logo

Sayın Cumhurbaşkanımıza Açık Mektup, Öğretim Görevlilerinin “İnsan Onuru” Hakkında


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

 

Sayın Cumhurbaşkanım;

Üniversitede öğretim görevlisi olarak 20 yıldır çalışmaktayım. Çeşitli nedenlerden ötürü ancak yüksek lisansımı tamamlayabildim.

Üniversitelerimizde başarının tek ölçüsü maalesef yüksek lisans ve doktora olarak görülmektedir. Erkek çocukları için sünnet erkekliğe ilk adım olarak nitelendirildiği gibi üniversite ortamlarında adam sayılmanın, saygın olmanın ilk şartı da doktorayı tamamlamaktır.

Bu nedenle okutmanlar ve öğretim görevlilerine akademik olarak pek değer verilmemektedir.

Bütün öğretim üyelerinin (profesör, doçent, yardımcı doçent) öğretim görevlileri ve okutmanlara kötü davrandığını söyleyemem, İçlerinde insan haklarına saygılı ve insan onuruna çok dikkat eden çok değerli öğretim üyelerimiz var. Onları tenzih ediyorum.

Fakat azımsanmayacak sayıda ve bizi çok rahatsız edecek derecede öğretim elemanlarını adam yerine koymayanlar da var.

Bunların tipik aşağılama davranışlarından bazıları;

1-Bize ”sen” diye hitap ederler.
2-Öğretim görevlilerini akademik olarak yeterli görmezler, bazıları öğretim görevlilerini akademisyen bile saymaz.
3-Öğretim görevlilerini kendilerinin hizmetçisi sanırlar.
4-Öğretim görevlilerinin bir hoca olduğu gerçeğini görmek istemezler.
5-Öğretim görevlileri hoca olduğu halde araştırma görevlisi gibi muamele görür. Hatta araştırma görevlilerinden de aşağı görürler.
6-Öğretim görevlilerini aşağı görenler içinde araştırma görevlileri de var, ne de olsa geleceğin öğretim üyesi olacaklar, kendilerini şimdiden öğretim üyesi sanırlar.

Aslında başka çok değişik yanlışlar uygulamalar da var. Fazla canınızı sıkmamak ve bu köşe yazısı mektubun güzel üslubunu bozmamak için fazla ayrıntılara girmek istemiyorum.

Sadede gelmek gerekirse bir siyasetçinin anlayacağı bir dilde size şunları söylemek isterim.

Bir öğretim görevlisinin öğrenciye verdiği not ile profesörün öğrenciye verdiği not aynı değere sahiptir.

Asıl önemlisi ve sizi alakadar eden yön öğretim görevlisinin seçimlerde verdiği oy ile profesörün verdiği oy aynı değere sahip olmasıdır.

Üniversitelerde öğretim görevlisi ve okutmanların sayısı her zaman öğretim üyelerinden daha fazladır. Öğretim görevlileri sayıca fazla olduğu için oy değerleri öğretim üyelerinden fazladır.

Öğretim görevlisi ve okutmanlar sayıca fazla olduğu için daha fazla sayıda öğrenci ile muhatap oldukları da kesindir.

Öğrencilerin oy kullanma tercihlerini yönlendirme bakımından öğretim görevlisi ve okutmanların öğretim üyeleri olan profesör, doçent ve yardımcı doçentlerden daha fazla etkili olacağı da kuşkusuzdur.

Bu nedenlerden ötürü üniversitelerimizde öğretim görevlisi ve okutmanların insan onurunun korunmasını daha yakından takip edeceğinizi, bu konuda gereken adımları atacağınızı ve gerekli talimatları vereceğinizi umuyor, bu takibin siyasi geleceğiniz açısından da önemli olduğunu taktir edeceğinizi düşünüyorum.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...
 • Post-modernizm

  14 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Modernizme tepki gösterip yeni arayışlara yönelmeyi ifade eden bir kavram. 1.Kavram Post-modernizm“in sözlük anlamı “modernizm sonrası” ya da “modernden itibaren” dir. Postmodernistler modern yaşamı sorgulayan ve reddeden bir tavrı benimserler. 2.Modernizm ve Post-modernizm İlgisi Post-modernizmi anlamak için modernizmin ne olduğunu anlamak gerekir. Post-modernizm, modernizmin bir uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Modernizm “şimdi, yeni başlayan” anlamındadır. Modern kelimesi latince “modernus” kelimesinden türetilmişt...