logo

Sahtekarlık Sarmış Dört Bir Yanımızı


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Hayatım boyunca sevmediğim insan tipi sahtekar insan tipidir. Olduğu gibi görünmeyen ya da göründüğü gibi olmayan insanları dinimiz kabul etmemiş ki ben kabul edeyim. İnsanların olmadıkları gibi görünme sevdalarından nefret eden bir insan olarak biraz bu insanlara dokunmak istiyorum.

Bu yazıyı yazmaya geçtiğimiz Cumartesi günü karar verdim. Pazar günü ise yeniden gündemimize gelen kaza haberi yazımı erteleme sebebi olmasına karşın yine de bu yazıyı yazmaktan vazgeçmedim. Vazgeçmeme sebebim ise sahtekar insanları ve sahtekarlıkları gördükçe midem bulanıyor olmasıdır.

Sahtekarlık o denli içimize sinmiş ki çevremizde gördüğümüz sahtekarları benimsiyor ve o insanları sahtekarlıkları ile kabulleniyoruz. Kimler mi bu sahtekârlar? Şimdi sıralayacağım.

Her alanda bulunan insan tipleridir. Bu alanları sıralayarak açıklamaya devam edeceğim.
Sahtekar Dindarlar: Bu tip insan tipleri aslında özlerinde çok dindar olmayan, ne namaz ile ne niyaz ile ne de din ile çok alakaları olmadığı halde dönemin koşulları gereğince bir yerlere görünmek için dindar gibi yaşarlar. AK Parti iktidarına kadar başları secdeye gitmemiş, dini yaşamla uzaktan yakından alakaları olmayan ancak gerek AK Parti’ye gerekse de AK Parti’nin tabanına hoş görünebilmek için ve işleri görebilmek için kendilerini dindar gibi gösteren yalaka grubundaki insanlardır. Sorsanız Cuma gecesinin anlamını bilmezler ama Perşembe günleri günün ortasından Cuma gecesinin mesajını çekmeye başlarlar. Sizde dersiniz ki ne kadar dindar bir insan. Bu grup insanlar çok tehlikelidirler. Yaşam şekilleri inanılmaz rahat, harvurup harman savuran, lüks içerisinde yaşayan, sosyal olmadıkları halde sosyal gibi görünen, siyasi görüş olarak AK Parti’ye yakın olmadıkları halde AK Partili görünmeye çalışan, AK Parti’yi kendi aralarında eleştirip bir partili yetkilinin yanında överek her türlü yalakalığı yapan insan tipleridir bu insanlar. Bu insanlar içerisinde inançları nedeniyle değil ancak günün koşulları gereği başlarını örten ya da eşlerinin başlarını örttürenler dahi vardır. Tabi ki saf, gerçekçi ve ruhen dindar olanları kast etmiyorum. Oldukları gibi görünen, göründükleri gibi olan hiçbir insana lafım olamaz. Onlara saygıların en büyüğünü gösteririm. Görüşü, düşüncesi ne olursa olsun yeter ki doğru insanlar olsunlar. Benim bahsettiğim insanlar yalaka, yalancı, düzenbaz, işi için her türlü sahtekarlığı yapan, kendini farklı gösteren insanlaradır. Bu insanlardan çokça görür oldum. İnanın bu insanlar öyle bir yalakadırlar ki yarın Türkiye’de iktidar değişsin ertesi gün yaşam şekillerini değiştirirler bırakın camilerin yanından geçmeyi kenarına köşesine dahi uğramazlar. Bırakın dini mesaj atmayı en ileri solcudan daha ileri solcu kesilirler. Bu insanlarda öyle bir yetenek vardır ki kendilerini ciddi anlamda gittikleri yerlerde hemen kabullendirirler.

Bu insanlara şöyle bir örnek verecek olursak eğer bundan 5 yıl önce Artvin’deki Fethullah Gülen Cemaatinin Mensupları ile sıkı fıkı iken 17-25 Aralık’tan sonra kısa bir süre o savaşı kimin kazanacağına bakarak biranda yön değiştirerek Fethullah Gülen’e küfür dahi etmeye başlayan o insanları örnek vermek istiyorum. Maşallah kendilerini AK Parti’ye de bürokrasiye de iyi sattılar. Nasıl olsa 17-25 Aralık’ta dönüş yaptılar. O güne kadar hocam dedikleri adama o tarihten sonra küfredince bütün günahları partice affedildi. Bu tip insanları gördükçe midem bulanıyor ve bir çok etkinliğe katılmak içimden gelmiyor. Hatta kaçınıyorum. Neydiler ne oldular diye içimde isyanlar kopuyor ve gidip yüzlerine haykırmak geliyor. Gerçi haykırsan ne olur yüzlerindeki maskeler o derece güzel yapılmış ki gerçek AK Partililerden dahi iyi AK Partili görünüyorlar. Öyle olmasa AK Partili idareciler o denli bu insanları koruma gereği duymazlardı.

