logo

reklam

Seçime Ramak Kala


İsmail Akbulut
ismailakbulut@08olay.com

Seçime ramak kala yazılacak konu bellidir ama ben sevgili gazeteci ve aynı zamanda patronumuz olan değerli kadim dostum Tolga Gül’ün yazısına atfen başlamak istiyorum. “Ben kararımı verdim” diyor Gül. Elbette saygı duyuyorum. Tolga beyin karar vermesi normal, gözlem olarak bir vilayetin her köşesini adım adım geziyor her kesimden insanla konuşuyor, nabız tutma verisi yüksek ama benim Artvin’de ilişkiler o denli iç içe  bağlılık var ki deyim yerindeyse (aşağı tükürsen sakal yukarısı bıyık) sonuçta ülkemizin olduğu gibi Artvin’imde kendi içselliği ve gerçeği var.

Kim Artvin’in sorunlarını gündeminde tutarsa güncel meselelere yaklaşımını muhafaza ederse, kim Artvin’i en iyi şekilde en üst düzeyde temsil ederse, kim Artvin’in ve Artvinlinin hakkını hukukunu sonun kadar savunursa bende onun yanındayım, elbette olması gerekende budur.

Kurtuluş savaşından sonra yeni kurulan Türkiye Cumhuriyetini Ankara’da temsil eden Edip Dinç ile başlayan yolculukta Çarıklı Milletvekilimiz Zihni Uralın’ı, Merhum Sabit Osman Avcı’yı, Fehmi ALpaslan’ı Hasan Ekinci’yi, Recai Kocaman gibi pek çok isim var Belediyelerde Merhum Kaydı Çeltikçiyi ve sonradan değerli Milletvekillerimizden Hilmi Çeltikçioğlu’nu ve değerli oğlu işadamı  Adnan Çeltikçioğlu’nu, bir Kaya Keleş’i, bir Kadir Halvaşi’yi  nasıl inkar ederiz.

İşte benim memleketimde adım adım siyaset adamları var oldu, kendi içinden büyük insanlar çıkarttı. Yıl 1977 şimdi İstanbul Belediye Başkanımız Sayın Mimar Kadir Topbaş, MSP’den milletvekili adayı idi. Bir kış günü camii meydanında 100 kişiye hitap ederken izledim. Şimdi bir dünya kentinde  Belediye Başkanımız ve iftihar ediyoruz. Son dönemlerin yıldızı Bakanımız Sayınn Faruk Çelik’i  kim ne hakla bu değerlerimizi inkar edebilir.

Gelinen noktada siyasetin ahlaken en düşük seviyede olduğunu izlemekteyiz.

Artvin  uluslararası bir yatırım ve uluslararası yol ülkemizin Kafkasya  ve doğu hinterlandından İran- Irak üzerinden bir Ortadoğu kapısı .

Neticede son yıllarda olduğu gibi Artvin’in sadece çevre, doğa barajlar ve yollardan ibaret bir kent değil olmamalı.

Artvin 20, 30 yıl bence 50 yıllık plan ve projeler yapmalıdır ama üzülerek izliyoruz. Nerede hani Hopa Tüneli, Yusufeli yerleşkesi, çevre yoları, gümrük kapılarından Meydancık ne oldu? Maradit ne oldu? Yetişmiş insan gücümüz neden büyükşehirlerde şimdi.

Bir köy düşünün, hane sayısı 400 olsun. Bunun 300’ü devletten fakirlik yoksulluk yardımı alsın. Bu ne demek? Bir zamanların okuma yazmada Türkiye sıralamasında en yüksek ili şu anda kaçıncı sıralamada. 60 inci midir, nedir.

İşte o zaman geçmişle o memlekete hizmet eden her partiden insana saygı duymaktan başka çare var mı ? Duymazsan (babasını uçurumdan yuvarlayan oğlu gibi) sepet misali, “ o sepeti al oğlum ki senin evladında seni taşıyıp getirip bu uçurumun başından atsın” denir.

Son zamanlar da bir gariplik var. Basında TV’lerde  Ekinci lafı dolanmakta. Ya Hasan bey D.P.’ de DOĞRU YOL PARTİSİ’de Bakanlık etmiş çok değerli işler yapmış bir şahsiyet. Adam partisinden ayrılmış mıdır ki onun üzerinde siyaset yapıyorlar. Hasan beyin işe aldığı insanlar nankörlük etmeseler zaten Artvin’de 30.000. insan son seçimde oy verirdi. Ne oldu bunların çocukları vs., ayıptır günahtır.

