logo

Şahin: “42 Milyon Lirayı Toplayıp Devlete Verelim. Bizimle Uğraşmasınlar!”

Şahin “Cerattepe’deki yapılmak istenen madenciliğin 10 yıllık devlet payı, Deriner Barajı’nın sadece bir aylık getirisi kadar, üstelik barajın getirisi de zaten 4’te 1 oranında”

CHP Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin “Cerattepe’de maden projesinde 42 milyon lira devlet payı varsa bu projenin neyini savunuyorsunuz? Kaldı ki bu rakam 42 değil ne olursa olsun insan hayatını yok edecek bir şeyin para ile ikamesi mümkün değildir” dedi.

Cumhuriyet Halk Patisi Artvin Merkez İlçe Örgütü Başkanı İlyas Şahin patisinin ilçe örgütünce Katrevan Restoranda düzenlene iftar yemeği programında basın mensuplarıyla bir araya gelerek Artvin gündemine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu

Programa CHP Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin ve Merkez İlçe Örgütü mensuplarının yanı sıra CHP Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kurul, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı İsmet Başer, bazı partililer ve basın mensupları katıldı.

CHP Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin Mayıs ayının son haftası Artvin Gündemine dair yaptıkları basın açıklamasına atıfta bulunarak bu basın açıklamasının Artvin Belediye başkanın endişelenmesine neden olduğunu söyledi.

Şahin Artvin Belediyesi’nin icraatları ve çalışmaları konusunda değerlendirmelerde bunarak belediyenin yapılacak projelerin finansmanı için kullanmak istediği 10 milyon liralık kredi konusunu daha önce yaptıkları basın açıklamasıyla Artvin kamuoyuyla paylaştıklarını dile getirdi.

Belediye Başkanı 2 Buçuk Yıllık Görev Süresince Belediyenin Olanaklarıyla Hiçbir Şey Yapamadı

Şahin yaptıkları muhalefetin AK Parti’yi ve Belediye Başkanını tedirgin ettiğini savunarak ” Bu eleştirilerden hoşnutsuzluk duyan belediye başkanı kanal kanal gezip canlı yayınlara çıkıp kendini aklamaya ve eleştirilere cevap vermeye çalıştı. Sayın Belediye Başkanının yaptığı açıklamalar kendisine goller olarak geri dönecektir. Önümüzdeki günlerde bunu il örgütümüz, merkez ilçe örgütümüz ve bütün kademelerde ki birimlerimizle birlikte Artvin kamuoyu ile paylaşacağız. Bütün hazırlıklarımız yaptık. Kendisi rahatsız ve tedirgin ettiğimizi biliyoruz. Artvin Belediye Başkanı 2 buçuk yıllık görev süresince belediyenin imkan ve olanaklarıyla hiçbir şey yapamamıştır. Bunu sayın belediye başkanı da programlarda söylemiştir. Özel İdare benim, DSİ benim gibi açıklamalarını biz ayriyeten değerlendireceğiz” dedi.

Belediye Başkanı Kullandığı Dil Dolayısı İle Artvin Halkına ve CHP’ye Özür Borçludur

Belediye Başkanın son çıktığı canlı yayında ki söylemlerinden dolayı bir Artvinli olarak son derece üzüldüğünü söyledi. Artvin Belediye Başkanı Artvin’in Şehreminisi gibi hareket etmesi gerektiğini savunan Şahin Artvin Belediye Başkanının çıkıp konuştuğu zaman topluma yönelik öfke kin ve insanları rencide edici söylemlerde bulunamayacağını söyledi.

