logo

Seçmenin Evine Sürekli Kolluk Kuvvetlerinin Gitmesi Doğru Değil


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Seçmen taşıma mevzusu ilimizin gündeminde yer almaya devam ederken, seçmenlerin evlerine sürekli olarak kolluk kuvvetlerinin gitmesine tepki gün geçtikçe büyüyor. İtiraz edilen oyların kontrolü amacıyla kolluk kuvvetlerinin yaptıkları araştırmaları doğru ve haklı bulmakla birlikte kontrol olayının amacının dışına taşmış olmasını ise kesinlikle haklı bulmuyorum.

Gazetecilikte eleştiri yaparken dikkat ettiğim en baştaki kuralım kesinlikle eleştiri yaptığım konunun çözümüne ilişkin önerilerimi belirtmektir. Bende önce konuyla ilgili itirazlarımı yaptıktan sonra yapılması gerekenleri yazacağım.

Evet, itiraz edilen noktaya gelelim. Seçmenlerin kontrolü yapılabilir ama bu derece sık kontroller ve de yapılan kontrollerde adreste bulunamayan insanlara kendilerini savunma haklarının tanınmaması ile birlikte oylarının dondurulmasını kesinlikle haklı bulmuyorum. Kulağıma gelen duyumlara göre Artvin Merkez ve bir çok ilçede oylarının gerçekçi olduğunu ispatlayabilecek bir çok insanın oyları maalesef ki dondurulmuştur. İl genelinde binin üzerinde dondurulan oyun olması cidden üzücüdür. Geçtiğimiz günlerde yazdığım yazıda seçmenin istediği yerde oy verme arzusunun yanlış olmadığına dair inancım sürmektedir. Bu konuda 4 Ocak tarihinden önce oyunu getirene karşı bir sorumluluk sağlanmaz iken, 4 Ocak-17 Ocak arasındaki getirilen oylara bu derece baskı kurulması seçmenin özgürlüğünün kısıtlanması anlamına gelir.

Bir evde 20 oy falan olması tabi ki doğru değil. Hatta boş binalarda oyların çıkması da kesinlikle yanlış bir durum ancak bunlar var diye köyden bir akrabasının yanına oyunu getirmiş bir insan 4 Ocak öncesi getirse bir şey olmaz iken 4 Ocak’tan sonra getirdi diye kalkıp o insanın oyunun dondurulması eşitlik ilkesine de ters bir durumdur.

Seçim Dönemi Burada Olacak Olup Şuan Tatilde Olan Öğrencilerinin Oylarının Dondurulması Yanlıştır

Burada yapılan yanlışlardan bahsederken kolluk kuvvetlerinin aynı adrese 3-5 kez gitmeleri ve de kolu komşuya isimleri sormaları ve bunun üzerine tutanakların tutulması konusunda da büyük yanlışlıklar vardır. Şimdi ilimiz aynı zamanda 7 bine yakın üniversite öğrencisinin yaşadığı bir ildir. Ocak ayının başı ile birlikte öğrenciler memleketine dönmüşlerdir. Bu öğrenciler seçim döneminde Artvin’de olacaklar ve oylarını da Artvin’de kullanmak istemelerinden doğal ne olabilir ki? Şimdi siz bu öğrencileri adresinde bulamadınız diye iptal ettiğiniz anda büyük bir adaletsizliğe de imza atmış olursunuz. Nihayetinde öğrenci 24 saat evinde oturmak zorunda değil. Kaldı ki bir evde 6-7 öğrenci de barınabilmektedir yada Artvin’deki bir tanıdığının yanında da konaklayabilir. Köy sınırlarında oy kullanmak istemeyerek oyunu ilçe sınırlarına getirmesi karşısında oyunun dondurulması ne derece yanlış bir şeydir. Kaldı ki bir evde 6-7 öğrenci kalır iken elektrik veya su kayıtları kuralları gereğince ancak bir isim üzerine kayıt açılabilir iken diğer öğrenciler bu evde oturmuyor gibi algılanıp da oylarının iptal edilmesi yanlıştır.

