logo

Şavşat’ta Uyuşturucuya ve Kadına Şiddete Hayır Denildi

Artvin’in Şavşat İlçesinde bir araya gelen ilçenin idarecileri ve vatandaşlar  “Uyuşturucuya ve Kadına Şiddette Hayır” için yapılan etkinlikte bir araya gelerek hem halkı bilinçlendirdiler hem de eğlendirdiler.

 

Şavşat Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi’nde bir araya gelen Şavşat Engelliler Derneği yönetim kurulu üyeleri almış oldukları bir kararla “Uyuşturucuya ve Kadına Şiddete Hayır” diyerek bu konuda bir etkinlik yaptılar.

Artvinli İş Adamı Aslan Özer tarafından bütün masraflarının karşılandığı etkinlikte uyuşturucu ve kadına şiddet konusu bütün detayları ile ele alınarak katılımcılara anlatıldı. Oldukça verimli geçen bu etkinlikte kaymakam Mesut Gazi Ambarcı ve Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk yapılan bu etkinliğin önemi ve detayları hakkında bilgiler verdi. Daha sonra İlçe Hâkimi Öykü Akbayırlı Coşkun “Uyuşturucu ve Kadına Şiddet” konusunun hukuki boyutunu anlattı. İlçe Müftüsü İdris Yavuzyiğit ise “İslamiyet’in kadına bakışı ve Peygamberimiz Hz. Muhammedin Kadınlar konusundaki hadislerini ve uyuşturucu konularını dini yönlerini anlattı. Toplum Sağlığı Merkezi Başhekimi Doktor Özge Gökbaşı ise uyuşturucunun zararları, gençlerin bu bataklığa nasıl düştükleri uyuşturucu kullanan çocuklarımızı nasıl hissederiz, neler yapmalıyız, konularının yanı sıra kadına şiddetin sosyal yönlerini, aile içi ve aile dışı yönlerini ve neler yapmamız gerektiğini detaylı bir şekilde anlattılar.

Uzmanlar tarafından katılımcılara her yönü ile anlatılan bu iki konu vatandaşlar tarafından çok büyük bir dikkat ve ilgi ile dinlendi. Şavşat Engelliler Derneği Yönetim Kurulunca hazırlanan etkinliğe Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, İlçe Emniyet Amiri Eray Çınar, İş Adamı Aslan Özer, İş Adamı Süleyman Alagöz, İcra Müdürü Onur Coşkun, Özel İdare Müdürü İbrahim Altun, Sosyal Hizmetler Vakıf Müdürü Kandemir Dede, Halk Eğitim Müdürü İsa Yılmaz, Şavşat Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi Müdürü Zülfü Öz, bazı okul müdürleri, daire amirleri, bazı köy muhtarları, Siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Şavşat Engelliler Derneği tarafından hazırlanan “Uyuşturucuya ve Kadına Şiddete hayır” etkinliğinin sunuculuğunu dernek başkanı Nurbay Usta yaptı.

“Erkeğin Kötüsü Karısını Kadının Kötüsü İse Çocuğunu Dövermiş”

Şavşat Belediye Düğün Salonunda yapılan etkinlikte bir konuşma yapan Mesut Gazi Ambarcı bu konunun ilçemizde bütün yönleri ile ele alınıyor oluşundan duymuş olduğu mutluluğu dile getirdi.

Mesut Gazi Ambarcı yapmış olduğu konuşmada; “Bizim feraset timsali büyüklerimiz şöyle der. Erkeğin kötüsü karısını kadının kötüsü ise çocuğunu dövermiş der” şeklinde ifade etti.

