logo

reklam

Seçim Güvenliği Toplantısı Yapıldı

Artvin’de 1 Kasım Pazar günü yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için seçim güvenliği toplantısı yapıldı.

 

Vali Kemal Cirit başkanlığında Valilik Çoruh Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Uğurcan Gençay, Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı ve İl Seçim Kurulu Başkanı Mesut Toktaş, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç ile İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, MHP İl Başkanı Serdar Kılınç, AK Parti Artvin Merkez ilçe Başkanı Maksut Koçak, Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Celal Öztürk kaymakamlar, daire amirleri, seçime katılacak olan siyasi partilerin temsilcileri, merkez ilçeye bağlı köy muhtarları ile mahalle muhtarları katıldı.

Artvin Valisi Kemal Cirit ise burada yaptığı konuşmada, “Ülkemiz. 26’ncı dönem Parlamentosunun yeni üyelerini belirlemek üzere 1 Kasım’da sandıklara gidecek, yaklaşık son 2 yıl içerisinde büyük bir olgunlukla yürüttüğümüz ve 1 Kasım ile gerçekleşecek 4 seçim ile hem seçme ve seçilme hakkının kutsallığı, hem de demokratik geleceğimizin teminatı açısından yine hem ülkemiz ve hem de Artvin açısından; güvenli bir ortamda seçim, demokratik bir ortamda siyasal rekabet ve milletin iradesinin tam olarak sandığa yansıyacağı bir sonuç almak üzere YSK kararları, yasa ve yönetmelikler kapsamında verilen görevleri tam ve eksiksiz yapmak için sizlerle bir araya gelerek bu toplantıyı tertip ettik.

Bazı verileri paylaşmak istiyorum. Ülkemizde yeniden Genel Seçimler yapılacak ve bu kapsamda 16 Siyasi Parti Seçimlere katılacaktır. İlimizde ise 15 siyasi parti seçim yarışında yer alacaktır. 7 Haziran seçimlerinde ise 19 siyasi parti ilimizde seçimlere katılmıştı.

Yine 1 Kasım’da yurt içinde yaklaşık 54 milyon, yurt dışında ise 3 milyon kişi oy kullanacaktır.

Seçmen sayısı 7 Haziran’dan bu yana yurt içinde 310 bin 620,  yurt dışında ise 28 bin

227 kişi arttı.  Toplamda 338 bin 847 (339 Bin ) kişi artmış ancak ilimizde ise seçmen

sayısı 7 Haziran Seçimlerine göre 592 kişi azalmıştır. Seçmen sayımız 7 Haziran’da 130.008 iken 1 Kasım’da ise 129.416 dır. 622 sandıkta oy kullanılacaktır.

Bu seçimlerde en çok Seçmen kaybı Yusufeli ilçemizde (-278) olmuş, en çok seçmen artışı ise Hopa (189) ilçemizdedir. Arhavi ilçemizde de artış olmuştur. İl merkezi seçmen kaybı ise -148’dır.

Share
625 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?