logo

Sarp Kapısı Kapanıyor Mu?

Rusya krizi, Gümrüklerin yetersizliği, Nakliye sektöründeki gelişmeler, Hopa Limanı’nın durumu ve otobüsçülerin eziyeti. Tüm bunların çözümü için gereken adımların atılmayışı, akla Sarp Sınır Kapısı kapanacak mı endişesi getiriyor.

Çetin Nuhoğlu, “gümrüklerde her kurumun kendi borazanı ötüyor, nakliyeci arada eziliyor” dedi.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Çetin Nuhoğlu Hopa’ya geldi. Hopa’da Cihan Oteli’nin restorantında nakliyecilerle yapılan toplantıya katılan Nuhoğlu gündeme dair açıklamalarda bulunarak nakliye sektörünün sorunlarının çözümü için tüm güçleri ile çalıştıklarını söyledi.

Hopa TSO tarafından organize edilen toplantıya UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, UND Y.K. üyesi Abdullah Özer, UND Y.K. üyesi Alişan Topaloğlu, UND Karadeniz Bölge Temsilcisi Hakan Demircan, Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek, HOPAPORT Lojistik Müdürü Hakan Pak ve Nakliye firmaları sahipleri ve temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Hopa TSO Y.K.Başkanı Osman Akyürek, UND Başkanı Çetin Nuhoğlu, İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener ve beraberindeki heyeti Hopa’da konuk etmekten memnuniyet duyduklarını ifade ederek “Hoş geldiniz” dedi.

UND Başkanı Çetin Nuhoğlu’da Hopa’nın kendisinde her zaman ayrı bir yeri ve önemi bulunduğunu, burada güzel dostluklar kurduğunun ve dostları bulunduğunu ifade ederek,”Hopa ülkemizin müstesna güzellikleri kendi içinde barındıran ilçelerimizden biridir”  dedi.

Hopa’nın Limanı, Sınır kapısı, İran ve Nahçıvan’a geçiş koridoru üzerinde bulunmasının da stratejik açıdan Hopa’ya ayrı bir önem kazandırdığını bildiğini, özellikle son yıllarda Sarp sınır kapısında yaşanan yoğunlukla beraber kapının ihtiyaca cevap vermede zorlandığını, bundan en çok etkileneninde nakliye sektörü olduğunu söyledi.

Nakliye sektörünün beklemeden değil, çalışarak para kazanmasını bilen, her yıl kendisini her açıdan geliştiren bir sektör olduğunu bildiklerini, ancak bürokratik hantallık, kurumlar arası uyumsuzluk, sınır kapısında çalışanların keyfi uygulamalarının ceremesini hep nakliye sektörünün çektiğini, ilgili bakanlıklar ile yaptıkları toplantılarda sorunları hep gündeme getirdiklerini, çözüm için söz aldıklarını ama ne hikmetse uygulamaya sıra geldiğinde bunların unutulduğunu söyleyen Nuhoğlu, ülkeler arası ilişkilerde bile bu sıkıntıyı yaşadıklarını, atılan imzaların bile uygulamaya geldiğinde uygulanmadığı bir süreç içinde kaldıklarını söyledi.

Nuhoğlu ülkemizin geçen 2 yıllık sürede 4 seçim yaşadığını, Gezi ve 17-25 Aralık gibi 2 de sosyal travma geçirdiklerini, bu belirsizlik içinde sıkıntıların da artarak bugünlere gelindiğini ifade ederek “Şimdi kimse siyasi istikrarsızlığın arkasına sığınamaz artık. Hükümetimize sorunlarımızı ilettik ve istikrarlı bir ortamda bu sorunların çözümünün de takipçisiyiz” dedi.

Nakliyeci Arada Eziliyor

Nakliye sektörünün en önemli ayağının gümrükler olduğunu söyleyen Nuhoğlu, Bakan Hayati Yazıcı döneminde birçok işin rayına oturmasına rağmen sonra yerine gelen bakanın kendi kadrosunu kırarak yeni bir düzen kurmasının sıkıntılarını da nakliye sektörünün çektiğini, nakliye sektörünün artık yeni bir sıkıntı çekecek hali kalmadığını sözlerine ekledi.

UND Başkanı Nuhoğlu Sarp sınır kapısında sıkıntıları yerinde görüp toplantı yapacaklarını, Sarp’ta mutlaka sıkıntıları ortadan kaldırmaları gerektiğini ifade ederek Gürcü tarafındaki keyfi uygulamalara da son verilmesinin zamanının geldiğini söyledi.

