logo

Seçim Çalışmalarını Değerlendiriyorum. Sırada MHP Var


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

24 Haziran’a az bir süre kala diğer partilerde olduğu gibi MHP’de de hareketli günlen yaşanıyor. Milletvekili adayları bir o ilçede, bir bu ilçede koşturmaya devam ederlerken, MHP’nin il ve ilçe teşkilatları da çalışmalarını sürdürüyor. Belki ekonomik anlamda diğer iki rakibine göre MHP çok güçlü olmasa da emin olun ki çalışma azmi ve kararlılığı açısından MHP’yi hiçte eksik görmüyorum.

Öncelikle milletvekili adaylarının performanslarına şöyle bir göz atmak gerekiyor. MHP’nin iki adayı da çok iyi çalışıyor. İnanılmaz bir efor sarf ediyorlar. Ramazan ayının da seçim dönemine denk gelmesi nedeniyle gece yarılarına kadar devam eden seçim çalışmalarında yoğun tempo adayları yoramıyor. Bakıyorsunuz ki adaylar halen ilk gün ki gibi çalışmayı sürdürüyorlar. Bir gün bir ilçeye giderek esnaf gezisi yapıyorlarsa diğer gün en az 5-6 köy ziyaretlerinde bulunarak Cumhur ittifakını ve kendilerini anlatmaya çalışıyorlar. İl ve ilçe teşkilatları ile yoğun seçim çalışmaları devam ediyor. Zaman zaman tüm il ve çalışmanın gerçekleştirildiği ilçe teşkilatlarının da katılımı ile gerçekleştirilen ziyaret programları eksiksiz bir biçimde sürüyor. Ülkü Ocakları’nın da desteği ile oldukça kalabalık gruplar eşliğinde geziliyor. Bu gezilerde özellikle vekil adaylarının sıcak kanlılıkları dikkat çekiyor. Her iki adayında tanınan ve bilinen insanlar olmaları başta kendi ilçelerinde olmak üzere diğer ilçelerde de çalışmalara ciddi katkı sağlıyor. Özellikle de her iki adayında tabandan gelmiş olması tabanın onları sahiplenmesini sağlıyor.

Seçim programları ciddi bir disiplin eşliğinde sürdürülüyor. Nereye kimin gideceği, kimin nerede çalışacağı önceden biliniyor. Belki çok profesyonel bir yapı olmasa da bence MHP bu seçimin en iyi çalışan partilerinden biridir. Büyük bir özveri ve kararlılıkla seçim çalışmaları yürütülüyor.

Burada parantez açmam gerekenler var tabi ki. Onları birazdan aktaracağım ancak Vekil adayları Okan Aktaş ile İsmihan Özcihan’ı aktarmak gerek. Her ikisi de birbirini ezmeden, saygı ve hürmet çerçevesinde programları gerçekleştiriyorlar. Birlikte katılmaları gereken yerlere birlikte, birlikte olamayacakları yerlerde ayrı gezerek güçlerine güç katıyorlar. Adeta sıkmadık el, uğranmadık adres bırakmıyorlar. Ne şatafatlı geziyorlar ne de çok cılız bir gezide bulunuyorlar. Olması gerektiği ölçüde, iyi bir seçim çalışması yürütüyorlar. Programlar yalın ve net. Nasıl çalışılacağı önceden ayrılıyor ve gidilen ilçelerde programlara kimlerin dahil edileceği belli ve güzergahta organize edilmiş durumda. Yapılan çalışmalar takip ediliyor ve medyaya servis ediliyor. Programa harfiyen uyulmaya çalışılıyor ve program haricinde bir şey gerçekleşirse de ona da uyarak tekrardan programa dönülebiliyor. Programdaki aksilikler ise sonrada telafi edilerek tüm seçim programına göre çalışmalar sürdürülüyor. Başarılı bir seçim kampanyası gerçekleştiren MHP, seçim tecrübesini ve teşkilatların deneyimlerini artıya çevirmeye çalışıyor. Özellikle il başkanı Serdar Kılınç ve milletvekili adayları Okan Aktaş ile İsmihan Özcihan’ın dakiklikleri nedeniyle programlar aksamıyor ve disiplinli bir şekilde de yürütülüyor. MHP’nin seçim programının asıl özeti bu.

