logo

13 Ekim 2015

Şavşat Kaymakamı Engellilerin Umudu Oldu

Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı ve Eşi Esma Ambarcı Şavşat Engelsiz Yaşam Merkezini ziyaret etti.

savsat engelliler

Şavşat’a yeni ataması yapılan Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı ve Eşi Esma Ambarcı engellilerin kullandığı “Engelsiz Yaşam Merkezini” ziyaret ederek Şavşat Bedensel Engellilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyelerini ve bazı engellilerin sorunlarını dinledi.

Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı ve Gönül elçileri başkanı eşi Esma Ambarcı ile birlikte Şavşat Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezindeki engellilere yapmış olduğu ziyarette Şavşat Bedensel Engellilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nurbay Usta, dernek Yönetim Kurulu ve dernekteki engelliler tarafından karşılandı

Bütün engelliler ve yakınları ile tek tek görüşerek, hal hatır soran Kaymakam Ambarcı ve eşi çok önemli konuşmalar yaptı. Bütün engellileri tek tek dinleyen ve dernek faaliyeti hakkında bilgiler alan Kaymakam Mesut gazi Ambarcı ve eşi Esma Ambarcı’nın sıcak ilgisi engellilerin gönüllerini fethetti

Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı yapmış olduğu açıklamada; “Şavşat Engelliler derneğini kutluyorum. Buradaki dernek birçok il ve ilçede olmayacak bir şekilde güzel çalışmalar içerisindeler. Benim her gittiğim yerde şehit aileleri, engelli vatandaşlarımız, yaşlılar, dul ve yetimler yani hayata 1-0 yenik başlayan vatandaşlarımız hep önceliğimiz olmuştur. Ben burada görev yaptığım sürece hep sizlerin yanında olacağım. Ülkemizde yaklaşık 8 Milyon engelli vatandaşımız var. Burada kaldığım sürece bende sizlerden biri olacağım. Sizin yaşadığınız acı ve zorlukları bende eşimin bir engelli yakını olarak sorunlarınızı biliyorum.. Benim dernek başkanımızdan ve sizlerden isteğim engelli kardeşlerimizi dışarı çıkarmanızdır. Evlerde hapsetmeyeceğiz. O kardeşlerimizin dışarı çıkmaları için bizler devlet olarak, kaymakam olarak ve bir fert olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. Bu konularda ki yapacağınız bütün aktivitelere zamanımız olduğu sürece katılmaya çalışacağım. Bize fikirlerle gelin, devlet olarak kaymakamlık olarak yapabileceğimiz fikirlerle gelin. Şu anda kullanmış olduğunuz bu yerin fiziki şartlarının çok iyi olduğunu gördüm. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Halk eğitim ve Milli eğitim bünyesinde çeşitli kurslar planlayacağız. Bu konuda gözümüzden kaçan bir şeyler olursa bize getirin. Gerekli desteği şatların el verdiği ölçüde yapacağız. Kurslar noktasında, tekerlekli sandalye noktasında, sosyalleşme noktasında ne gerekiyorsa imkanlar ölçüsünde yapacağız. Benim sizden tek isteğim evde kalan engelli vatandaşlarımızı, sizler buraya teşvik edin. Evden çıkmalarını sağlayın” dedi.

Engelliler Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı Ve Gönül Elçileri Başkanı Esma Ambarcı’nın Ziyaretinden Memnun Kaldılar

Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı ve Gönül elçileri başkanı Esma Ambarcı’nın engelliler göstermiş olduğu ilgi Şavşatlı engellileri oldukça memnun etti. Dernek başkanı Nurbay Usta engelliler derneği çalışmaları hakkında bilgi sundu. Nurbay Usta Kaymakam Mesut Gazi Ambarcıya ve gönül elçileri başkanı Esma Ambarcı’ya teşekkür ederek memnuniyetini dile getirdi. Nurbay Usta; “Dernek yerimizde sürekli çalışmak üzere bir kişinin verilmesini istiyoruz. Şu ana kadar burada hiçbir ücret almadan çalışan ve engellilerin çok değer verdiği Solmaz Akgül’ün burada çalışması için Sayın Valimiz Kemal Cirit’in ve Milletvekilimiz İsrafil Kışlanın bilgisi olduğunu belirterek, daha önce dernek yerimiz yoktu. Bu konuda bize destek veren Şavşat Kaymakamlığına, Şavşat Belediye Başkanımıza ve büyüklerimize çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Nurbay Usta; “Güzel bir sohbet sonrası engelliler tek tek görüş ve düşüncelerini aktardılar. Kaymakamımıza ve eşine dernek yönetimim ve engelli arkadaşlar adına çok teşekkür ediyorum. Burada engelli kardeşlerimizi ziyaret etmesi sayesinde sorunlarımızı yüz yüze anlatma imkanlarını bulduk. Çok güzel, anlamlı ve netice getirecek sonuçlar yaşandı. Çok mutlu olduk. Biz engellilerimizi asla acındırmak niyetinde değiliz. Bu derneğin çalışma sistemini bilmeyenler buradaki arkadaşlarımızın ruh hallerinden bilmekten uzak bazı kişilerin dernek hakkında yorum yapmaları oldukça yadırganacak bir durum olduğu gibi o kişileri derneğimize uğramaya ve buradaki arkadaşlarımızın ruh hallerini yakinen tanımaya davet ediyorum. Tek amacımız yaşadığımız toplumda en az bir başkası kadar o kardeşlerimizin de hakkı olduğunu ve kendi zorluğunu iyice zorlaştırıp evde adeta oda hapsinde gibi yaşayan engelli kardeşlerimizi dışarı çıkarmak, bu bağlamda İlçemize yeni ataması yapılan Sayın Kaymakamımızı ilçemiz engellileri için bir umut ışığı olarak gördük. Derneğim ve ilçemizde bulunan engelliler ve aileleri adına kendisine şükranlarımızı sunuyoruz.” diyerek ilçede tespiti yapılan 562 engelli olduğunu ifade etti.

Engellilerden Eğitime Katkı.

Nurbay Usta dernek faaliyetlerini aktarırken 2015-2016 Eğitim ve öğretim yılında gerek okullardan ve gerekse de ailelerden gelen talepler üzerine şu ana kadar 24 öğrenciyi tepeden tırnağa giydirdiğini ifade etmesi Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı ve eşi  Esma Ambarcı tarafından memnuniyetle karşılandı.

Şavşatlı engelliler, Saz Kursu ve Ahşap Boyama Kursu, Kuran okuma kursu İstemelerine Kaymakam Ambarcı olumlu bakarak bu konuda mutlaka bir çalışma yağacağını söyledi.

Engellilerin kullanımı için yapılan “Şavşat Kaymakamlığı Engelsiz Yaşam Merkezi”nde gerçekleşen, güzel sohbette Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı ve eşi Esma Ambarcı ne engelliler tarafından kuru yemiş, soğuk ve sıcak içecekler ikram edildi.

Hoş bir sohbet havasında geçen ziyaret sonrası Şavşatlı engelliler Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı ile Kaymakam eşi ve gönül elçileri başkanı Esma Ambarcı ile birlikte hatıra fotoğraf çektirdiler.

Etiketler: » » »
Share
962 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?