logo

reklam

Şavşat’ın Bez Bebekleri İstihdama Katkı Sağlayacak

Folklorik Bebeklerin Büyülü Dünyası Müze Olma Yolunda

 

Artvin’in Şavşat İlçesi’nde tarihi ve kültürel geçmişimizi gelecek nesillere taşımayı amaçlayan bir proje hayata geçirilmeye çalışılıyor. Şavşat ilçesinde Artvin’in geçmişinde yer alan giysi ve kıyafetlerin bez bebeklere giydirilmesi ile geçmişi geleceğe taşıyan Hikmet Aynur Erdem’in ortaya çıkardığı sanat şimdi istihdama katkı sağlaması için proje hazırlanıyor. Proje çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdüren Duygu Köse, annesi tarafından yaklaşık 40 yıldır sürdürülen “Folklorik Bebeklerin Büyülü Dünyası”, Şavşat ilçesinde müze haline getirilmesi ile destek arayışları da devam ediyor.

Duygu Köse: Amacım geçmişimizi, Artvin’in kültürünü geleceğe taşımak ve bunu yaparken de istihdama katkı sağlamaktır

Duygu Köse konuya ilişkin açıklamalarda bulunarak hedeflerini anlattı. Duygu Köse yaptığı açıklamada; “Folklorik Bebeklerin Büyülü Dünyasını Müzeleştirme Projesi’ni yürütmemin amacı ilimizin geçmişini, Artvin’in kültürünü geleceğe taşımak ve bunu yaparken de istihdama katkı sağlamayı hedefliyorum. Folklorik Bebek Ustası olan Annem Hikmet Aynur Erdem’in hayalini gerçekleştirmek için mücadelemi sürdürürken, Artvin ve yöresinin geçmişini anlatan, kültürünü ve kıyafetlerini simgeleyen ürünlerin ve özelliklede folklorik bebeklerin içerisinde sergileneceği, satış ve pazarlamasının yapılacağı bir müze açmak için proje hazırladım. Bu projeye destek arıyorum. Bu projeye destek verecek, çalışmalarına katkı sağlayacak paydaşlarla buluşmayı hedefliyorum. Gerek devlet kurumları gerekse de AB ve KOSKEB gibi fon kuruluşlarının da desteklerini talep ederken, destek bulmam durumunda, projemi hayata geçirirken hem Şavşat ilçesinde istihdam sağlayarak işsizlere iş bulmayı hemde burada folklorik ve kültürel eserlerin satışını yaparak ilçeye ekonomik bir değer kazandırmayı hedefliyorum.

Annem Hikmet Aynur Erdem, folklorik bebeklerin büyülü dünyasını bir sanat haline getirirken, Artvin ve yöresinin yok olmaya yüz tutmuş kültürünü, yaşantısını geleceğe taşımayı ve bu sayede ilimizi tüm Dünya’da tanıtmayı hedefliyordu. Bizlerde annemizden aldığımız bu sanatın daha uzun yıllar devam etmesini arzularken, bu sanatın yanı sıra yöremizin kültürünü Şavşat ilçesinde yaşatmayı ve gelecek nesillere aktarmayı hedefliyoruz. Bizlerde annemizden aldığımız bu kültürü ve öğrendiğimiz sanatı yıllarca ilçemizde merak eden herkese aktarmaya çalıştık. İlçemize gelen yerli ve yabancı turistlerin sürekli ilgisini çeken bu sanat, aynı zamanda yerel, bölgesel ve ulusal medya aracılığıyla da ulusal platformlarda ilimizin tanıtımına katkı sağlamıştır.

Bizlerin hedeflediği bu kutsal yolda yanımızda olmak ve bizlere destek vermek isteyen paydaşlarımızın bizlere ulaşmaları gerekmektedir. Aşağıda bulunan iletişim adreslerinden bizlere ulaşarak kültürümüzün gelecek nesillere ulaşmasına katkı sağlayabilirsiniz. İletişim numaralarım, Duygu Köse: (0466)- 517 1648, 517 1480, 517 1216, Cep Tel: 0533  389 9713, Eşim Naci Köse: 05326972334. Bizlere bu numaralarda ulaşarak bilgi alabilir ve destek verebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Share
1314 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?