logo

Seçim Sonuçları Türkiye’yi Bir Dünya gücü Yapacak


Selim Çiftçi
selimciftci@08olay.com

Dünya, özellikle Avrupa Erdoğan gerçeğini gördü. Dilipak’ın. Akit’te yazdığı seçim bitti başlıklı yazısından birkaç başlık özeti şöyle;

– Bu tablodan çıkan sonuç. Başkanlık seçimi ikinci tura kalmıyor.  Erdoğan ile AK Parti arasında 10 puan fark var.

– İyi Parti sanıldığı gibi MHP’nin içini boşaltmamış ve MHP AK Parti’den oy almış. Akşener de partisinin gerisinde kalmış. Demirtaş da HDP’nin gerisinde kalmış.

– Çünkü HDP’li seçmen CHP milletvekili için destek alırken, kendileri de İnce’ye destek olmuşlar. Yani İnce’nin oyunun en az %3’ü HDP’den, CHP’nin oyunun %3’ü de CHPden HDP’ye gitmiş.

– HDP barajı az farkla geçiyor. Yurtdışı oylarının da HDP’ye olumlu var…

– Bu oylara yurtdışı oylar dahil değil.

– Seçimin en büyük kaybedeni Kılıçdaroğlu olacak.

– Karamollaoğlu oyunu artırıyor gibi gözükse de, onların bir kısmı da CHP’nin olsa gerek. CHP, bu seçimde HDP, İyi Parti ve SP’ye oy verdi. Sonuç ortada. SP %0.7’den 1.4’e iyi bir başarı ama, dökme su ile döndürülmeye çalışılan bir değirmen bu. Bu arada Karamollaoğlu da partisinin gerisinde kaldı.

– Erdoğan ve İnce, partisinden çok oy Sonuçlar sadece AK Partililer ya da Türkiye için değil, İslam dünyası için önemli bir başarı oldu.

– Başkanlık seçimi için 2. tura gerek kalmadı.

– CHP aldığı oyun hesabını, kendi örgütüne vermesi gerek. Kılıçdaroğlu ve İnce krizi şimdi yeni başlıyor. Göreceksiniz CHP yerel seçimlerden  önce yine kongreye gidecek. Ne Kılıçdaroğlu rahat durur, ne de İnce!

– İnce’nin oyu CHP’nin oyundan fazla. Ne olacak şimdi.

– CHP’nin oyunda artış yok. Aksine erime devam ediyor. Bakalım bunun faturası kime çıkartılacak?.

– Meral hanım boyunun ölçüsünü aldı. Başbakan olacağım diyordu, olamadı, Cumhurbaşkanı olacağım dedi, ama sonuç ortada, Perinçek, Karamollaoğlu ve Demirtaş’tan sonra sondan 3. FETÖ çevreleri için bu sonuç hüsran olmuştur. Bakalım Pensilvanya kâhini şimdi hangi kehanetini açıklayacak.

– Saadet buharlaştı. Göreceksiniz Karamollaoğlu istifa filan etmeyecek, yoluna devam edecektir. Belki İstanbul Büyükşehir Belediyesine aday gösterirler. CHP destek verir. Çünkü AK Parti’den ne kadar oy koparırlarsa CHP için o kârdır.

– MHP varlığını sürdürüyor. Beklenenden çok daha iyi bir oy aldı hem de. İyi Parti projesi başlamadan bitince “yuvaya dönüş” başlar.

– Mecliste grubu olan partiler belli oldu. AK Parti, CHP, MHP, İyi Parti, HDP.

– İyi ki İyi Parti diye bir parti çıkmış. Tamam, MHP’den ciddi oy aldı. Hatta AK Parti içindeki AKP’liler de “Akşener” dediler, ama İyi Parti, daha önce CHP ve HDP’ye giden FETÖ oylarını da aldı. Bu da CHP’de oy kaybına sebeb oldu.

– İyi Parti’nin AK Parti lehine bir Cem Uzan vakası olduğunu yazmıştım. İyi Parti CHP ile ittifak kurduğu için baraj sorunu yoktu ama, CHP’nin altını oyan İyi Partidir.

– İyi Parti, AK Parti’ye karşı kurulmuştu, ama evdeki hesap çarşıya uymadı ve İyi Parti AK Parti’ye hizmet etti. Sadece HDP’den az da olsa oy kaybına sebeb olmadı, MHP’den önemli ölçüde oy alınca MHP’yi AK Parti’nin yanına itti. Bu da AK Parti lehine bir sonuç doğurdu.

– Bu işten MHP de kârlı çıktı. AK Parti’nin aday profilinden memnun olmayanlar MHP’ye oy verdiler.

– Bu sonuçlar; ABD, İsrail, Almanya, İngiltere, Vatikan için, Suudi Arabistan ve onun peşine takılanlar açısından da son derece önemli. Onlar şimdi yeniden bir kere daha düşünmek zorunda kalacaklar.

– Kimse yenilen ata oynamak istemez.

– Önümüzde bir seçim daha var. Yerel yönetimler seçimi de en az başkanlık ve milletvekili seçimi kadar heyecanlı geçecek.

Seçimler hayırlı olsun, hoşça ve dostça kalın.

Share
140 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Darbecilere Darbe Yapan Milletimizle Gurur Duyuyoruz

  19 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  15 Temmuz 2016 Tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerimize sızmış hain bir grup Marmaris’te tatil yapan Cumhurbaşkanımıza suikast düzenlemek istemiş, Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü trafiğe kaparmış, seçilmiş hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmiş, TBMM’ni bombalamış, Genelkurmay Başkanlığı’nı, Ankara’da bulunan Özel Harekat Polis Merkezi’ni bombalayarak yerle bir etmiş, kısacası Milletimize Darbe yaparak ülkemizi istikrarsızlaştırmaya ve kaosa yönelik işgal girişiminde bulunmuştur. Ancak Aziz ve Necip Milletimiziz, bu hain grubun teşebbüsünü, C...
 • Sosyal Medyada Duyduğumuz Her Bilgiyi Hemen Paylaşmamak Gerek

  17 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman çok yararlı bir iletişim aracıdır ancak yanlış kullanılır ise de inanılmaz büyük zararlar veren bir iletişim aracı haline döner. Zaman zaman sosyal medyanın zararlı etkilerine şahitlikte yapıyoruz. Bu yazıyı yazmaya sabah saatlerinde sosyal medyada dolanan bir haberin doğrulanamamasından sonra karar verdim. Öncelikle konuyu bir sizinle paylaşayım. AK Parti’den 24-25 ve 26. Dönem milletvekilliği görevinde bulunan Dr. İsrafil Kışla’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atandığına da...
 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...