Bir bir özel idare genel sekreteri var. Orhan Yazıcı. Kimin bürokratı D.S.P.’nin, ötesi var mı? Bu hükmet getirdi, kaç yıldır görevde? Ne yapmış, bu yetkisi ne ise bu günde insanca hizmet etmiş, halkına  köyüne kentine hizmet sunmuş. Görevini yapıyor. E, o zaman sen 13 yılda kendi bürokratını yaratamadınsa, sen geriye dönük karalamada yapamazsın.

Sonuç olarak Artvin’den aday olan her partiden insan dün itibarı ile hizmetleri olmuştur. Bu gün onun temsilcileri de onun için varlar. Ezbere oy vermek yerine ***EZBER BOZUN DERİM *** Demokrat Partiden Aday olan değerli kardeşimize, yani Makine Mühendisi Ferman ERŞAHİN kimi  temsil ediyor. Misyonu bellidir ki doğru bir aday ve hak ettiği oyu o partilerden hizmet alanların, emeği olanların her evden en az bir oy vermeleri gerekir. Kadirşinaslık nasıl olacak yoksa? Veya ahde vefa nasıl olacak? Yediği ekmeğe ayak basmamak nasıl olacak?

Artvin bir küçük devasa uluslararası şehirdir. Herkes düne bakarak kadir kıymet bilerek oy vermelidir, diyorum. Herkesi selam ve saygılarımla yad ediyorum.

Etiketler:
Share
709 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sürgünde bir Kızılderili devletine (diasporasına) kucak açmalıyız

  11 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan ettiyse biz de Washington'u Kızılderililerin başkenti ilan ederiz. Biz de sürgünde bir Kızılderili devletine (diasporasına) ev sahipliği yapmalıyız. Belki bu düşündüklerimiz ABD için küçük bir tehdit olarak değerlendirilebilir. Sinek küçük ama mide bulandırıcı derler. ABD’nin midesi bulanınca ayağının altındaki halıyı daha rahat çekeriz ve onu tökezletebiliriz. Şimdi Barbar Avrupa ve Amerikalıların Kızılderili soykırımına biraz değinebiliriz. Kristof Kolomb, Hindistan’a varmak üzere çıktığı ...
 • Milletvekili Kışla’dan Artvin’e Bir Büyük Hizmet Daha

  10 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Hatırlarsanız değerli okurlarım yaklaşık 5 ay önce yazdığım bir yazı gündeme getirdiğim müthiş bir yatırım haberi vardı. Artvin’i Şavşat-Ardanuç ve Ardahan’a bağlayan Varyant Yolun altından bir tünel yapılacağını ve bu tünel ile birlikte Varyant Yolun alt kodlara indirilerek çok rahatlıkla geçileceğini söylemiştim. O günlerde henüz plan aşamasında olan bu projeye ilişkin olarak da AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın yoğun olarak çalıştığını ve bu hizmeti kazandıracağını söylemiştim. Ve aradan 5 ay gibi kısa bir zaman geçti...
 • Küçük İsrail devleti koca Arap alemini nasıl mağlup ediyor?

  10 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Bediüzaman Said Nursi, İsrail devletinin devamının gerekçesini dini ve milli hislerden beslenmesi olarak  gösteriyor. İslam aleminin çaresizliği ise, iman zaafından ve İslam’a kafi derece sarılamamanın bir neticesidir. İslam alemi samimi bir şekilde ittifak kurabilse, İsrail’in o bölgede barınması mümkün olamazdı. Yahudiler tarih boyunca hep yersiz ve yurtsuz kalıp her kavimden şiddetli tokatlar yemişlerdir; en yakın örneği Alman Hitleridir. Kaderin cilvesi ki tarihte bu zalim ve alçaklara şefkat sinesini açan hep Osmanlı gibi İsla...
 • Başarı ve Başarısızlığın Nedenleri

  08 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  İnsan başarılı olmak ister, ama bunun için ne kadar tedbirlidir Osmanlının yıkılışından sonra ümmet hep başarılı olmaya susamıştır. Adaletten medeniyetin her alanına kadar örnek topluluklardı Müslümanlar. Sömürülmek-sömürmek fakirlik Müslümanların kitabında yoktu Afganistan dan Kabe ye kadar hiçbir İslam beldesi mahzun değildi “Allah size yardım ederse artık hiç kimse sizi yenemez! Ama ya O sizi terk ederse kim size yardım edebilir! O halde Müminler Allah’a güvensinler!’’ (Ali İmran S.160) Düşman neyi yaparsa siz ondan dah...