Şahin ” Artvin Belediye Başkanının üslubunu verdiği demeçlerde ki dili buradan eleştiriyorum. Son derece basit son derece seviyesiz bir dil kullanmıştır. Belediye başkanı kullandığı dil dolayısı ile Artvin Halkına özür borçludur. Bu dili Ramazan ayı gibi önemli günlerde kullandı. Artvin Halkına ayriyetende Cumhuriyet Halk Partisine özür borçludur. Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partilileri elitist, kodaman şeklinde tanımlamıştır. Bu konuşma üslubunu Artvin Belediye Başkanı Koltuğunda oturan birine yakıştıramıyorum. Kendisini üzülerek kınadığını belirtiyorum. Artvinliden ve CHP ailesinden özür dilemesini bekliyoruz.Kendisini tedirgin etmeye devam edeceğiz. Nasıl gol atılıyor, nasıl basın açıklaması yapılıyor görecek kendisi. Bizler demokrasilerin içinde yer alan siyasi partilerin temsilcileriyiz. Kendileri iktidar olanakları verilmiş belediye yöneticileridir. Bizler ise muhalefet görevi olan kişileriz. Bizim 5 meclis üyemiz var. Biz tabi ki sorgulayacağız, denetim görevi yapacağız, tabi ki eksikleri söyleyeceğiz. Kendisini methedecek kişiler bizler değiliz. Artvin için yapılan işleri olumlu buluruz. Kendisini kendi partisinin il başkanı, ilçe başkanı methedecek. Biz methetmek için değil, muhalefet görevini yapmak için buradayız” dedi.

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla’nın kendi web sitesinden Deriner Barajı ve HES’lerden ülke ekonomisine 500 milyon liralık katkı diye bir haber yayınladığını söyleyen Şahin bu 500 milyon lira için Artvin Halkının köylerinden, meyve bahçelerinden, ikliminden olduğu söyledi.

Deriner Barajı’ndan Niye Tam Kapasite Faydalanmıyoruz

Bu baraj süresince patlatılan dinamitlerden toz, yuttuk. Yollarda bekledik. İstimlaklar oldu atalarımızın dedelerimizin mezarlarını kaybettik. Başka yerlere yerleşim kurmak zorunda kaldık. Artvin olarak bir bedel ödedik. Devletimizde bu proje için istimlak bedelleri ödedi, yeni yollar için, istinat duvarları için, tüneller için paralar harcadı.

Devletimiz ve milletimiz için yapılacak her türlü hizmeti, enerji ihtiyacı için yapılacak her türlü çalışmayı oturup konuşmaktan yanayız. Devleti yönetirken yapılacak işin devlete millete vatandaşa ve yaşadığımız coğrafyaya ne kadar artıları ne kadar eksileri olur bunu iyice hesap etmek lazım. Deriner Barajı 4 türbin tam kapasite çalıştığında günlük 670 megavat elektrik üretme kapasitesi ile yapıldı. EUAŞ bu elektriği üretiyor, TEDAŞ satıyor. Elektrik depolanamayan bir enerjidir. TEDAŞ talepleri belirliyor buna göre EUAŞ yani Deriner Barajı Üretim yapıyor. Deriner Barajı tek türbin olarak dörtte bir kapasite ile çalışıyor. Bunun değişik nedenleri olabilir buna diyecek bir şey yok. Deriner barajının daha uzun ömürlü olabilmesi için Artvin Barajı, Yusufeli Barajı, Arkun Barajı, Güllübağ baraj gibi art arda sıralı barajlar yapılıyor. Bu barajlar yap işlet modeliyle satın alma garantili yapılıyor. Sözleşmeden doğan nedenlerle öncelik onlara ait oluyor. Bu barajlarda üretilen enerjiyi satın alma garantisi olduğu için alıp kullanacağız. Ama Deriner Barajında aynı üretimi yapamıyoruz. Bunu söylerken yanlış anlaşılmasın sadece AK Partiyi suçlamıyorum. Belki ondan önceki iktidarlarında suçu var. Deriner Barajından niye tam kapasite faydalanmıyoruz. Dolu savaklardan sular niye boşunu akıtılıyor. Barajda günde tek türbin sadece 2 3 saat çalışıyor. Buna göre elektrik üretiliyor. Buna rağmen 500 milyon liradan bahsediliyor. Bu kadar baraj arasında HES tesislerine ihtiyaç var mıydı? HES tesisleri de satın alma garantili adam ürettiği elektriği anında satabiliyor. Deriner Barajının etkin olarak kullanılamadığı enerji üretilemediği yerde bu kadar dereyi köyleri yok etmeye değer miydi? Deriner Barajı var üretim yapmıyor ama biz derlerimizi köylerimizi HES’çilere peşkeş çekiyoruz. Sularımızı kaptırıyoruz, adamlar tıkır tıkır para kazanıyor. Bu hangi mantığa sığıyor. Buradan sayın milletvekilimize sesleniyorum buna niye engel olmuyoruz” diye konuştu.

