logo

Şavşat “Sakin Şehir” Oldu

Artvin’in Şavşat ilçesi, Cittaslow 2015 yılı Genel Kurulu’nda Cittaslow belgesini alarak Türkiye’nin 10. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ise 2. Cittaslow Kenti (Sakin Şehir) oldu.

Artvin’in Şavşat ilçesi, Cittaslow 2015 yılı Genel Kurulu’nda Cittaslow belgesini alarak Türkiye’nin 10. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ise 2. Cittaslow Kenti (Sakin Şehir) oldu. Konuyla ilgili Artvin Valisi Kemal Cirit, basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Evrensel EXPO 2015 Milano Fuarı çerçevesinde İtalya’nın Abbiategrasso kentinde gerçekleştirilen genel kurula; Şavşat Kaymakamı Cemil Sarıoğlu, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Şavşat Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Filiz Özcan ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Artvin Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Fatma Artar katıldı.

Aday kentlere sertifikalarının verildiği ve üye ülkeleri temsil eden belediye başkanlarının konuşma yaptığı genel kurulda Türkiye’den aday kent Şavşat, Cittaslow belgesini almaya hak kazandı. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) koordinasyonu ile 2014 yılında başlayan, Şavşat Kaymakamı Cemil Sarıoğlu ile Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk başkanlığında yürütülen “Cittaslow Projesi” başarıya ulaşırken, alınan unvan ile Şavşat, kurulduğu ilk günden bugüne sakin bir şehir olduğunu ve diğer kentlerden farklılığını ortaya koyarak belgelendirmiş oldu.

Konuyla ilgi Artvin Valisi Kemal Cirit basın mensuplarının karşısına çıktı. Valilik Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya Artvin Vali Kemal Cirit’in yanı sıra Şavşat Kaymakamı Cemil Sarıoğlu, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, Milli Eğitim Müdür vekili Abdulcelil Kahveci, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Hakan Keskin ve basın mensupları katıldı. Artvin Valisi Kemal Cirit burada yaptığı açıklamada; “ilimizin saklı cenneti olarak nitelendirdiğimiz, Şavşat ilçemizin, İtalya’nın Milano şehrinde sakin şehir ünvanlını almasıyla ilgili bir sizlerle bir araya geldik. Artvin’in geleceği açısından oldukça önemli bir pozisyon ve bu pozisyonun önümüzdeki süreçte sürdürülebilir olması gerekir. Şavşat son atılımıyla birlikte ülkemizde birçok ilçemizle gözbebeği, haline gelmiş ve örnek alınan işçe pozisyonuna dönüşmüş durumda.

Sizlerin huzurunda Şavşat ilçe kaymakamımız, Şavşat belediye başkanımız ve onların mutfağında bu işin organizasyonunda aktif çalışan, tüm arkadaşlarımızı bir kez de ben tebrik ediyorum. Şavşat’ı tebrik ediyorum, Şavşatlıları tebrik ediyorum. Bu Artvin açısında çok önemli bir unvan. Biz bütün organizasyonlarda uluslararası pozisyona doğru gitmeyi hep arzu ettiğimizi ifade ettik eğitimde de öyle söyledik. Turizmde de bu şekilde bir organizasyon içerisinde olalım dedik ama bunun somutlaşan yapısını turizm alanında özellikle Şavşat ilçemiz başarmış durumda önümüzdeki süreçte zengin bir kültürel dokuya sahip olan Artvin’in yine bir yaratıcı şehirlerarasında yer almayla ilgili bir çalışması da var bunu da ifade etmem lazım. Bu da birleşmiş milletlerin bir uluslararası organizasyonun öncülüğün de yürütülecek bir alandır bizde özellikle müzik ve folklor alanında bir çalışmayı birlikte gerçekleştirerek bu unvanı Artvin’e taşımaya çalışıyoruz bunu da sizlerle paylaşmış olalım.

