinin karıştırılmasından dolayı muha...
 • İSME 2017’de Artvin’e Yansımalar

  18 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  İSME 2017’DE Madencilik Sektörü Artvin Basına Konuştu Uluslararası Madencilik ve Çevre Sempozyumunda Artvin Cerattepe Bakır Madenleri gündem konusu oldu. Artvin Basınına Konuşan Madenciler, Ülkemizde Maden Teknolojisinin geliştiğine vurgu yaparak madencilik çevreye duyarlı bir biçimde gerçekleştirilebildiğini açıkladılar. Türkiye Maden Mühendisleri Odası tarafından Muğla’nın Bodrum ilçesinde Madencilik ve Çevre Sempozyumu (İSME 2017) düzenlendi. Sempozyuma Türkiye Maden Mühendisleri Odası üyeleri, sektörün önde gelen firmalarının temsi...