Nuhoğlu, Sarp İhitiyaca Cevap Vermiyor

Daha sonra Hopalı Nakliyeciler Yabancı Plaklı TIR’larla haksız bir rekabet ortamı yaşadıklarını, sınırlarda günlerce beklemenin kendilerini mağdur ettiğini, Gümrüklerde kapasitenin düşük olduğunu, personellerin rantabl çalıştırılmadığını, keyfi uygulamalara son verilmesi gerektiği, Sarp’ta polisin 3 peronda da işlem yaparak giriş çıkışları hızlandırması gerektiği, Gürcü tarafında özellikle Türk tırlarına yönelik keyfi uygulamalara son verilmesinin aciliyet kazandığını başkan Nuhoğluna ilettiler.

Toplantı soruların ardından sona ererken Çetin Nuhoğlu “Biz buradan Sarp sınır kapısına geçiyoruz. Yerinde incelemelerde bulunacağız, Türk ve Gürcü heyetlerinin katılacağı toplantıda bu sorunların hepsini gündeme getireceğiz” dedi.

T.C. Batum Başkonsolosu Temizkan’da Toplantıya Katıldı

Çetin Nuhoğlu, beraberinde Hopa TSO Y.K.Başkanı Osman Akyürek olduğu halde Sarp Sınır kapısına geçerek kapıda ve sahada incelemelerde bulunduktan sonra Sarp Mülki Amirliği toplantı salonuna geçerek burada Gürcü temsilcilerinin de bulunduğu toplantıya katıldı. T.C.Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan, Vali Yardımcısı ve Sarp Mülki İdare Amiri Mehmet Ali Öztürk’ün de katıldığı toplantı sonrası yapılan açıklamada sorunların hepsinin tek tek masaya yatırıldığını ve sorunlar üzerine bir çalışma yapılacağı ifade edildi. Çetin Nuhoğlu ve beraberindeki heyet toplantının sona ermesi ardından İlçe’den ayrıldılar.

Osman Akyürek“UND’Nin Hopa’ya Temsilcilik Açılmasını Bekliyoruz”

Toplantının son kısmında bir konuşma yapan Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek Hopa TSO hizmet binasının yapımının hızla devam ettiğini, kısa bir süre sonrada burada hizmet vermeye başlayacaklarını ifade ederek “Hopa’nın Nakliye potansiyelini sizlerde biliyorsunuz. Hatay’ından, Adana’sına, Konya’dan İstanbul’a kadar uluslararası taşımacılık da Hopa önemli bir uğrak merkezi.

Biz yeni hizmet binamızda UND’ye de bir ofis vererek UND temsilciliğinin artık Hopa’da açılmasının zamanı geldiğini ifade ediyor ve bu konuda sizden destek istiyoruz. Yıllardır bu talebimizi dile getirdik ama artık bunun zamanı geldi diye düşünüyoruz”  dedi.

TOFED Heyeti Sarp Sınır Kapısında

Bölgede yaşanan problemleri yerinde incelemek ve çözüm önerilerini görüşmek üzere Türkiye Otobüsçüler Federasyonu adına bölgeye giden Genel Başkan Birol Özcan, Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Sarı ve Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Yüksel Kurnaz önce Peronti Otel’de Hopa’lı Turizm ve Otobüs firmaları temsilcileri ile bir görüşme yaparak sorunları tespit ettiler.

İrfan Topaloğlu, “Türkiye’nin İmajı Zedeleniyor”

Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı İrfan Topaloğlu ve Y.K. üyeleri tarafından karşılanan heyet, buradaki toplantının ardından Sarp Sınır kapısına geçerek Artvin Vali Yardımcısı Mehmet Ali Öztürk’ü ziyaret ederek, sıkıntılarla ve çözüm yolları ile ilgili bir süre görüştükten sonra taleplerini ilettiler

Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı İrfan Topaloğlu burada yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin en çok yaya giriş çıkışına sahne olan sınır kapılarının başında gelen Sarp Sınır Kapısı’ndaki problemlerin bir türlü çözülemediğini ve çözülmesi noktasında da somut adımların atılmadığını, sınır kapısında yaklaşık 5 kilometreyi bulan otobüs kuyrukları oluştuğunu, yaya yolcu veya turistlerinde sınır kapısını geçtikten sonra araçlarına binebilmek için uzun süre otobüslerin sınırı geçmesini beklemek zorunda kaldıklarını ifade ederek “Kapı bizim ve ülkemizin vitrini, bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak için radikal kararlar alarak, Sarp sınır kapısındaki tüm peronların 7/24 çalıştırarak, başta Polis ve Gümrük Memurları olmak üzere ülkemize gelen veya ülkemizden çıkan herkese ülkemiz imajını olumsuz etkileyecek keyfi tavırlardan kaçınarak çalışmalarını bekliyoruz” dedi.

