logo

Samsunlu Artvinliler Cerattepe’de Nöbet Tuttu

Samsunlu Artvinliler ve antalya haberler Artvin dostları 600 kilometre yoldan gelerek Cerattepe’de nöbet tuttu.

Yıllar önce Artvin’den Samsun’a göç eden, ancak Artvin’i hiçbir zaman unutmayarakCerattepe’yenöbet tutmaya gelen çevreci vatandaşlar, Artvin Türk Eğitim Sen ve Kamu-Sen Artvin İl temsilciliğinden nöbeti devraldılar.

Samsun’dan Cerattepe’ye gelip ziyaret eden ve nöbet devralanların isimleri şöyle; Artvin Turizm ve Folklor Derneği Başkanı  Burhan Yılmaz, Çağdaş Yaşamı  Destekleme derneği Samsun Şubesi Başkanı  Dr. Osman  Denmiröz, Beraberinde katılan dernek üyeleri;  Kazım Yılmaz,  Kemal kurdoğlu, Mehmet Demir,  Cihat Yıldız,  Asım Bilir,  Süleyman Akın,  Yaşar Yiğit,  Süleyman Baydar, Özer Baydar, Necattin Yiğit, Bektaş Ayık, Hüseyin Yılan, Musa  Şahin,  Ufuk Çoruh,  Arif Türkmen, Yüksel Öztürk ve haber Taner Yıldırım.

Samsun-Artvin Turizm Ve Folklor Derneği ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Samsun Şubesinin başkan ve üyelerinden oluşan 25 kişilik kafile Yeşil Artvin derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve Dernek üyeleriyle birlikte bin 700 rakımlı Cerattepe alanında bulunan nöbet yerine geldiler. Burada nöbet tutan TES ve Kamu-Sen Artvin İl temsilcisi İsrafil Bayrak tarafından karşılanan heyet burada nöbeti almadan önce bir basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi;

“Bizler uzun süredir Cerattepe’de maden samsun haber çıkarılmasına karşı onurlu bir mücadeleyi yürüten Artvin halkına destek olmak için buradayız. Samsun Artvinliler derneği (Artvin Turizm Ve Folklor Derneği) ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği 19 Mayıs Şubesi Üyeleri ve çevre dostu gönüllüleri  ile verdiğiniz onurlu mücadelede yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz. Yer altından çıkan hiçbir zenginlik temiz bir dünyadan daha değerli değildir. Yerin altından çıkarılacak hiçbir zenginlik, çocuklarımıza bırakacağımıza bırakacağımız temiz bir dünyadan daha değerli değildir.Daha  fazla kazanma hırsı hergün ülkemizin yeşil bir köşesinde  ağaçların yok edilmesine,  doğanın kirlenmesine yol açmaktadır. Bizler, önceki nesillerden devraldığımız yaşanılabilir doğayı gelecek nesillere aynı şekilde teslim etmek zorundayız.Artvin’i biz atalarımızdan, dedelerimizden geleceğe teslim etmek adına emanet aldık. Nasıl aldıysak o şekilde yeni nesle, çocuklarımıza, torunlarımıza vermek durumundayız. Burası Artvin’in tepesi, adı sütünde Cerattepe. Burada yapılacak her hangi bir doğa tahribatı Artvin’in geleceğini olumsuz etkileyecektir. Bunu bilimsel raporlar, bilim adamları söylüyor. Doğanın kendisi söylüyor. Böyle güzel bir yere kıyılır mı? İnsanın tüyleri diken diken oluyor. Burası turizm ve diğer farklı şekilde değerlendirilsin yer altından çok daha fazla değer katar.Burada neden sağlık turizmi yapılmasın. Ciğerlerimiz akordeon körüğü gibi açıldı. Artvinli olmayan dostlarımız da. Gördükleri manzara ve aldıkları oksijene inanamıyorlar. Burada nefes darlığı çeken, solunum hastalılıklarına yakalanmış insanların geleceği ve konaklayacağı şekilde düzenleyin ve tanımını yapın, Artvin ihya olur. Burada kayak merkezi e var. Kışı da değerli yazı da. Burayı yok etmek, maden çıkarmak ileri vadede çok büyük zarara neden olacaktır.

Madenciler Geride Pasa Atık Ve Zehir Bırakıp Gidecek!

Cearattepe’de 4. Gurup (Altın, Bakır, Gümüş, Çinko)  maden çıkaracak şirketler işleri bittikten bir süre sonra  yüz yıllarca etkisini sürdürecek ve doğayı katledecek, yaşam alanlarını yok edecek zehirli atık ve pasalarını geride bırakarak gideceklerdir. Yöre halkı asırlar geçse de  eski haline gelemeyecek kirletilmiş ve ağaçlık alanları yok edilmiş, toprağı ve yer altı su kaynakları kirletilmiş  ile başbaşa kalacaktır. Vermiş olduğunuz bu onurlu haklı mücadelenizde her zaman yanınızda olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz “ ifadelerine yer verildi.

Basın açıklamasının ardından günün anısına Samsun’dan getirdikleri pankart ve dövizlerle fotoğraf çekindikten sonra nöbet kulübesine geçerek burada sözü sazlı Artvin Türküleri söyleyerek, Artvin’in kültürüyle,  folkloru, ormanları, yaylaları, boğaları, Kafkasörüile, doğasıyla, insanı ve türküleriyle, ezelden ebede kadar yaşayacağı mesajını verdiler.

Etiketler: » » »
Share
512 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?