İl Başkanı Serdar Kılınç ve ilçe başkanlarının özverili ve kararlılıkları güç katıyor

İl Başkanı Serdar Kılınç ile Merkez ilçe Başkanı Ekrem Kurt başta olmak üzere diğer ilçe başkanlarının özverili ve kararlı çalışmaları dikkatlerden kaçmıyor. İl Başkanı Serdar Kılınç, her an ve her dakika Vekil adaylarının yanlarında. Onlara güç veriyor ve birliktelik örnekleri sergiliyor. Vekil adaylarını biran bile yalnız bırakmayan İl Başkanı Kılınç, bazen özel çalışmalarda da bulunuyor. Gücü sahaya yayma adına ara sıra özel çalışmalarını da gerçekleştiren Serdar Kılınç’ın özverili çalışmalarına eski il başkanlarından Nedim Özer’den de büyük destek geliyor. Her biri ayrı ayrı koşturarak zafere kilitlenmiş komutanlar gibi hedef için çalışıyorlar. Merkez ilçe başkanı Ekrem Kurt’u es geçmemek gerek zira inanılmaz bir efor sarf ediyor. Yanındaki dava arkadaşlarından Yüksel Dağlaroğlu ile birlikte sanıyorum ki Merkez ilçede çalmadık kapı bırakmıyorlar. Onlara yardımcı olan değerlerde var. Bunların başında Vekil adayı Okan Aktaş’ın eşi Zübeyde Aktaş geliyor. Müthiş bir efor sarf ediyor. Her köye gidiyor ve herkesle görüşüyor. Sempatikliğini de artıya çeviriyor. Burada MHP’nin cefakar kadın kollarını da unutmamak gerek. Onlara ayrı bir parantez açarak burada bir kişiden daha bahsetmek istiyorum. Ülkü Ocakları Başkanı Ogün Erdem. Bir zafere kilitlenmiş komuta merkezlerinden biri daha. Biran bile olsun adayların yanından ayrılmayarak büyük güç sağlıyor. Ülkücülerin MHP’den uzaklaştığı şeklindeki söylentilerin tamamını boşa çıkarırcasına Artvin’de oradan oraya koşturan, vekil adaylarının her daim yanında olan Ogün Erdem’de bu özverisi ile takdiri hak ediyor bence. İlçe teşkilatlarını da yoğunlukla takip etmeye çalışıyorum. Onların da tempoları Merkez ilçe kadar yoğun. Ekrem Kurt’a nazire yaparcasına onlarda ciddi şekilde efor sarf ederek zaferi arzuladıklarını gösteriyorlar. Nihayetinde MHP tüm teşkilatları ile sahada varlar ve sahaya iyi yayılmış durumdalar.

MHP’nin Bu Seçimlerdeki En Büyük Gücü Asenalar. Başta da vekil adayının eşi Zübeyde Aktaş var.

MHP’nin bu seçimlerdeki en büyük gücü hiç kuşku yok ki kadınları yani Ülkücülerin güçlerini aldıkları asıl merkez olan Asenalardır. Onlardan bahsetmemek büyük haksızlık olur. Onların bu seçimlerde ayrıca onlara güven ve mutluluk veren bir de adayları var. İsmihan Özcihan’ın da listede yer alması ile adeta şaha kalkan MHP’nin Asenaları müthiş bir çalışma içerisindeler. Adayları yalnız bırakmamalarının yanı sıra afiş ve broşür çalışmalarına sağladıkları katkıyı unutmamak gerek. Her köyde varlar ve her eve girdiler. Gitmedikleri ve ulaşmadıkları hiçbir kimse kalmadı desek yeridir. Hani kadınlar bir seçime bu kadar mı ağırlık verir derlerse MHP’nin Artvin’deki kadınları iyi bir örnektir bence. Zübeyde Aktaş’a burada bir parantez açmak gerek. Müthiş çalışıyor. Program dahilinde her yere ve her noktaya ulaşmaya çalışıyor. O ev uzakmış, o evin yolu kötüymüş demeden koşturuyor. Sıcak kanlılığını ve samimiyetini de iyi aktarıyor. İyi bir enerjisi var ve sempatik tavırlarıyla da seçim çalışmalarına güç veriyor. Kadınlar onu gördükçe daha da şahlanıyorlar ve onunla birlikte daha da coşkuyla çalışıyorlar. Gitmesi gereken her noktaya giderek eşine verilebilecek en büyük desteği veriyor. Bence gönüller kazanıyor.

MHP, Medya ve Sosyal Medya Alanında İyi, Canlı Performans Merak Ediliyor

Burada çalışmaların medya ayağına ilişkin de birkaç cümle koymak gerekiyor. Medya konusunda ciddi bir çalışma yürütülüyor. Yerel medyada Okan Aktaş ve İsmihan Özcihan sürekli yer alabiliyorlar. Her çalışması medyaya servis edilerek halka ulaşılıyor. Ayrıca sosyal medyada kullanılabildiği ölçüde kullanılabiliyor. Bu noktada bazı ilçelerde eksikler görüyorum. Vekil adayları ilçelerine geldiğinde ilçelerindeki çalışmalar daha fazla sosyal medyaya aktarılmalıdır. Sadece İl Başkanlığı ile vekil adaylarının gayretleri ile olmaz. Sosyal medyaya daha çok ağırlık vermekte fayda var. Okan Aktaş ile İsmihan Özcihan’ın donanımları sahada iyi görünüyor ancak bir tv programında nasıl olduklarını bilemiyoruz. Sanıyorum bu konuları son iki haftaya bıraktılar. Onları bir de programda görmekte fayda var. Halkta onların tv programlarındaki performanslarını merak etmiyor değildir bence.