Fiziksel Değişim Şart

Artvin Vali Yardımcısı Mehmet Ali Öztürk bölgedeki fiziki yetersizliklerin uzun kuyrukların oluşmasında etkili olduğunu ve genişletme çalışmalarının projelendirilme aşamasında olduğunu belirtti.

Otobüsler Yolcular İçin Yetersiz

Sarp Sınır kapısındaki görüşmelerde TOFED heyeti problemleri yerinde inceleyerek yaşanan sıkıntıları yerinde görüp yaşadılar. Otobüslerin sınır kapısında boşaltılarak gümrükten boş geçirildiğini ve yolcuların 8 saate varan süreler boyunca otobüslerinin gümrükten geçmesini beklediğini belirten TOFED Genel Başkanı Birol Özcan; “Türkiye’den gelişte gişe sayısının az olması nedeniyle kapıda uzun kuyruklar oluşuyor. 5 km’ye varan uzun kuyruklar nedeniyle otobüslerimiz belirlenen zaman tarifesine uymakta güçlük çekiyor. Bu nedenle de Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen bin 475 TL cezaya çarptırılıyorlar. Ayrıca sınır kapısında yolcuların beklemesi için yeterli ve gerekli hiçbir ortam yok. Başlıca ihtiyaçlar; tuvalet, yeme, içme olmak üzere  ihtiyaçlarını giderebilecekleri ve otobüsün sınırdan geçmesini bekledikleri uzun saatler boyunca dinlenebilecekleri hiç bir alan yok. Bunların bir an önce iyileştirilmesi gerek. Bizim talebimiz yolcuların otobüslerden indirilmeden, araçlarının içinde sınırdan geçmeleridir” dedi.

Günlük ortalama karşılıklı 800-900 aracın Sarp Sınır Kapısı’ndan geçtiğini belirten Başkan Özcan, “Bu otobüslerin yaklaşık 100 kadarı B1 belgesi ile belirli bir ücret ve zaman tarifesine göre, otobüs ile düzenli yolcu taşımacılığı yapıyor. Asıl ağırlıklı olan grup taşımacılığı yapan B2 yetki belgeli otobüsler. Günde 4 defaya kadar giriş çıkış yapma hakkı olan bu grup taşıması yapan yaklaşık 700 otobüs sınır kapısında ki trafiğin sıkışmasına sebep oluyor. Bizim talebimiz B2 yetki belgeli otobüslerin günlük 1 giriş ile sınırlandırılması ve trafiğin rahatlatılmasıdır” dedi.

Bir başka talebin de otobüslere de TIR’lara verilen 550 litre mazot imkânının sağlanması olduğunu belirten başkan Özcan, başlıca taleplerinin; otobüslere geçişte kolaylık sağlanması, boş giden otobüslerin günde 1 sefer ile sınırlandırılması, dolu giden otobüslere öncelik tanınması ve 2’li çıkış yapmalarına imkân sağlanması olduğunu belirtti.

İrfan Topaloğlu, “Soruna Çözüm Arıyoruz”

TOFED heyetini ilçeden uğurladıktan sonra bir açıklama yapan Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı İrfan Topaloğlu, ziyaretin son derece verimli geçtiğini ifade ederek “TOFED’e yaşanan sıkıntıları daha önce defalarca gerek yazılı, gerekse sözlü olarak iletmiştik. Sorunları yerinde görmek ve yaşamak için ilçemize geldiler.

Bizlerinde taleplerini alarak sorunların çözümü noktasında ortak talepleri ilgili makamlara ilettiler. Sıkıntılardan zaten herkes rahatsız. Ülkemize yakışmayan bu görüntüler imajımıza da olumsuz etki veriyor zaten.

TOFED heyeti bugün itibariyle Ankara’da Karayolları Düzenleme Müdürlüğünü ziyaret ediyorlar. Onları ilgilendiren bölümde talepleri bildirecekler. Ardından da Gümrük ve Ulaştırma Bakanlarını ve ilgili birimleri de ziyaret ederek sorunların en kısa sürede çözümü doğrultusunda talepleri iletecekler.

Üst kuruluşumuz olan TOFED’in sorunlarımıza sahip çıkması ve çözümü noktasında girişimde bulunması son derece önemlidir. Kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Etiketler: » »
Share
1529 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?
#

Sarp Kapısı Kapanıyor Mu?” için 1 yorum

  1. vatandaş : diyor ki:

    kapansın burda zaten arvinli yaşamıyor gürcü yaşıyor bunların yüzünden artvinde namus ar kalmadı