Sahtekar AK Partililer: Bu grubu çok uzatmaya gerek yok. Bu tip sahtekarlar işlerini yürütebilmek için AK Partili olanlardır. Geçmişlerinde bırakın AK Parti tabanına yakınlıkları sağ tabana bile yakınlıkları olmayan bu insanlar AK Partili görünerek iş güç sahibi olup işlerini bir güzel yürüten insan tipleridir. AK Parti’nin kuruluşundaki en önemli özelliğin bu günlerde yok olup gitmesinin ana sebepleridir. Bu tip insanlar hak etmedikleri yerlere bu tip sahtekarlıklarla gelmişlerdir ve geldikleri yerde lüks içinde yaşayarak lüks yaşamlarını sergileyerek nefret toplamaktadırlar. AK Parti’nin bu günlerde yozlaşmasında, erimesinde ve ANAP’a dönüşünde bu tip insanların rolü çok büyüktür. Bu tip insanlar ne yazık ki partide de itibar görürler ve mevki makam sahibi yapılırlar. Bu tip insanlar kendilerini saklamayı, başkaları gibi göstermeyi iyi bilirler. Yaşam koşulları geliştikçe zenginleştikçe de zenginliklerini kullanarak yaşamlarını sürdürürler. O zaman işleri kolay olur zira artık paraları ya da mevkileri vardır.

Sahtekar Solcular: Bir başka sahtekar insan tipleri de sahtekar solculardır. Onların da sahtekar dindarlardan pek bir farkları yoktur. Onların da yaşam koşulları kapitalisttir ancak solcu görünürler. Bu tip insanları genellikle sol eğilimin yoğun olduğu illerde görürsünüz. Mesela Artvin’de. Artvin’de sol görüş biraz ağır bastığı için sosyal hayatta bu tip insanlarda daha elit yaşayabilmek veya elitlerin arasında sırıtmamak için alakaları olmadığı halde solcu tavırlar takınırlar. Yanlarında çalıştırdıkları emekçi insanları ezerler ancak emekçilerin haklarını savunur gibi görünürler. Madenciliğe karşı olmadıkları halde maden karşıtı görüntüler çizerek kendilerine sol cephede kabullendirmeye çalışırlar. CHP’li olmadıkları halde gider CHP’ye kaydolurlar ve orada siyasette öne çıkmaya çalışırlar ki elit yaşamlarını sürdürebilsinler. Atatürk’ün yaşamını, felsefesini, anlatmak istediklerini bilmezler ancak Atatürk’ü dillerinden düşürmezler. Artvin’den başka bir ile gittiklerinde o ilin görüş yoğunluğuna göre hareket ederler. Artvin’de aslan kesilirken dışarıda kuzuya dönerler. Bu tip insanların ne acıdır ki toplumda yerleri hazırdır, kolay kabullenirler. İki solcu laf ettin mi, bir iki de Atatürk’ten bahsedip iki de eyleme katıldın mı iş tamamdır.

Sahtekar Milliyetçiler: Milliyetçiliği kafa taşçılık gibi görerek hareketleri dışında milliyetçiliğin hiçbir özelliğini içine alamamış bir sahtekarlık tipidir. Sırf arkasında bir güç olsun, bir gruba üyeymiş gibi görünen bu tip insanlar kolay adam satar, lafta vardırlar ancak sözde asla olmayan insan tipleridir. Görünüşe daha çok önem verir, klasik cümleler ile konuşurlar. El hareketleri, kafa hareketlerini beceremezler ama yaparlar. Kendilerini bu şekilde iyi satarlar. Arkalarındaki gücün kaybolduğunu ya da kendilerini ele verdiklerini anladıklarında ise hemen saf değiştirirler.

Sahtekar Artvin Sevdalıları: Bu tip insanlarda Artvin yansa yıkılsa hayatta bir tutam otları yanmayacak insan tipleridir. Artvin asla umurlarında değildir ama Artvin sevdalısı olmayı kimseye bırakmazlar. Bu insanlardan Artvin’de olduğu gibi Artvin dışında da çokça rastlarsın. Haydi Artvin için bir şey yap dediğinde kılını kıpırdatmaz ancak lafta Artvin’i kurtaracak tek insan kendi kalsa canını bile vereceğini söylerler. Akşam rakı sofrasında bırakın Artvin’i memleketi kurtarırlar, sabah kalktıklarında baş ağrısından akşama kadar ayılamazlar ki memleket için bir şey yapsınlar. Bu tip insanları maden karşıtı mücadele de çok fazla görmüştük. Mangalda kül bırakmayan Artvin sevdalıları kendilerini ağaçlara bağlayacaklarını ve madeni asla çıkarttırmayacaklarını söylemişlerdi ancak bu günlerde maden harıl harıl çalışırken tatil yörelerinden çekindikleri fotoları paylaşıyorlar. Galiba tatil yerlerinden ağaçları koruyorlar. Amaçlarının ağaç ya da çevre olmadığını biz biliyorduk ancak halkımız yeni yeni anlıyordur.