Mesut Gazi Ambarcı; ” Şunu acık ve net bir şekilde ifade etmemiz gerekir ki şiddetin her türlüsüne karşıyız. Elbette günümüzde e çok şiddet mağdurları maalesef başlarımıza taç etmemiz gereken kadınlarımızdır. Bunun yanında uyuşturucu kullanımı ve madde bağımlılığı da tüm dünyada ve ülkemizde kanayan bir yaradır. Özellikle ülkemizde günümüz insanları bir cinnet halini yaşamaktadır. Bunun adına ekonomik problem diyelim, sosyal problem diyelim, cinsel problem diyelim, ne dersek diyelim çözülmediği takdirde bizleri daha büyük problemler beklemektedir. Aslında bu problemlerin üstesinden gelebilmek sanıldığı kadar zor da değildir. Bizim ecdadımız bırakın kadına şiddet uygulamayı dağ başındaki vahşi hayvanı koruyacak kadar engin bir merhamet ve şefkat timsalidir. Bizler buradan yola çıkarak geçmişten gelen tarihsel değerlerimize sahip çıkarak kendi kültürel milli ve manevi değerlerimizin toplumumuzda yeniden inşa etme görevimizi de kullanabilsek bu meselelerde hallolmuş olacaktır. Ülkemizde uyuşturucu kullanan madde bağımlılığı ile kadına şiddete yönelik kadınların korunması ile ilgili devletimiz tarafından bir çok kanun düzenlenmesi yapılmış olup yasal tedbirler alınmış olup böyle bir mücadele başlatılmıştır. Ayrıca bu sorunlar sadece yasal düzenlemelerle değil toplumsal olarak bireysel eğitimler verilerek toplumsal zihniyet dönüşümlere için kampanyalar sempozyumlar proje ve çalışmalar yürütülmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle böylesine anlamlı bir geceyi tertip eden başta Engelsiz Yaşam Merkezimize ve tüm emeği geçenlere ve katılımlarınızdan dolayı siz değerli hemşerilerimize teşekkür ederim” dedi.

“Birinci Önceliğimiz Olacaktır”

Etkinlikte Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’te bir konuşma yaparak, “2015 yılı Haziran ayında İtalya’nın Milano kentinde Türkiye’de tek Cittaslow (Sakin şehir) unvanı almış bir ilçe olarak bizleri daha önele ve titizlikle ilgilendirmektedir” şeklinde vurguladı.

Ahmet Sinan Öztürk; “Göğe komşu toprakların ve sakin şehrimizin Şavşat’ın güzel insanları öncelikle toplumumuzun kara bir yarası olan uyuşturucu ve kadına şiddete hayır konulu böyle bir programı düzenleyen siz değerli engelsiz yaşam derneği başkan ve yöneticileri değerli Şavşatlı hemşerilerim sizlerle bir araya gelmekten dolayı memnuniyetimi dile getirmek istiyorum. Sevgili Şavşatlılar tüm dünyada olduğu gibi Türkiye de de kadınlarımız birçok zorluklar yaşıyor. Fırsat eşitsizlikleri ve ayrımcılıklarla karşı karşıya olabiliyorlar. Bu sorunların aşılması için hep birlikte ortak bir duruş geliştirilmeli ve birbirimizin hakkına hukukuna özgürlüklerine sahip çıkma konusunda tüm gayretimizi göstermeliyiz. Kadın erkek fırsat eşitliği kadın haklarının korunması kadına karşı bir şiddetin önlenmesi ve kadınların istihdamıyla ilgili çok önemli yasal düzenlemeler yapan hükümetimiz kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin uyuşturucu ile mücadelenin cinayetlerin ülkemiz gündeminden tamamen çıkması için birinci önceliğimiz olmuş ve olacaktır. Bizler yerel yöneticiler olarak da uyuşturucu ile mücadele ve kadına yönelik şiddete hayır konulu bu programı organize eden her zaman yanınızda olduğumuzu dile getirmek isterim. Toplum olarak ve birey olarak yaramız olan bu iki konu çözümü için okullarımızda kamu kuruluşlarımızda hatta siyasette artık kadınların tercih edilmesinden ötürü ayrımcılığa maruz kalmadığını eğitim imkanlarını arttırarak ekonomik yaşamdaki konumumuzu güçlendirerek siyasette aktif kadın katılım sağlayarak ve kadına yönelik şiddeti engelleyerek adalet ve eşdeğer birey sağlayarak toplumsal mutluluğu yakalayacağımızı düşünüyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle sosyal sorumluluk bilinciyle uyuşturucu ile mücadele ve kadına şiddetin ortadan kalkması için mücadele eden sizleri kutluyor hepinize saygı ve sevgilerimi arz ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Büyük Mutluluk Duydum”

Avrupa’nın birçok kentinde yıllarca ikamet eden ve gezen İş Adamı Aslan Özer, “Ülke gündemini son zamanlarda oldukça önemli ölçüde meşgul eden uyuşturucu ve kadına şiddet konularının böylesine uzmanlar tarafından detaylı anlatıldığı bir etkinliğe katılmaktan ve destek olmaktan büyük mutluluk duydum” dedi.

