logo

Seçim Tahminlerimi Merak Edenler Yazımın Geneline Bakabilirler


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin’de toplam 642 sandıktan 131 Bin 275 kayıtlı seçmenin 24 Haziran 2018 Pazar günü sandık başına gitmesi bekleniyor. YSK Artvin’in seçmen sayılarını açıklarken, seçmen sayısı en kalabalık ilçe Artvin Merkez, en az seçmeni olan ilçe ise Murgul oldu.

Yüksek Seçim Kurulu seçmen sayılarını açıkladı. Buna göre Artvin il genelinde yarın 131 Bin 275 kayıtlı seçmen oy kullanabilecek. 642 sandıkta oy kullanılabilecek ve Artvin’de iki adet cezaevinde sandık kurulacak ve 9 adet de seyyar sandık bulundurulacak. Bu sandıklarla birlikte ilimizdeki toplam sandık sayısı 642 olurken seçmen sayısı ise 131 Bin 275 olacak.

Genelde her seçim öncesinde tahminlerini kamuoyu ile paylaşan bir gazeteciyim. Son 16 Nisan 2016 referandumundan bir hafta önce acele ile yayımladığım tahminlerimde yaklaşık 4 puanlık bir yanılgı yaşamam üzerine artık tahminlerimi sadece seçimden önce değerlendirmek üzere bir yere yapıyor ve güvenli bir kişiye teslim ettikten sonra seçimden sonra açıklama kararı aldım. Bu demek değil ki yazımın içerisinde bir şeyler yazmayacağım. Yazacağım ama oransal açıklamalarda bulunmak istemiyorum. Referandumda son iki gün yaptığım tahminlerimin ise büyük oranda tuttuğunun da bilinmesini isterim. O dönem AK Parti-MHP arasında son hafta yaşanan gerilim ciddi bir oy kaybına neden olmuş ve Evet’lerin oranı aşağıya inmişti. Bugün böyle bir durum görmüyorum. Seçim tahminlerimi merak edenlere özelden genelde belirtiyorum ama bugün buradan sadece ufak kopyalar vereceğim. Partileri ve adayları tek tek değerlendirerek kopyalarımı şimdi sizinle paylaşayım.

AK Parti: Öncelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilişkin değerlendirmelerimi yapayım. Bence Erdoğan’ın yüzü bu seçimde gülecektir. Kazanan taraf olması büyük olasılıktır. İyi çalıştı ve MHP’nin de desteği ile seçimde istediğini veya istediğine yakın bir sonuçla seçimden ayrılacaktır. Oran tahminlerimi yaptım ama onlar bende kalsın. Bildiğiniz üzere anket yayımlamak yasak ve bu sebeple oran vermiyorum. AK Parti’nin genel seçimlerde alacağı oyun ise 7 Haziran ile 1 Kasım’ın ortalamasına yakın bir sonuç olacağını düşünüyorum. Artvin’e gelince ben Artvin’de seçim sonuçlarına en fazla sevinen partinin bu parti olacağını düşünüyorum. Gerek Cumhurbaşkanlığı’nda gerekse de milletvekilliği seçiminde. Arhavi, Borçka, Artvin Merkez, Yusufeli’nin ciddi oranda AK Parti’yi memnun edeceğini, Murgul, Kemalpaşa ile Hopa’nın da mutlu edeceğini, Ardanuç ve Şavşat’ın ise kısmen üzeceğini düşünüyorum.

CHP: Muharrem İnce’nin bir çıkışta olduğunu biliyoruz ancak ben bu çıkışın çok mutlu edecek bir boyutta olacağını tam anlamıyla düşünmüyorum. Çok ciddi boyutta olasılık görmesem de seçim ikinci tura kalırsa İnce’de 24 Haziran’da mutlu ayrılabilir. CHP’nin genelde alacağı oyun İnce’nin alacağı oydan 5 puan aşağıda olacağını düşünüyorum. Bu 6-7’de olabilir. Artvin’de ise İnce’nin yine partiden 3-4 puan fazla oy alacağını düşünüyorum. Bayraktutan’ın da bu seçimde istediğine yakın bir sonuç ile ayrılması olasılıktır. CHP’nin yüzünü özellikle Hopa, Kemalpaşa, Şavşat, Ardanuç ve Artvin Merkez’in güldüreceğini, diğer ilçelerin ise çok üzmeyeceğini ama Yusufeli’nde ise yine 1 Kasım’a yakın bir sonuç alacağını düşünüyorum.

MHP: Kim ne derse desin seçimlerin mutlak sürpriz partilerinin biridir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a son referandumdan çok daha fazla bir desteğin bu partiden sağlanacağını düşünüyorum. Halen MHP’li olanlar ve MHP’ye oy verenlerin yoğunlukla destek vereceğini gözlemliyorum. 16 Nisan’dan çok daha fazla istekliler ve kararlılar. Genel seçimlerde İYİ Parti ile birlikte bölünen oylarının AK Parti’den kaçan ve yeni nesil gençlerden gelecek oylarla telafi edileceğini düşünüyorum. Bence gözünüz kulağınız MHP’de olsun diyorum. 24 Haziran’ın en hayrete düşürecek partisi MHP olacaktır ve bu olumlu olacaktır. MHP’nin Artvin’de de benzeri bir oy alacağını düşünüyorum. Milletvekilliğinde ne alır ise Türkiye geneli Artvin’de üzerine bir iki puan koyar diye düşünüyorum. Yusufeli, Murgul, Borçka ve Artvin Merkez’de yüzleri güler, Arhavi ve Şavşat’ta kısmen güler, diğer ilçelerde ise hayal ettiklerine ulaşamayabilirler ama yine de memnun olacakları bir oyu alırlar.