Cittaslow bildiğiniz gibi sakin şehir demek, dünya küreselleşirken dünya hızlanırken, bu küreselleşen dünyada kaybolan değerlerin yeniden ortaya çıkmasını ve yanımızdaki insanları fark edebileceğimiz yaşadığımız sokağı fark edebileceğimiz bizim aynılaşan tek tipleşen düzen içerisinde farklı özelliklerimizin ve otantik kültürümüzün yaşatılarak ortaya çıkartılacağı halk pazarlarında doğal ürünlerin sergilendiği küçük üreticilerin öne çıkartıldığı büyük marketler zincirinin buralara çok fazla hakim pozisyonuna getirilemeyecek bir alanı tescillendiği ve dünyada da yaklaşık 200’ü aşkın bizim gibi yerleşim yerinin bu unvanın alarak bir nebze küreselleşmeye meydan okuyan bir yapının tescillendiği bir durum bu. Cittaslow buradaki yerel dinamiklerin harekete geçirilerek oluşturulan bir düz içerisinde Şavşat’ta ciddi bir anlam ifade ettiğini söylemek istiyorum. Biz Şavşat’ta hep şunu söyledik bizim kırsal alanıyla kent merkeziyle ve Artvin’in kendine has kültürünün bozulmamış şeklinin yaşatılan bir alanın olması sebebiyle, doğal güzelliği konusunda bir şey söylemiyorum hem müziğiyle hem de unutulan son dönemde ortaya çıkarılan çeşitli kültürel öğeleriyle bir saklı cennet pozisyonunu biz dünyaya ilan etmeden öncede yaşamaktaydık. Ama bundan sonra şuan 200 kent arasında girebilmiş bir Şavşat’ı görüyoruz. Ve bundan sonraki önümüzdeki süreç içerisinde Şavşat hem merkezi teşkilatıyla hem yerel dinamikleriyle, yerel yöneticileriyle seçilmişleriyle muhtarlarıyla belediyesiyle bir çok organizasyonuyla birlikte hareket ederek daha planlı süreç içerisinde  bu farklı kültürü ülkemizdeki 10 kasabayla  ilçeyle birlikte artık temsil eder pozisyona geldiğini sizlerle paylaşalım şu an Seferihisar, Perşembe, Yalcaç, Vize, Taraklı, Gökçeada, Akyaka, Yenipazar, Halfeti’den sonra bizim ilçemiz Şavşat  Cittaslow unvanını almayı başardı. Ben tüm Şavşatlıları, Artvinlileri kutluyorum belki Cittaslow anlamında Artvin olarak başvurulursa her tarafının aranan kriterler içerisine girilebildiği kentler içerisinde yaşadığımızı ifade ederek belediye başkanımızı ve ilçe kaymakamımızı bir kez daha kutluyorum.

“Bundan Sonra Cittaslow Ne Kazandıracak Bizlere”

Bir kere Cittaslow Şavşat ile en büyük Artvin’in geleceğinde turizm organizasyonu olarak görüyorsak geleceğimiz bir kere nitelikli turistin merkezi olacak.

İkincisi belediyelerimiz yoluna devam ederken kimlik kazanmış kentler yumağıyla yoluna devam edecek. Modern yapılar tabi ki olacak ama yerel kültürün kendi dinamikleriyle devam ettiği süreçle yoluna devam edecek artık bir kimliksiz şehirler değil kimliği olan şehirlere sahip olacağız işte bunun ilk başlangıcında da zaten orada bir Şavşat evi modeli sizlerde biliyorsunuz o kültür zaten var. Onun yanında işte bizim Halk Eğitim dolayısıyla ortaya çıkardığımız ürünlerin turizm konsepti içerisinde nasıl paylaşılabileceğini gösterecek planlama içerisine gireceğiz.  Oradaki vatandaşlarımız eğitilecek çiftçilerimiz eğitilecek. Hep diyoruz yaşam çok hızlı hareket ediyor özellikle bilişim sektöründeki ilerlemeler bizim hızlanmamıza sebebiyet verdi. Ama bu tarz Cittaslow unvanını hak etmiş bir şehirde biz artık hem komşularımızı fark edeceğiz, hem yaşadığımız sokağı fark edeceğiz, alışveriş yaptığımız esnafımızı fark edeceğiz ve onlarla daha güzel bir ilişki ve misafirperverlik göstereceğiz gelen misafirlerimize bu otantik kültürümüzü ve müziğimizi yansıtarak devam edeceğiz” dedi.

Toplantı basın mensuplarının sorularıyla son buldu.

Share
1690 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?