logo

“Sanki Ben Burada Öleceğim” Dedi

Gözyaşları Artvin’in Seyit Onbaşısı için aktı

Ölmeden sadece bir saat önce öleceği yeri göstererek fotoğraf çekinmişti ve tam da orada öldü

 

Artvin’in Seyit Onbaşısı olarak tanınan Ayhan Alpaslan, Artvin Ortaköy köy mezarlığında defin edildi.

Artvin’in Ortaköy Köyü Yarıdağ Yaylası Mağara Boğazı Mevkiinde kar kütlesinin altında kalarak can veren Artvin’in Seyit Onbaşısı olarak tanınan Ayhan Alpaslan, Ortaköy’de göz yaşları arasında toprağa verildi. Ayhan Alpaslan’ın kazadan yaklaşık bir saat önce öleceği yeri göstererek çekindiği fotoğraf, öleceği yeri işaret etmiş şeklinde yorumlandı.

27 Temmuz 2015 Pazartesi günü saat 14.00 civarlarında Ortaköy Köyü Duganala Yaylası Mağara Boğazı mevkiinde bulunan lankerin altında serinlerken, kar kütlesinin üzerine düşmesi sonucunda yaşamını kaybeden Artvin’in Seyit Onbaşısı olarak bilinen Ayhan Alpaslan (30), Ortaköy’de gözyaşları arasında toprağa verildi. Ayhan Alpaslan’ın cenaze namazı Ortaköy Nahiye Merkez Camiinde kılındı. Cenazeye Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, AK Parti İl Başkanı Av. Erkan Balta, Merkez İlçe Başkanı Maksut Koçak, CHP Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin, İl Genel Meclis Üyesi Selman Güney, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürü Kadri Dalkılıç, Köy Muhtarı Kutsal Dalkılıç, AK Parti Teşkilat mensupları ve çok sayıda vatandaş ve de Ortaköylüler katıldı. Cenazede hüzün ve şok var idi. Artvin halkı tarafından oldukça sevilen ve 18 Mart 2015 Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Etkinliğinde Seyit Onbaşı’yı canlandıran Ayhan Alpaslan’ın ölümü nedeniyle cenazesi oldukça kalabalık idi. Cenazede Camii imamı tarafından telkinlerde bulunulurken, Ayhan Alpaslan’ın cenazesine katılanlar hep bir ağızdan haklarını helal ettiler. Helalleşmenin ardından omuzlara alınan cenaze, Artvin Belediyesi’nin cenaze aracına konularak köy mezarlığına götürüldü. Araçtan indirilen cenazeyi Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve AK Parti İl Başkanı Av. Erkan Balta’da uzun süre taşıdı. Burada aile kabristanlığına defnedilen Ayhan Alpaslan, dualar eşliğinde ebedi hayatına uğurlanmış oldu.

“Sanki Ben Burada Öleceğim” dedi.

Artvin’in Seyit Onbaşı Ayhan Alpaslan’ın cenazesinde olaya ilişkin detaylarda ortaya çıktı. Olay anında Ayhan Alpaslan’ın yanında olan akrabaları olayı şu şekilde anlattılar:

Yarıdağ’da dinleniyorduk. İzin yapmak için gelmiştik. Bu esnada Ayhan bize Mağara Boğazında kar kütlesi var. Gelin oraya gidelim. Bizde lanker denir. Bizde gitmeyelim dedikse de Ayhan, gitme konusunda ısrar etti. Biz uzak olduğunu anlatmaya çalışsak da gitmeyi arzuladı. Havanın sıcak olması ve serinlemek maksadıyla bizde gitmeye karar verdik. Önce lankerin üzerinde biraz gezdik. Daha sonra altına inerek serinlemeye çalıştık. Bu esnada kar kütlesi üzerimize düştü. 3 kişi bir tarafta oturuyorduk, Ayhan’da karşımızda oturuyordu. Kar kütlesi kırılıp üzerimize düştüğü anda biz ufak sıyrıklarla kurtarabildik. Bizim üzerimizdeki kütle daha az idi. Ayhan’ın üzerine düşen kütle daha fazla idi. Ayhan’ı çıkarmaya çalıştıysak da maalesef başaramadık. Sonra yayladan yardım istedik. Yardımımıza koştular ve Ayhan’ı kar kütlesinin altında çıkarmayı başardık. Ancak yapacak bir şeyimiz kalmamıştı. Ayhan’ın lankere gitmemiz için ısrar etmesi ve kazadan yaklaşık bir saat önce Ayhan’ı fotoğraf çekmiştik. Ayhan eliyle Mağara Boğazı mevkiindeki kar kütlesini işaret etmişti. Oraya gitmek için çok heyecanlı ve istekli olduğunu o fotoğraftan öncede söylüyordu. Sanki orada öleceğini hissetti, ölüm onu çağırdı.

Türkiye onu Artvin’in Seyit Onbaşısı olarak tanımıştı

Artvin Ortaköy’de lankerin altında kalarak can veren Ayhan Alpaslan’ı Türkiye Artvin’in Seyit Onbaşısı olarak tanımıştı. 18 Mart 2015’te Artvin’de düzenlenen Çanakkele Zaferi ve Şehitleri Anma Etkinliği’nde Seyit Onbaşı’yı canlandıran ve tahtadan yapılmış mermiyi Artvin protokolünün önünde taşıması ve Seyit Onbaşı’ya benzerliği ile ulusal basına haber olan Ayhan Alpaslan, tonlarca ağırlıktaki kar kütlesinin altında kalarak can verdi. Ayhan Alpaslan, evli ve 2 çocuk babasıydı. Ayhan Alpaslan aynı zamanda AK Parti Gençlik Kolları İl Yönetim Kurulu Üyesi’ydi.

Festival iptal edildi

Bu sırada Ayhan Alpaslan’ın ani ölümü nedeniyle köyde büyük bir hüzün yaşanıyor. Köy halkı tarafından sevilen bir isim olan Alpaslan’ın can verdiği Yarıdağ’da her yıl gerçekleştirilen Yarıdağ Yayla Festivali bu yıl 15-16 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek idi ancak bu festival iptal edildi. Festival düzenleme komitesi yaptığı açıklama ile acılarının büyük olduğunu ve bu şartlarda festival yapmalarının mümkün olmadığını belirtti.

 

Etiketler: »
Share
2145 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?
#

“Sanki Ben Burada Öleceğim” Dedi” için 1 yorum

  1. ALİ VELİ : diyor ki:

    SELMAN GÜNEY NE YÜZLE DOLAŞIYORSUN ORDA SEN? SEN ATTIĞIN KAZIKTAN SONRA İNSANLARIN KARŞISINA NASIL ÇIKIYORSUN? BİR DE REKLAM YAPAR GİBİ EN ÖN SAFTA DURMUŞSUN. REZİL SENDE !!!!!