Etkinliğin bütün masraflarını karşılayan İş Adamı Aslan Özer, Avrupa’daki kentlerin ve ülkelerin bu iki konuda nasıl çalışmalar içeresinde olduklarını anlatması da katılımcıların ilgisini çekti.  Aslan Özer; “Buradan sonrada bu iki konunun bu şekilde detaylı bir şekilde Artvin’imizin bütün ilçelerinde işlenmesi gerekir. Hatta bunu Şavşat ilçemizin idarecileri bu etkinliği hazırlayanlar ve buradaki uzman konuşmacılar bu iki konuyu her boyutu ile çok başarılı ve verimli bir şekilde anlatılar. Onun için bu kadro bu konuyu İlimizin bütün ilçelerinde anlatmalarının yararlı olacağına inanıyorum. Artvin’imiz ülkemizde yaşanılabilir yerler arasındaki önceliğinin sürdürülebilirliği açısından bu çok önemlidir. Onun için bu konuda her türlü desteği vermekten duymuş olduğum mutluluğun yanı sıra buradan sonrada destek vereceğimi belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

Aslan Özer’e yapmış olduğu konuşma sonrası Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı tarafından meşhur ahşaptan yapılmış Şavşat Evi maketi hediye etti.

Etkinlikte Dernek adına konuşmayı ise Dernek 2. Başkanı Serpil Yokuş yaptı.

Etkinliğin müzik eğlence bölümünde ise son günlerde çok büyük etkinliklere katılan ve her gittiği etkinlikte herkesi büyüleyen, Almanya’da Bursa’da İstanbul’da Ankara’da İzmit’te Eskişehir’de yapılan çok öneli etkinliklerin Asssolisti olarak çıkan ve 7 bölgeden 7 kuşağın türkülerini oldukça başarılı bir şekilde okuyan ve yorumlayan Türkü Kız Solmaz Akgül yapılan konuşmaların ardından bütün katılımcıları okumuş olduğu her yöreden türkülerle hem eğlendirdi hem de duygulandırdı.

Hep birlikte çekilen halaylar ve oynanan horunlar sonrası İş Adamı aslan Özer tarafından alınan masa üstü bir bilgisayar çekilen kura sonrası gecenin en şanslı kişisine hediye edildi. Gecede ayrıca şair Taner Evran’ında kitapları gecenin şanslı kişilerine dağıtıldı.

Vatandaşlar Etkinliğin Tekrarını İstedi

Şavşat Engelliler Derneği tarafından organize edilen “Uyuşturucuya ve Kadına Şiddete Hayır” etkinliğine katılan vatandaşlar ise; “Bu Şavşat ilçemizde çok sayıda etkinlik yapılmaktadır. Yapılan etkinliklerin hepsi önemli ve güzeldi. Ama bu etkinlik ise çok anlamlıydı. Keşke daha büyük bir katılımla bu etkinlik tekrarlanabilse. Çünkü bu konu çok önemli ve konuşmacılarda konuyu çok güzel bir şekilde her yönü ile anlatılar. Keşke bu etkinlikte gençlerimiz ve öğrencilerimiz daha büyük çoğunlukta olsaydı. İlçemiz kaymakamı Mesut gazi Ambarcı’ya  Belediye Başkanımız Ahmet Sinan Öztürk’e ve bütün idarecilerimize, ayrıca böylesine önemli bir konu için yapılan etkinliğin bütün masraflarını karşılayan İş Adamı Aslan Özer’e ve konuyu bütün yönleri ile anlatan, İlçemiz Hakimi Öykü Akbayırlı Coşkun’a, İlçemiz Müftüsü İdris Yavuzyiğt’e, Toplum Sağlığı Merkezi Başhekimi Özge Gökbaşı’na çok teşekkür ediyoruz “dediler.

Etkinliğin yapıldığı Şavşat Belediye Düğün Salonu ve Engelsiz Yaşam Merkezinin iç duvarlar ve camlarının tamamı “Uyuşturucuya ve Kadına Şiddete Hayır” konusu ile ilgili afiş ve yazılanlarla donatılmış olması dikkat çekti.

Share
977 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?