logo

Sanatlı Sağlık İçin Sanat Sergisi Açıldı

Artvin Çoruh Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim elemanı Kemal Sağlam’ın küratörlüğünü yaptığı ‘Sanatlı Sağlık İçin’ Sanat serginin açılışı gerçekleşti.

AÇÜ Nihat Gökyiğit Kültür Merkezi’nde 18 Mayıs’ta görkemli bir şekilde açılışı gerçekleşen ‘Sanatlı Sağlık İçin’ Sanat Sergisinde ilginç eserler seyirciler ile buluştu.

İlginç eserlerin seyirciler ile buluştuğu serginin açılışını, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkuddüs Bingöl, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Üren, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Ayık gerçekleştirdi.

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin tilki, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Zafer Ölmez ve Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu ve Artvin İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Dilberoğlu’nda katıldığı ‘Sanatlı Sağlık İçin’ Sanat Sergisi’nde çok sayıda öğrencide yer aldı.

Açılış konuşmasında Prof. Dr. Abdulkuddüs Bingöl ve Prof. Dr. Ali Üren sergi ile ilgili tebriklerini sundular.

Açılış kurdelesinin kesiminin ardından sergiyi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç.Dr. Özlem Aşcı ile Sanat ve Tasarım Fakültesi Arş. Gör. Kemal Sağlam tanıttı.

Artvin Çoruh Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özlem Aşcı’nın Hemşirelik Bölümü 3. Sınıf öğrencileri; Emine Kılıg, Emel Temircan, Soner Memiş, Rabia Algünerhan, Esma Karagül, İsmet Aksu, Gökçe Altuntaş, Meltem Yavuz, Arzu Yazıcı, Murat Şaşmaz, Hamza Çatan, Oğuz Doğan, Özden Nebioğlu, Pınhar Özükınacı, A.Fırat Kaya, M.Yaşar Özdemir, Enbiya Sağlam ile birlikte hazırlanan sergi sanatseverler tarafından yoğun ilgi gördü.

Sergide toplum sağlığı etkileyen erken yaşta evlilikler, kadın sünneti, toplumsal cinsiyet ayrımcılığı gibi pek çok sağlık sorununa değinilirken; üreme sağlığı ve cinsel sağlığa ilişkin diğer konulara da dikkat çekildi. Yrd. Doç. Dr. Özlem Aşcı; ‘Sanat ve bilim birbirini tamamlar etkinliklerdir. Bilim nesnelerin ve eylemlerin nedenlerini anlamamıza, sanat ise nesnelerin biçimlerini ve eylemlerin kendilerini görmemize yardımcı olur. Hemşireler insanı tanıyan ve anlayan, sağlık gereksinimlerini belirleyen, verdikleri bakımın tüm aşamalarını hemşirelik bilim ve sanatı ışığında uygulayanlardır. Hemşireyi bir bilim insanı ve sanatçı olarak ele aldığımızda; temel özellikleri arasında kendini ve başkalarını tanıma, akıl yürütme ve muhakeme yeteneği geliştirme, sorumluluk bilincine sahip olup cesaretle adım atabilme yer alır. Sanatlı Sağlık İçin isimli sergimizde öğrencilerimizle; modern sanatın olanaklarını kullanılarak sıradan gündelik nesneleri ve vücutlarını kavramsal bir dille kullanıp seyircilerin fiziksel ve zihinsel potansiyellerini sınırını zorlayıp toplumda farkındalık geliştirdik. Sağlık ile sanatın buluşturmasını görünür kılan Sn. Kemal Sağlam’a ve öğrencilerime teşekkür ederim” ifadelerinde bulundu.

‘Sanatlı Sağlık İçin’ Sanat Sergisi Artvin Çoruh Üniversitesi Nihat Gökyiğit Kültür Merkezi’nde 7 gün boyunca 24 Mayıs 17.00’a kadar açık olacak.

 

Etiketler: » »
Share
2230 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?