logo

Şavşat Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi İlk Misafirlerini Kabul Etti

Şavşat’ta yapımı tamamlanan Türkiye’nin ilk Osmanlı Sokak tipi Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi ilk misafirlerini kabul etti.

 

Şavşat ilçesine 5 kilometre mesafede Yavuzköy Köyü’nde yapımı tamamlanan Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi’nin temelini dönemim Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ve dönemin Vali ve Kaymakamlarının atmış olduğu Şavşat Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi yapımı tamamlanarak ilk yaşlı misafirlerini kabul etti.

2013 yılı Mayıs ayında temelinin atıldığı sürede Bakan Yılmaz’ın bu proje örnek olarak her bölgede uygulanmalıdır dediği Şavşat Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi 3 yıla yakın bir sürede tamamlanarak hizmete girdi.

Türkiye’de ilk kez uygulanan Osmanlı Sokak Tipi Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi diğer huzurevlerinden ayıran birçok özelliğe sahip olması ile dikkat çekiyor. Tamamen yöresel mimarı yapı ile yapılan bu Yaşlılar konuk evinde bölgede ki yaşlı insanların kendi ev ortamlarındaki gibi doğal hareket etmeleri ve mimari yapısı ve diğer sosyal alanları ile yıllardır alışmış olduğu hayatı özlettirmeyen ve eski yaşam biçimlerine çok yakın bir yapım şekli düşünülerek yapılmış olması yaşlıları memnun etti. 9 ayrı mini bir Şavşat evini andıran ve eşlerin birlikte kalabileceği, eş olmayanların 2 erkek veya 2 bayanın birlikte kalabileceği 9 ayrı evden oluşuyor. Yapılan bu evler içerisinde yaşlıların bütün ihtiyaçları düşünülerek birinci kat engelli yaşlılara yönelik ikinci katın ise yürümelerinde sıkıntı olmayan yaşlılar için düşünüldü. Yapılan bu Yaşlılar konuk evinde ayrıca yaşlıların bir araya gelip zaman geçirebilecekleri televizyon izleyebilecekleri veya daha değişik çok amaçlı kullanılabilecek bir sosyal alan, gezip dolaşabilecekleri yerler düşünülerek inşa edildi.

Şavşat Yaşlılar Konuk evi şu an ilk olarak 1 bayan 7 erkek olmak üzere 8 kişi konuk evinin ilk misafirleri oldu. Hayırsever Naime ve İsmail Yılmaz’ın çok büyük katkıları ile yapılan Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi Müdürü Zülfü Öz; “şuan konuk evimizde 8 yaşlı vatandaşımız çok huzurlu ve mutlu bir şekilde kalmaktadırlar. 52 kişi kapasiteli Yaşlılar Yaşam Yerleşkesinin misafirleri her geçen gün artmaktadır. Bu projenin Türkiye’de ve hatta dünyada ilk olması ve bu projenin başarıya ulaşması için bizlere verilen görevi en iyi şekilde yapmak için gerekli özverimizle çalışıyoruz.Burada yaşlılarımız ve biz görevliler bir aile gibiyiz. İhtiyaç sahibi bakacak kimsesi olmayan yaşlılarımızı konuk evimize bekliyoruz” dedi.

Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi’nin ilk misafirlerinden 86 yaşındaki Osman Altun; “Biz burada çok mutluyuz. Yemeğimiz, çamaşırımız, ütümüz kısaca her şeyimiz çok mükemmel bir şekilde karşılanıyor. Bu tesis bizlerin hizmetine sunan bütün yetkililere teşekkür ediyorum” dedi.

Yine Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi’nin bir diğer misafiri 85 yaşındaki Nuri Aydın ise duygularını şiirle dile getirdi. Yaşlılar evinin ilk ve tek bayan misafiri  76 yaşındaki Gülfem Yazar ise;  “Burada olmaktan çok mutluyum. Ailemiz bakmıyor değil.Bakıyorlar ama inanınki burada daha özenle bakılıyoruz. Diğer yaşlılar bayanlarında buraya gelmesini istiyorum” dedi.

Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi’ndeki yaşlıların ilk ziyaretçileri ise yaşlılar tarafından çok anlamlı bir şekilde karşılanıp teşekkür edildi. Eğitim Bir Sen Şavşat İlçe Temsilcisi Akif Yalduz ve Bilgeç Sendikasi İl Başkanı Turgay Yazar oldular.

Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi’ni ziyaret eden muhteşem sesi ile bölgenin sevilen sesi Türkü Kız Solmaz Akgül’de yaşlılar konuk evinin ilk ziyaretçisi oldu. Yaşlılarında yakından tanıdığı ve kendilerini ziyaretinden memnun olduklarını belirten Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi misafirleri bütün yaşlıların kendisinden türkü isteme isteklerini geri çevirmeyen yüreği sıcak sanatçı Türkü Kız Solmaz Akgül okumuş olduğu türkülerle yaşlıların boğazına sarılarak okuması hepsine ayrı ayrı ilgi göstermesi yaşlıları duygulandırdı. Yaşlılar Konuk evinde ikamet eden yaşlıların “Sen ara ara yine gel kızım” demelerine “Elbette siz ne zaman isterseniz hiç bir karşılık gözetmeksizin ben burda olacağım” demesi yaşlıları mutlu etti.

Yapılan yaşlılar yaşam merkezinde öncelikle Şavşat ve köylerinde bulunan ekonomik durumu iyi olmayan ve bakacak kimsesi bulunmayan 52 yaşlı vatandaş kalabilecek. Yapılan mimarı yapısı gereği bu yaşam yerleşkesinde 8 kişi daha fazladan kalma imkanına sahip olacak. Böylece burada toplam 60 yaşlı vatandaş bu hizmetten yararlanacak.

Yapılan” Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi”  Bu proje Karadeniz Bölgesine özgü bir projesi. Türkiye’de ilk defa Artvin’in Şavşat ilçemizde uygulanacak. Proje diğer bölgelerimize de örnek olabilecek çok önemli bir proje. Osmanlı Sokağı örnek alınarak içerinde yaşlıların yıllardır alışmış oldukları bölge yaşam şekillerinden fazlaca uzaklaşmadan, 200+200 metrelik yürüyüş alanı olan, 9 ayrı ahşap Şavşat Evi’nin yanı sıra burada kalan yaşlıların ortak olarak kullanabilecekleri bir sosyal alan ve bina inşa edildi. Yapılan Şavşat Evi tipindeki evler 2 katlı olup her bir katı 70 metrekareye sahip. Yerleşkenin 1. Katında 65 ve üzeri ayrıca da engelli yürüme zorluğu olan yaşlılar, 2. Katında ise 65 yaş altı ve yürüme zorluğu çekmeyen yaşlılar kalacak. Burada kalacak yaşlıların tespiti çok yoğun bir çalışma ve birebir evlerine gidilip durum değerlendirmesi yapılarak çeşitli istatistikler sonucunda tespit edilmekte. Yapılan projeye göre karı koca bir evde kalabileceği gibi, 2 erkek veya 2 bayan olarak ta kalma imkanları var. Yapılan evlerin zemini bodrumu evleri mutfakları oturma odaları salonları yatak yerleri teras katı hepsi yaşlıların hizmetinde kolaylık sağlamak amaçlı düşünülmüş.

Yapılan evlerde yaşlıların bütün gereksinimleri karşılanabileceği sağlık çalışanları tarafından da sürekli tansiyonları ölçülmekte ilaçları bile yaşlılar yaşam yerleşkesinin sağlık ekipleri tarafından kontrollü ve düzenli bir şekilde takip edilmekte.

Share
1280 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?