Burada son iki hafta için bir iki öneride bulunmak gerekir. Sosyal medya alanında çok daha yoğunlaşmalarında fayda görüyorum. Ayrıca mutlaka tv programlarında adayları görmek gerekiyor. Ayrıca yapılan çalışmaları daha aktif olarak üyelere ulaştırmak ve onların da sosyal medyada paylaşmalarını sağlamak gerekiyor. Bu eksikliklerinde son iki haftada giderileceğine inanıyorum.

Toparlayacak olursak MHP’yi sahada eksik görmüyorum. İyi bir seçim çalışması gerçekleştiriliyor. Başarılı bir kampanya gerçekleştiriliyor. Tabi ki eksikler var ama onlarda nihayetinde biraz da eldeki imkanlar ölçüsünde olabiliyor. MHP’lilerin sahada olduğunu herkes görüyor ve her yerde MHP fark edilebiliyor. Bu seçimlerin iddialı partilerinden biri olduğunu MHP kanıtladı. Sandığa yansımasını tabi ki 24 Haziran’da göreceğiz ancak MHP bu seçimlerde en etkili çalışan partilerdendir. İddiaları da var, kazanma arzuları da. Hedeflerini biliyorlar ve o hedefe ulaşacak potansiyelleri bulunuyor. Çalışmaları da bu doğrultuda ilerliyor. Ne diyelim Allah yollarını açık etsin, diğer partilere de belirttiğim gibi MHP içinde hayırlara vesile olsun 24 Haziran.

Share
443 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çırak etmek

  25 Nisan 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kaynak:https://www.karabulut.co/bizim-nesil-icin-usta-cirak-iliskisi/ Köken olarak çırak kelimesi Farsça çarāġ veya çirāġ چراغ  "kandil, meşale" sözcüğünden alıntıdır. Sözlük anlamı olarak çırak “bir yerde uzun süre çalıştıktan sonra geçimini sağlayabilecek duruma erişmiş olan kişiye bağımsız çalışması için izin vermek.” anlamına gelmektedir. Köleler, bilhassa cariyeler belirli bir yaşa geldikten sonra daha evlenme çağı geçmeden ailenin itimad ettiği bir kimse ile evlendirilerek kendilerine yüklü bir cihaz (çeyiz) ve bir de evceğiz verilirdi...
 • Kelâm-ı kibâr – كلام كبار

  23 Nisan 2019 Erhan Kırmızı, Genel, Köşe Yazıları

  Kelam, söz; kibar, büyükler manasına gelir. O halde kelâm-ı kibâr “büyüklerin sözleri” anlamına gelir. Din büyüklerinin, büyük devlet adamlarının, ulu kişilerin, ahlakçıların söylediği kısa ve özlü sözler için kullanılan kelâm-ı kibâr, söyleyeninin bilinmesi bakımından atasözlerinden ayrılır. Bu özelliğiyle vecizeye benzer. Ancak vecizeler hemen her konuda söylendiği halde, kelâm-ı kibârdaha çok dini, tasavvufi, ahlaki ve toplumun büyük bir kesimini ilgilendiren konularda söylenir. Sözlü kültürün vazgeçilmez unsurları olan kelâm-ı kibârları...
 • Kavl-i leyyin

  21 Nisan 2019 Erhan Kırmızı, Genel, Köşe Yazıları

  Kaynak:https://zsenturksohbetler.wordpress.com/2011/01/03/kavl-i-leyyin-yumusak-ve-tatli-konusmak/ Kavl-i leyyin,  Arapça bir ibare olup, “yumuşak sözle anlatma. Kırıcı olmama, suçlamama, hakaret etmeme, bağırıp çağırmama, nazik ve kibar olma, gönül okşayıcı olma” demektir. Yani sert ve enaniyetli olmayan söz anlamındadır. Tanımdan da anlaşılacağı üzere; sert olmayan, muhatabı kırmayacak ve muhatabın sözü söyleyen kişiye karşı sert ve kırıcı tavır almamasını sağlayacak sözdür. Kavl-i leyyin’ in içeriğini biraz daha genişletecek olursak, bir i...
 • Hayvansever HAYDİKO’ya destek olmalıyız.

  20 Nisan 2019 Erhan Kırmızı, Genel, Köşe Yazıları

  Kaynak:http://avrasyavizyon.com/istanbulda-sahipsiz-kopeklerin-hamisi-vardi/ 1.Giriş HAYDİKO (Hayvanları Doğayı İnsanları Koruma) Artvin’de faaliyet gösteren, sokak hayvanlarını koruyup yaşatmaya çalışan bir dernektir. Ben de bir süredir faaliyetlerini takip etmeye çalışıyorum. Gerçekten sahipsiz kedi ve köpekleri korumak ve yaşatmak için olağanüstü çaba harcıyorlar. 2.HAYDİKO’ya niçin destek olmalıyız? Bu derneğe destek olup kedi ve köpeklere sahip çıkmamız için bir sürü sebep var. Birinci sebep: Hayvanlara vefa borcumuzun olmasıdır. Ke...