Köylerde De Oy Dondurmalar Yoğunlukta

Köylere geldiğimizde yine benzer adaletsizlikler köylerde yaşanmaktadır. Genel itirazlar nedeniyle köylerde oy dondurmalar hat safhaya çıkmış durumda. Burada da kişilerin kendi oylarının ispatını yapma hakkını o insanlara vermeden oylarının direk olarak dondurulması büyük bir adaletsizliktir. Bence siyasi iktidarın bu konuda geniş bir soruşturma açtırarak kesinlikle biran evvel sorumlulara hesap sorulması gerekmektedir. Gerek kolluk kuvvetlerinin daha dikkatli davranmaları gerekse de adli mercilerin olayın üzerine giderken oyları dondurulan insanların oylarını ispat noktasında hak tanınmadan oylarının dondurulmasının önüne geçilmesi gerekmektedir. Maalesef ki son dönemlerde gerçekleştirilen seçimler içerisinde belki de seçimlere katılımın en az olacağı seçim bu olacaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı sonrasında konuyu yanlış anlayarak kantarın topuzunu kaçması adeta bir cadı avına döndürülmesi sonucunu doğurmuştur.

Oy Kontrolü Cadı Avına Dönmüştür

Üzücü bir konu da oy kontrollerinin cadı avına dönmüş durumda olmasıdır. Seçmenin kontrolü nedeniyle sürekli kolluk kuvvetlerinin mahallelere ve köylere giderek oyları sorgulamaları ve bu sorgu esnasında da oyunun arkasında durabilecek seçmene değil de ya muhtarlara ya da köylerden birilerine soru sorarak tutanakların tutulması kadar yanlış bir durum yoktur. Örneğin ben köyümde hoşuma gitmeyen veya siyasi yada muhtarlık seçimleri nedeniyle karşıt gördüğüm insanların oyunu jandarma bana sorduğunda burada böyle bir isim oturmuyor diyebilirim. Bunu dedikten sonra muhtara da bu konuda bilgi vererek rakiplerin oylarının iptaline neden olabilirim. Böyle bir durum var iken seçmenin oyunun bu kadar basit sebeplerle iptali yanlıştır.

Emin olun ki ister a partisi isterse b partisi yönünden olaya bakın ama nereden bakarsanız bakın bu olayın cılkı çıkmıştır ve bir çok anlamsız sebepten oylar dondurulmuş durumdadır ve seçmenin teveccühü sandığa kesinlikle yansımayacaktır. Bir çok seçmenin oyu dondurulduğu içinde oy kullanma rakamları düşük olacağı gibi oyuna sahip çıkacak olan seçmenin ise itiraz etme hakkı bulunmadan listelerde oyunun olmadığını görecek olmaları da üzücüdür. 17 Ocak tarihinden sonra itiraz süresinin dolması ve 31 Ocak tarihinden sonra da sadece ve sadece isimleri yanlış yazılmış seçmenin itirazlarının değerlendirilecek olması hükümetin derhal harekete geçmesi gereken bir pozisyondur. Emin olun ki Türkiye genelinde en az 500 bin seçmenin oyu dondurulmuş durumdadır ve bu büyük bir adaletsizliktir. Bu seçmenlere biran evvel yeni haklar tanınmalıdır. Yeterli bir süre var iken bu yapılan adaletsizlikten gerek ülke genelinde gerekse de Artvin’de dönülmesi şarttır.

Tekrar söylüyorum seçmen taşıma olayını abartan durumlarda yapılan dondurma olaylarını haklı buluyorum ancak bu işin cadı avına döndürülmesini haksız buluyorum.

