logo

“Şampiyon Anadolu Lisesi” Artvin’de

Vali Cirit, Türkiye Şampiyonu Artvin Anadolu Lisesi Halkoyunları Ekibini Kutladı

Artvin Valisi Kemal Cirit, Halk Oyunları Gençler Türkiye Şampiyonası’nın Geleneksel Düzenlemeli Dal kategorisinde Türkiye şampiyonluğunu kazanan Artvin Anadolu Lisesi ekibini başarılarından dolayı kutladı.

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu ile Erzurum Büyükşehir Belediyesinin işbirliğiyle 23 Mayıs’ta Erzurum Spor Salonu’nda düzenlen şampiyonada 12 takım birincilik için kıyasıya mücadele etti. Oldukça çekişmeli ve zevkli geçen yarışmada Artvin Anadolu Lisesi 91.22 puan alarak Türkiye şampiyonu oldu.

Sabah erken saatlerde Artvin’e gelen ekibi şehir girişinde çok sayıda vatandaş çiçeklerle karşıladı. Konvoy oluşturan araçlar eşliğinde şehir turu atan ekip, vatandaşlar tarafından alkışlar ve klaksonlar çalınarak büyük bir coşku ile karşılandı.

Artvin Valisi Kemal Cirit, Valilik Binası önünde toplanan ekibin yanına giderek ekiptekilerle tek tek tokalaştı ve başarılarından dolayı tebrik etti.

Artvin halkının yoğun ilgi gösterdiği şampiyon ekip, burada müzik eşliğinde horon oynayarak halkla birlikte şampiyonluğunu doyasıya kutladı.

Vali Cirit burada yaptığı konuşmada, Artvin’e şampiyonluk kupası kazandıran ekibi Artvin halkı adına tebrik ederek başarılarından dolayı ekibi, okul idarecilerini ve eğitmenleri kutladı.

Yarışmalarda Artvin’i en iyi şekilde temsil ederek şampiyonluk kupasını kente getiren ekibin başarısının Artvin Valisi olarak kendisini oldukça gururlandırdığını ifade eden Vali Cirit; “İlimize Türkiye şampiyonluğunu getirdikleri için halkoyunları ekibimizin antrenörünü, okul idaresini ve bütün ekibi başarılarından dolayı tebrik ediyorum. Geçmiş yıllarda da halkoyunlarında ülke genelinde sergilediği başarılarıyla tüm Türkiye’ye adını duyurmuştur. Artvin’de 70’i aşkın figürün aynı anda oynanabildiği zengin bir folklorik değere sahibiz. Artvin hem bu anlamda hem de otantik geçmişini de günümüze yansıtarak oldukça güzel bir sunum yapıyor. Öğrencilerimizin bu başarısının ileriki yıllarda bize çok daha farklı kazanımları olacaktır. Artvin olarak müzik ve folklor alanında UNESCO’nun “Yaratıcı Şehirler”  kapsamında başvurumuz var. Bu başvurumuzu da başarıyla sonuçlandırmak istiyoruz. Birçok müzik ve birçok değeri ilimiz bünyesinde görmekteyiz. İşte bugün şampiyonluğunu kutladığımız öğrencilerimiz ilimize alışık olduğumuz Türkiye şampiyonluğunu getirdiler. Bizlerde kendilerini kutlayarak sevinçlerine Artvin halkı olarak ortak olduk. Bu şampiyonluk aynı zamanda ilimizin turizmine ve tanıtımına büyük katkı sunacaktır. Aynı zamdan ülkemizin folklor değerini öne çıkarıyorlar. Artvin, geleceğini eğitim ve turizme adamış bir şehir. Bu adanmışlık bize önümüzdeki süreçte çok daha büyük getiri elde edeceğimizin de bir göstergesidir. Ben tekrar ekibimizin yöneticilerini, antrenörünü ve oyuncularımızı tebrik ediyor, başarılarının daim olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Ekibin eğitmeni Murat Altuntaş  ise, 23 Mayıs’ta Erzurum ilinde halkoyunları yarışmasının yapıldığını belirterek, ”Türkiye Halkoyunları Federasyonunun düzenlemiş olduğu Gençler kategorisi Türkiye finalinde ekip olarak ilimizi temsilen yarışmaya katıldık. Toplam 12 ekibin birincilik için mücadele verdiği yarışmada 91.22 puan alarak Türkiye şampiyonu olduk.” dedi.

Ekip olarak iki yıl önce çalışmalara başladıklarını anlatan Altuntaş, “İki yıldır günde iki antrenmanla yarışmalara hazırlandık. Ekip olarak Türkiye şampiyonluğunu ilimize getirmek için çok çalıştık ve emek harcadık. İnandığımız başarıyı gerçekleştirmenin büyük mutluluğunu ekip olarak yaşıyoruz. Bizleri her zaman destekleyen Sayın Valimiz ve Milli Eğitim Müdürlüğü amirlerine çok teşekkür ediyoruz. Bugün ekibimizi bizzat tebrik ederek kutlayan Sayın Valimiz ayrıca önümüzdeki günlerde ekibimize bir kutlama yapacağını söyledi. Büyük onur duyduk. Ekibimizi onurlandıracağı için şimdiden kendisine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

AVBM

Etiketler: » »
Share
1342 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?