İYİ Parti: Muharrem İnce’nin gelmesi ile birlikte Erdoğan karşıtlarının ilgisi biraz CHP’nin adayına kaymış durumda. Seçim ikinci tura kalır ise ikinci tura kalan aday olması çok zor görünüyor. Seçim ikinci tura kalır mı noktasında Meral Akşener’in alacağı oyun önemi büyüktür. Akşener eğer kendisine inananların arzuladığı oyu alır ise kesinlikle Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalır ancak bu olasılığın çok da yüksek olmadığını ancak yine de son günlerin önemli olduğuna inanıyorum. İYİ Parti’nin genelde alacağı oyu da açıkçası en çok merak eden kişilerden biriyim.  Benim beklentilerim çok yüksek değil ama yine de belli olmaz diyorum. Açıkçası başta da bahsettiğim üzere bir oy tahminim var ve bu tahminimi yaptım. Çok sekeceğini düşünmüyorum ama buraya yazmak istemiyorum. Nihayetinde ilk kez seçime giren bir parti ve bu partinin alacağı oy sürpriz. Sonuçta ne oy alırsa alsın gelecek meclisin aritmetiğini belirleyecek partilerin başındadır bu parti. Artvin’e gelince ilçe tahminlerimi yapmakta istemiyorum. Sürpriz olduğu için beklemekte fayda var. Seçimden sonra sizinle oy tahminlerimi paylaştığımda değerlendiririz. Ben Filiz Akyüz’ün siyasette yeni olmasına rağmen dikkat çekecek bir oy alacağını düşünüyorum. Şimdilik bu kadar yazayım.

HDP: Bu partinin barajı geçmesinin veya geçmemesinin bence hiçbir önemi yok. Benim terörle arasına kalın bir çizgi çekmemiş bir partinin alacağı oya ilişkin bir arzum olamaz. Bir beklentimde olamaz. Bu parti son iki genel seçimlerde aslında çok iyi bir oy almıştı ve bir Türkiye partisi olma yolunda önemli bir oy miktarına sahip olmuştu ancak değerlendiremedikleri için bu seçimde barajı geçmesini arzulamam. Açılım sürecini değerlendiremeyerek halen kandan beslenmeye çalışmalarını asla affedemem ve olumlu bakamam. Barajı geçme noktasında tahminimi soruyorsanız eğer bence tam ortada.

Saadet Partisi: Bence seçimleri her yerde 6.ıncı bitirecek bir parti. Cumhurbaşkanlığında bahsedilenin aksine ciddi bir oy artışı sağlayacaklarını düşünmüyorum. Hatta oyları beklenenin altında da kalabilir. Cumhur ittifakına büyük katkı sağlaması beklense de bence bu beklentiler seçim gecesi biraz boşa çıkabilir. Artvin’deki adayını tanıdım ve sevdim. Gerçi bizim onu sevdiğimiz kadarıyla sanıyorum o bizi pek sevmedi şeklinde sitem edeyim. Çok fazla haberini yaptım ancak haber akışında çok sıkıntılar yaşadığımız bir isim oldu. Yine de Allah yollarını açık etsin diyorum.

Vatan Partisi: Saadet Partisini geçerler mi bilemiyorum. Zor görüyorum. Yine de dikkat çekici bir oy alırlar.

Seçimlerin şimdiden ilimize, ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini diliyorum. Benim tahminlerime ilişkin daha net düşünceleri önümüzdeki hafta paylaşırız. Pazartesi’nden sonra kamuoyu ile paylaşacağım tahminlerimin yüksek ihtimal tutacağını ve yine haklı çıkacağımı ifade etmek istiyorum.

Share
332 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Darbecilere Darbe Yapan Milletimizle Gurur Duyuyoruz

  19 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  15 Temmuz 2016 Tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerimize sızmış hain bir grup Marmaris’te tatil yapan Cumhurbaşkanımıza suikast düzenlemek istemiş, Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü trafiğe kaparmış, seçilmiş hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmiş, TBMM’ni bombalamış, Genelkurmay Başkanlığı’nı, Ankara’da bulunan Özel Harekat Polis Merkezi’ni bombalayarak yerle bir etmiş, kısacası Milletimize Darbe yaparak ülkemizi istikrarsızlaştırmaya ve kaosa yönelik işgal girişiminde bulunmuştur. Ancak Aziz ve Necip Milletimiziz, bu hain grubun teşebbüsünü, C...
 • Sosyal Medyada Duyduğumuz Her Bilgiyi Hemen Paylaşmamak Gerek

  17 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman çok yararlı bir iletişim aracıdır ancak yanlış kullanılır ise de inanılmaz büyük zararlar veren bir iletişim aracı haline döner. Zaman zaman sosyal medyanın zararlı etkilerine şahitlikte yapıyoruz. Bu yazıyı yazmaya sabah saatlerinde sosyal medyada dolanan bir haberin doğrulanamamasından sonra karar verdim. Öncelikle konuyu bir sizinle paylaşayım. AK Parti’den 24-25 ve 26. Dönem milletvekilliği görevinde bulunan Dr. İsrafil Kışla’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atandığına da...
 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...