logo

Şavşat, Sonbahar Mevsiminde Renk Cümbüşü Yaşıyor!

Şavşat İlçesi doğa güzelliği, gölleri, ahşap mimarisi, milli parkları, kendine özgü kültürel yapısı ve bünyesinde barındırdığı tarihi eserleriyle her mevsim yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Sonbahar mevsimini yaşadığımız şu günlerdeyeşilin yanı sıra sarı, turuncu ve kırmızının tonlarını sergileyen ağaçlarla kaplı tepeleri ile Cittaslow  Şavşat,   görenleri kendisine hayran bırakıyor.

 

Ziyaretçilere doğal bir yaşam ortamı sunan Cittaslow Şavşat, temiz havası ve doğasıyla günübirlik gezilerle gelenleri mutlu ediyor.  Sonbaharda sararan ağaçlar ise oluşan renk halesine katkı sunuyor. Soğuk havaya rağmen ilçe halkının ve ziyaretçilerin içini ısıtıyor. Muhteşem manzaralar göreceğiniz  Cittaslow  Şavşat,  her mevsimde olduğu gibi sonbaharda turistleri kendisine hayran bırakıyor.

Eşsiz doğasıyla Türkiye’nin ve Artvin’in önemli alternatif turizm yerleşkelerinden biri olan Cittaslow ünvanlı Şavşat ilçesindeki turistik tesisler yaz aylarındayüzde 95 doluluk oranına ulaşmıştı. Sonbahar aylarını yaşadığımız şu günlerde yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan ilçe sonbaharda da birçok turiste ev sahipliği yapıyor.

İtalya’nın Milano kentinde 21-23 Haziran 2015’te gerçekleştirilen Cittaslow 2015 Genel Kurulu’nda “Sakin Şehir” unvanı almasının ardından ilginin daha çok arttığı Şavşat ilçesi şehir gürültüsü ve iş yoğunluğundan bunalıp ve doğayla iç içe sakın bir ortamda tatil yapmak isteyenlerin vazgeçilmezi haline geldi.

İlçeye gelen turistler Sahara Milli Parkı, Karagöl, Yavuzköy, Papart Vadisi, Kelebekler Vadisi Arsiyan Yaylası gibi alanlarda doğanın eşsiz güzelliğinin huzurunu yaşarken, tarihi 10’uncu yüzyıla dayanan Şavşat Kalesi, Tibet Kilesi gibi tarihi mekânları da gezme imkânı buluyor.

Turistlerin En Uğrak Yeri Karagöl

Artvin’de eko turizmin en önemli destinasyon noktalarından biri olan Meşeli Köyü Sınırları içinde yer alan, ladin ve çam ağaçlarıyla çevrili, görüntüsüyle adeta saklı bir cenneti andıran Şavşat Karagöl yurt içinden ve yurt dışından gelen doğa severlerin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

Günübirlik gezilerin yanı sıra çevresindeki ormanlık alanlarda kamp yapma imkânı da bulunan Karagöl, temiz havası ve doğasıyla ziyaretçilerini mutlu ederken fotoğraf tutkunlarına da eşsiz manzaralar sunuyor.

İstanbul’dan gelen turistler, Şavşat’ın ve Karagöl’ün doğasına hayran kaldıklarını belirterek şunları söyledi:  “Burada olmak bana heyecan huzur veriyor. Ağaçlar doğallık şurada oturup gökyüzüne bakmak bile çok heyecanlı. İstanbul’da evde oturup teknolojik aletlerle ilgilenmektense buraya gelip bu temiz havada uyumayı tercih ederim. Burada doğa insana neşe veriyor. İnsan daha ne ile mutlu olabilir ki. Doğa ile baş başayım.”

Şavşat tün bu doğa güzelliğinin yanı sıra Şavşat Kalesi, Tibet Kilisesi gibi geçmişi 10’uncu yüzyıla dayanan yapılarıyla da ilçeye gelen turistlere doğa turizminin yası sıra kültür turizmi olanağı sunuyor.

Share
776 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?