Bakın özellikle seçmen taşıma konusunda siyasi iktidarı haksızlık yapmayla suçlayanların bugünlerde oyların dondurulması sonrasında siyasi iktidara bir teşekkür bile etmemeleri de başka bir garipliktir. Hani siyasi iktidar her türlü seçim yolsuzluğu yapıyor diyorlardı ya şimdi bu dondurmalar konusunda iktidarın o vakit hakkı niye verilmiyor. Artvin’de bile 1000’e yakın oyların dondurulmasını ve de özellikle Artvin Merkez’de CHP’nin yaptığı itirazların sonucunda oyların dondurulması karşısında en azından adaletli yorum yapma adına hakkı hakkına verilmesi gereklidir diye düşünüyorum.

Share
255 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Üsve-i Hasene (Güzel Örnek; Peygamber Efendimiz [S.A.V.])

  15 Şubat 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Mücerred (soyut)hakikatler, ahlâkî kavramlar güzel örneklerle ve örnek şahsiyetlerle anlaşılır. Kur’ân-ı Kerîm buna “Üsve-i Hasene” demiştir Üsve-i Hasene, hüsn-ü misal, güzel örnek ve örnek şahsiyet anlamına gelmektedir. Peygamberler, Hz. Muhammed (asm), Hulefa-i Raşidin, Sahabe-i Kiram, müceddidler, müçtehidler ve başarılı dürüst, ahlâklı ilim adamları, san’atkârlar, tüccarlar “Üsve-i Hasene” sayılırlar. İnsanlar örnek şahsiyetler ve mükemmel rehberleri örnek alarak, yollarını izleyerek, tavsiyelerine uyarak güzel ahlâka ve istikame...
 • Bediüzzaman’dan Etkilenen Şule Yüksel Şenler Erdoğan Ailesini Etkilemiş

  14 Şubat 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  1.Kısaca özgeçmişi Kıbrıslı bir ailenin çocuğu olan Şule Yüksel Şenler 1938 yılında Kayseri’de dünyaya geldi. İlk öyküleri dergi ve gazetelerde yayımlanan Şenler’in hayatı ağabeyi Üzeyir Şenler’in, Said-i Nursi’nin derslerine katılmasıyla değişti. Ağabeyinin tavsiyesi üzerine yaşam tarzını değiştirerek Risale-i Nur sohbetlerine katılan Şenler bir müddet sonra tesettüre girdi. Şenler, sinemada izlediği aktrisin baş bağlama tarzını beğenerek yeni bir başörtüsü bağlama modeli ortaya çıkardı. Genç kızlar başlarını onun gibi kapatmaya başladı. P...
 • Beni Eleştirenler Akçiçek’in İtiraflarından Sonra Nasıl Bir Yorum Yapacaklar?

  12 Şubat 2019 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Benim oy taşıma noktasında yaptığım değerlendirmeler konusunda bana karşı acımasız eleştiri yapanlar ve partizanlık yaptığımı, hatta iktidar partisini koruduğumu ileri sürerek adeta sosyal medyada beni linç etmeye çalışan arkadaşlara şimdi bir soru sormak istiyorum. Bu itiraflar sonrasında benden özür dilemeyi düşünüyor musunuz? Bugün Ergül Akçiçek’in yaptığı itiraflar benim köşe yazımda yazdıklarımdan acaba farklı bir şey mi? Benim yazdığım yazılar sonrasında bana yaptığınız eleştiriler karşısında vicdanen bir rahatsızlık duyuyor musunuz...
 • Kocatepe’nin 41 Yeni Projesini Merakla Bekliyorum

  12 Şubat 2019 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Yerel seçimler öncesinde artık gündemin yavaş yavaş projelere kayması gerektiğini belirten isimlerin başına geliyorum. Oy taşıma olayları falan filan. Bütün bunların çok önemli tartışmalar olmadığını ifade etmiştim. Kimin oyunun nereye gittiğini falan bırakarak önümüzdeki beş yıl için başkan adaylarının projelerinin artık gündeme getirilmesi gerektiğini düşündüğümden dolayıdır ki projeler beni heyecanlandırıyor. Geçtiğimiz hafta sonu Artvin Belediye Başkanı ve AK Parti Artvin Belediye Başkan adayı Mehmet Kocatepe’nin bir paylaşımı oldu. ‘Yeni...