logo

Şavşat’ta Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi Projesi

Artvin Şavşat İlçesi Artvin Yaşam Eğitim ve Kültür Derneği (AYEK-DER) tarafından Şavşat Tepeköy’de “Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi Projesi” hayata geçiyor.

Şavşat Yöresindeki geleneksel yaşam kültüründe yer alan eşyaların sergilendiği Şavşat Tepeköy Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi açılıyor. 13 Haziran Cumartesi günü Şavşat Tepeköy’de projenin açılışı yapılacak. Artvin Eğitim ve Kültür Yaşam Derneği Yönetim Kurulu projelerinin hayata geçmesinde tanıklık etmek için bütün Artvin halkını 13 Haziran saat 13.00’da Tepeköy’e bekliyor.

Projenin Konusu, Amacı, Gerekçesi, Faaliyetleri ve Destekçileri 

Projenin Konusu:

Artvin İli Şavşat İlçesi Tepeköy Köyü Muhtarlığı ve Şavşat Kaymakamlığı işbirliği ile öğrenci azlığı nedeniyle kapalı olduğu için atıl durumda bulunan okul binasının «Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi» olarak düzenlenmesi yoluyla; Geçmişte geleneksel köy yaşamını anlatan kültürel değerlerin burada sergilenmesi, Sergilenen eşyaların kataloglarının hazırlanması ve yayımlanması, Müzenin bir e-müze olarak düzenlenmesi sağlanarak (sergilenecek eşyaların web ortamında ziyaret edilebileceği, izlenebileceği) Tepeköy web Sitesi ve Derneğimizin Web sitesinde yayımlanması bu projenin konusudur.

Projenin Amacı;

Aile ve kültürel değerlerin korunmasına ve geliştirilmesine katkı sağlamak üzere; Köyden kente göç ve teknolojik gelişmeler nedeniyle kullanım alanını kaybetmiş, kaybolmaya yüz tutmuş olan kültürel yaşam değerlerinin bir geleneksel yaşam kültürü müzesi oluşturulmak yoluyla sergilenmesi, yaşatılması, genç nesillere ve gelecek kuşaklara aktarılması bu projenin amacıdır.

Projenin Gerekçesi

Geçmişte köy yaşamında insanların hayatını idame ettirmek için evlerine, işlerinde, ormanda, tarımda veya başka çeşitli imalatlarda ve gündelik hayatta kullandıkları birçok araç-gereci yeni nesil tanımadığı gibi onların büyüklerimizin yaşamındaki yerinin farkında olamamakta ve geçmişle gelecek arasında bir kültürel bağ kurulması güç olmaktadır. Bu kültürel değerlerin önemli bir kısmı unutulma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Yeni nesillere ve gelecek kuşaklara aktarılmasına da bu nedenle ihtiyaç vardır.

Çeşitli üretim faaliyetlerinde ve günlük hayatta kullanılmış aletler, geçmişte kalan gelenek ve görenekler ve köyde yaşamış ve yaşayan müstesna şahsiyetlerin eserleri böyle bir kültür evi, geleneksel yaşam müzesi projesiyle yaşatılmazsa unutulup gidecektir.

Projenin Faaliyetleri

1.Şavşat, Tepeköy’deki okul binasında gerekli tadilat yapıldı. (Alçı sıva, asma tavan, laminant parke taban, iç ve dış cephe boyası, spot ışıklandırma vb.) 2.Sergileme için gerekli mefruşat (masa, sehpa, raf vb.) temin edildi. 3.Geleneksel Yaşam Kültürü Müzesi’nde kendi adıyla sergilenmek üzere köy halkından eski eşyalar toplanarak tasnif edildi ve sergilendi. 4.Büyük eşyalar okul bahçesinde yapılan çatı altında sergilendi. (tığ makinesi, hızek, öküz arabası, çatan vb.) 5. İnternet üzerinden izlenebilecek güvenlik kamerası donatımı yapıldı. 6.Müze web sitemizden (e-müze) olarak ziyarete açıldı. 7.Müzenin kataloğu basılacak ve dağıtılacak. 8.Görevliler eğitildi ve açılış programı planlandı.

Projenin Destekçileri;

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı, Şavşat Kaymakamlığı, Tepeköy Muhtarlığı, Tepeköy Halkı, Gurbetçi Tepeköylüler, Tepeköy Dernekleri, Artvin ve Şavşat’taki Tepeköylüler.

Share
1398 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?