Doğayı Ve İnsan Hayatını Etkileyen Hiç Bir Şeyin Maddiyatla Ölçülmesi Mümkün Değildir

Doğayı ve insan hayatını etkileyen hiç bir şeyin maddiyatla ölçülmesinin mümkün olmayacağını kaydeden İlyas Şahin ” İnsan hayatını maddiyatla ölçülemeyeceği bir yerde, bazı kesimdeki vatandaşlarımızda Cerattepe Maden projesinin devlete katkı sağlaya yönünde bir düşünce var. Çünkü iktidar temsilcileri bu projenin milli ekonomiye katkı sağlayacağı yönünde söylemlerde bulunuyor vatandaşımızda buna inanıyor.

Cerattepe’de 42 Milyon Lira Devlet Payı Varsa Bu Projenin Neyini Savunuyorsunuz

2015 yılının Şubat AKP’li Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe tarafından Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) öğretim görevlilerine Çevresel Değerlendirme Raporu hazırlattı. Bu raporun son sayfasında ‘Ceattepe maden projesi kapsamında 16 milyon 914 bin ton Cevhere karşılık 10 yıllık bir işletme ömrü sonunda 1 milyar 347 milyon 691 bin 280 TL tutarındaki bir gelire karşılık ülke ekonomisine 42 milyon 222 bin TL katkı sağlayacağı tahmin edilmektedir’ ifadeleri yer alıyor. Ben buradan vicdan sahiplerine soruyorum Cerattepe’de devlete kalacak payın 42 milyon olması nasıl izah edilecek. Ben buradan Sayın Milletvekili İsrafil Kışla ve diğer iktidar yetkililerine soruyorum bu projenin tamamında 42 milyon lira devlet payı varsa bu projenin neyini savunuyorsunuz. Yer altı zenginliklerimizi ülke ekonomisine kazandıracağız diye söylemler var. 42 milyon mudur ülke ekonomisinin kurtuluşu. 42 Milyona Artvin’de ki çok katlı otopark binasından ancak iki tane yaparsınız.

Artvin Halkına 2 gün süre versinler Artvin Halkı toplasın bu parayı versin devletin hazinesine bizlerle uğraşmasınlar.

Cerattepe’de ki madenciliğin bilir kişi raporlarınca Artvin’i yok edeceği bellidir. Bu rakam 42 değil ne olursa olsun insan hayatını yok edecek bir şeyin para ile ikamesi mümkün değildir. Milliyetçi duygularla hareket eden bazı vatandaşlarımız madenin ülke ekonomisine katkısı olduğuna inanarak mücadeleye gelmiyor. Buradan onlara da sesleniyorum. Oyuna gelmeyin” ifadelerine yer verdi.

10 Milyona Neden İhtiyaç Duyduğunu Açıklamadı

Şahin konuşmasını Buradan son olarak sayın belediye başkanına tedirgin ve huzursuz bir şekilde beklemesini tavsiye ediyorum, kendisiyle ilgili daha çok açıklamalar yapacağız. Öyle belediyenin bütçesinden Artvin’e hiçbir şey yapmadan, o iş adamı , bu iş adamı yok devlet su işleri, yok karayolları yok öyle. Ben belediye ile sen ne yaptın bunu sorarım. Kimse kusura bakamsın bu bizim görevimizdir. 10 milyon liralık kredi önemli bir olaydır. Kocatepe yaptığı açıklamalar bu 10 milyonu halen açıklamadı. Artvin Belediyesinin 10 milyona neden ihtiyaç duyduğunu açıklamadı. Başkan 7 milyon liralık bağış geldiğini söylüyor. Bu bağışın nereye harcandığını da kimse bilmiyor. Sonrada sayın başkan niye bunları soruyoruz diye bozuluyor. Sayın başkan kusura bakmayacağız. Biz bunları soracağız. Bizde görevimizi yapıyoruz kendisi de görevini yapıyor. Buna böyle bakmasını tavsiye ediyorum” cümleleriyle sonlandırdı.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1498 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?