Sahtekar Çevreciler: Hareketleri ile yaşam biçimleri ile asla çevreci olmayan ancak çevreci söylemlerde bulunan insan tipleridir. Çevreyi en fazla yok eden bu tip insanlar yaptıkları beton binalarla lüks içerisinde yaşarlar. Gittikleri ortamlarda çevreyi kirletirler ancak söylemde en büyük çevreci kendileridir. Araçlarında giderken içtikleri sola şişelerini camdan atarlar ama sözde iyi çevrecilerdir. En lüks şekilde yaşamak isterler ama doğa bozulsun istemezler. Doğayı bozarlar ama lafta doğanın bozulmasına karşıdırlar.

Sahtekarlara bir kısım örnek verdim. Bir başka yazıda daha da farklı örnekler vererek şimdilik virgül koymak istiyorum. Benim yazdıklarıma bakarak sizde etrafınıza baktığınızda bolca sahtekar görebilirsiniz. Benim gördükçe midem bulanıyor eminim ki sizin de bulanacaktır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yeşil Artvin Derneği Ne Açıklama Yapacak Merak Ediyorum

  20 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Uzun zamandır sessizliğe gömülen Yeşil Artvin Derneği sessizliğini bozuyormuş. Dernek tarafından yapılan açıklamaya göre 21 Şubat 2018 Çarşamba günü saat 17.30’da Halitpaşa Meydanı’nda basın açıklaması yapılacakmış. İnanın çok merak ediyorum bu açıklamayı. Bunca yaşananlar karşısında sessizliklerini koruyan bir tek açıklama dahi yapmayan derneğin şimdi açıklama yapması bana oldukça ilginç geldi. Evet, anlıyorum bu açıklamanın içeriği iki yıl önce Şubat ayında yaşanan Cerattepe olaylarının yıldönümüne ilişkin olacaktır ancak bugüne kadar sessiz ...
 • Dünden Bugüne Afrin

  19 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Tarihi Hititlere, M.Ö. 1000’lere kadar uzanan ve önemli tarihsel kalıntıları barındıran Afrin çok erken dönemde, Kudüs’ün de fethedildiği 637 yılında Müslümanların hâkimiyetine girdi. Osmanlı döneminde Afrin Kilis’e bağlı bir kaza konumundaydı.   Afrin Misak-ı Milli sınırları içinde yer almaktadır. Afrin Birinci Dünya Savaşı’nda dahi kaybedilmemiş bir bölge idi. 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesi imzalandıktan sonra, Osmanlı birliklerinin Afrin-Tel-Rıfat-Azez hattında hakimiyeti vardı. Milli Mücadele döneminde 1920-1921 aralı...
 • Trabzon Lobisi Tüneli, Allah’da Kar Yağışını Geciktirdi

  19 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sizin hesabınız var ise Trabzon Lobisi Allah’ın da bir hesabı var. Siz, Artvin üzerinden çeşitli hesaplar yaparak Artvin halkını sıkıntıya sokarsanız Cenab-ı Allah’ta Artvin’e başka bir rahatlık verir. Şuan içinde bulunduğumuz durum tam da bu sözleri içeren bir durum. Ekim 2010 tarihinde temeli atılmıştı Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin temeli. Dönemin Denizcilik Haberleşme ve Ulaştırma Bakanı, bugünün Başbakanı Binali Yıldırım temel atmıştı. Binali Yıldırım o gün konuşurken; “Bu Babamın Yoludur, Yolu Neşe Yoludur. Bu babamın yoludur/ Yolu n...
 • Artvin’de Zor Coğrafyada, Zor Siyaset, Zor Medya İlişkileri…

  19 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Artvin ve ilçeleri gerek fiziki açıdan, gerek sosyal açıdan, kültürel değerlerini ihraç etme açısından, turizme açılma açısından, İktidarın yaptıklarını anlatamama zorlukları açısından hülasa her açıdan müstesna bir ilimizdir. Şimdi bu paragraftaki maddeleri tek tek ele alalım. -Kırık engebeli arazi olması açısından yatırım yapma zorluğu. Ama buna rağmen ülkemizin nüfusuna göre en çok yatırım almış ili olduğunu biliyorum. -Efendim barajlar varda ondan yatırımın çoğu burada gözüküyor. Hayır değerli kardeşlerim. Mesela Ardahan da, Erzur...