logo

Seçim Güvenliği Toplantısı Gerçekleştirildi

Artvin Valiliğince, 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri Kapsamında “Seçimlerde Uyulması Gereken Usul Ve Esaslar” Konulu Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Artvin’de 7 Haziran Pazar günü yapılacak olan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri nedeniyle siyasi parti temsilcilerine yönelik olarak “Seçimlerde Uyulması Gereken Usul ve Esaslar” konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Vali Kemal Cirit başkanlığında Valilik Çoruh Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Vali Yardımcısı Hasan Ongu,  İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş ile seçime girecek olan siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

Artvin Valisi Kemal Cirit, toplantıda yaptığı konuşmasında, güvenli bir ortamda seçim yapmak arzusunda olduklarını belirterek, “Demokratik ortamda, siyasal rekabet ve millet iradesinin tam olarak sandığa yansıyacağı bir seçim sonucunu görmek istiyoruz.” dedi.

Mart ayında ilçe kaymakamları ile seçimde görev yapacak kolluk kuvvetleriyle bir araya gelerek seçim güvenliği ve kamu kurum ve kuruluşlarınca alınacak tedbirler konulu toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Vali Cirit, “Bugün ise bu toplantının ikincisini siyasi parti temsilcilerine bazı hatırlatmalar yapmak ve seçim atmosferini demokratik bir olgunluk içerisinde sürdürmek amacıyla gerçekleştirdik.

Seçme ve seçilme hakkı anayasada belirtilmiş ve kurumsallaşmış. Çok partili siyasal yaşama geçtiğimiz 1950’li yıllardan bu yana birçok seçim yaptık. Genel seçimler yaptık, senato seçimleri yaptık, ara seçimler yaptık, mahalli seçimler yaptık, referandum yaptık ve nihayet bu seçim atmosferinde Cumhurbaşkanı halk tarafından seçildiği için Cumhurbaşkanlığı seçimini yaptık. Önümüzde yeni bir seçim var. Milletvekilliği genel seçimleri ki bu son iki yıl içerisindeki 3’üncü seçimimiz.”  diye konuştu.

Güvenli bir ortamda seçim yapmak arzusunda olduklarını kaydeden Vali Cirit, “Demokratik ortamda, siyasal rekabet ve millet iradesinin tam olarak sandığa yansıyacağı bir seçim sonucunu görmek istiyoruz. Bu noktada bizlere, mülki idareye ve diğer arkadaşlarımıza, hem de il seçim kurulumuzun yargı denetimi kapsamında devam edecek süreçte çalışmalarına, takvimsel olarak göz atmak niyetindeyiz.  Bu amaçla sizlerle bir araya geldik.” dedi.

Sandıkları demokrasilerin dokunulmazı ve namusu olarak gördüklerini, bundan dolayı da sandık güvenliğinin kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Vali Cirit, ”Herhangi bir sorun yaşamadan seçim atmosferini yaşamak istiyoruz. İlimizde Milliyetçi Hareket Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Saadet Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, Demokratik Sol Parti, Demokrat Parti, Yurt Partisi, Vatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi seçimlere katılacak olan partilerimizdir. Aramızda partilerimizin önemli kesiminin temsilcileri var. Hepsine seçim dönemi içerisinde başarılar diliyorum. Seçime katılan partilerimiz ikişer adayla seçime katılırken sadece Bağımsız Türkiye Partisi tek adayla katılıyor.” ifadelerini kullandı.

2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde toplam seçmen sayısının 130 bin 671 olduğunu, bunun 97 bin 505’inin oy kullandığını ve yüzde 75’lik seçimlere katılım oranının olduğunu dile getiren Vali Cirit,  2014 yılındaki mahalli idareler seçimine katılım oranının ise yüzde 87 olduğunu söyledi.

Seçimlerin tam bir şölen havasında geçmesini arzu ettiklerini belirten Vali Cirit, “Bu noktada da kamu görevlileri olarak bizlere düşen görev neyse bunları yapmaya hazırız. Kamu düzenini bozacak olan hiçbir olumsuzluğa müsaade etmeyeceğimizi ifade ediyoruz.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Toplantıda Artvin Valiliği İl Yazı İşleri Müdürü Şenay Şimşek, 25. Dönem Milletvekili “Seçimlerinde Uyulması Gereken Usul ve Esaslar”  konusunda slayt sunumu eşliğinde bilgilendirmede bulundu.

Yaklaşık bir saat süren toplantı, siyasi parti temsilcilerinin seçimle ilgili sorularına yanıt verilmesiyle sona erdi.

2015 Milletvekilliği genel seçiminde Türkiye genelinde 174 bin 240 sandıkta yaklaşık 54 milyona yakın vatandaşımız, Artvin’de ise 620 sandıkta 129 bin vatandaşımız oy kullanacak.

AVBM

Share
349 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?