logo

Sahara Festivali Buruk Şekilde Gerçekleştirildi

Festivaldeki çalıştaya yoğun ilgi

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki katliam ve Ceylanpınar’da ki 2 polisimizin şehit edilmesi nedeniyle festival buruk başladı. Festivalin en önemli etkinliği olan çalıştaya ilgi yoğun idi.

Bu yıl 25.sinin düzenleneceği 23-26 Temmuz 2015 tarihleri arasında yapılacak olan, Şavşat Sahara Pancarcı Festivali, bu gün yapılan açılış programıyla başladı.

Şavşat Kaymakamlığı önünde gerçekleşen açılış programına, Vali yardımcısı Mutlu Almalı Garnizon Komutanı Yüzbaşı Cüneyt Yüksel, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Baş Savcı Şükrü Ünlü Daire amirleri, Sivil Toplum Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Hükümet Konağı önündeki Atatürk anıtına Vali Yardımcısı Mutlu Almalı ve Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk şenlik komitesi adına çelenk koydu.

Program sunuculuğunu Belediye Yazı İşleri Müdürü Filiz Özcan’ın yaptığı etkinlikte, Saygı Duruşu ve İstiklal marşı hep birlikte okunduktan sonra festival açılış konuşmasını Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk yaptı. Ahmet Sinan Öztürk konuşmasında Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki katliam ve Ceylanpınar’daki polislerimizin şehit edilmesi dolayısı ile festivalimizin müzik eğlence bölümü iptal edilmiştir. Festivalimiz kültürel etkinliklerle devam edecektir. Terörü nereden ve nasıl gelirse gelsin her kim olursa olsun lanetliyoruz. Festivalimize çok değerli Belediye başkanlarımız kaymakamlarımız, profesörlerimiz araştırmacı yazarlar katılmaktadır. İlçemize faydalı olacak çok önemli paneller ve konferanslar vereceklerdir. Bütün katılımcılara teşekkür ediyorum dedi.

Daha sonra Şavşat Belediyesi Halk oyunları ekibi ve Gürcistan Acara bölgesinden gelen Halk dansları topluluğu gösterileri yaptılar.

Festival etkinlikleri çerçevesinde kentsel gelişimin dünya örnekleri Şavşat çalıştayı yapıldı. İlçede yeni açılan Green Valley Hotel de yapılan çalıştaya Şavşat ilçe protokolünün yanı sıra çevre il ve ilçelerden Kaymakam ve Belediye Başkanları ve konuyla ilgili sunum yapacak olan profesörler ve öğretim üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Çalıştayda Şavşat ilçesinin Cittalow (Sakin Şehir) seçilmesinden sonra ilde yapılması gerekenler dış dünyadan çeşitli örneklerle açıklandı. Çalıştayın birinci oturumunu Prof Erdoğan Köse ikinci oturumu ise şehir ve Bölge Planlayıcısı Menşure Işık yaptı. Çalıştayda DOKA uzmanları da çeşitli açıklamalarda bulundular.

Çalıştayda Mimar Nizamettin Kaya, DOKA uzmanı Fatma Artar, DOKA uzmanı Özge Adigüzel, Yardımcı Doç.Dr. Ayla Bilgin, İmar Plancısı Fatma Dilek Aydın, Yardımcı Doç. Dr. Osman Aytekin, Yardımcı Doç.Dr Fatih Orhan, ayrıca bölgedeki bal üreticileri İkram Bahçeci ve Özbay Ulu, ahşap konusunda ise  Yardımcı Mimar ODTÜ eski öğretim üyesi İbrahim Canbolat, yörede ahşap Şavşat Evi maketleri yapan Orhan Gülcan’da çalıştaya konuşmacı olarak katıldılar.

Çalıştay sonunda Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk bir konuşma yaparak yaşanılan eski günlerdeki anılarını tazeleyip o günlerin özlenen günler olduğunu hatta yenilen sebze meyvelerde bile o dönemlerde çok güzel tat olduğunu hatırlatarak; “Bizlerde Cittaslow Şavşat projemizle bunu hedefledik, damağımız da çok eskilerde kalan tadı yakalamak, organik ürünlerin üretilmesini sağlamak, dışarıdan organik olmayan ürünlerin ilçemize girişini azaltmak, tarihimize sahip çıkmak, kültürümüzü korumak, bunları yaparken de bilimden uzak kalmamak, Salyongoz logosundaki Salyangozun özelliklerini sağlamak, içerimizdeki o güzel dokuyu kabuğumuzla korumak, antenlerimizle dış dünya ile iletişim kurmak ve bilimden uzak kalmamak ve biz Şavşatlılar olarak her gittiğimiz yere ayrıcalığımızla iz bırakmaktır.

Programda Çankırı Ilgaz Belediye Başkanı Arif Çayır’da bir konuşma yaparak Şavşat’ın güzelliklerini ve Cittaslow Ilgaz konusunda da çalışma yapacaklarını, Cittaslow logosunu alabilmek için istenilen kriterlerin büyük bir çoğunluğunun Ilgaz’da var olduğunu ifade etti. Ilgaz Belediye Başkanı Arif Çayır; “Hepinizi Ilgaz’a bekliyorum. Bende Şavşat’ın eniştesiyim. Şavşat’la Ilgaz’ın kardeş şehir olmasını isterim. Her iki ilçenin de farklı doğal güzellikleri olmasına rağmen en önemli ortak özelliği insanının misafirperverliği, sıcakkanlılığı ve insanının doğruluğudur. Bu konuda ilçemden ve sizlerden de gurur duyuyorum. Unutmayın Çankırı Ilgaz’da bir eviniz var.” Dedi.

Çalıştaya katılan vatandaşlarda konuşmacılara çeşitli sorular yönelttiler.

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’te çalıştay sonucunda katılımcıların tamamına teşekkür ederken çevre il ve ilçelerden gelen Kaymakamlar Belediye Başkanları ve sunumu yapan yetkililere Şavşat Evi maketi hediye etti. Ayrıca programda sunum yapan konuşmacılara da katılım belgesi verildi.

Ilgaz Belediye Başkanı Arif Çayır ve Şavşat Belediye Başkanı birbirine çeşitli hediyeler verdiler.Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk Ilgaz Belediye Başkanı Arif Çayır’a Şavşat evi maketi hediye ederken, Ilgaz Belediye Başkanı Arif Çayır’da Şavşat Belediye Başkanına üzerinde Şavşat Belediye Başkanının resmi adı soyadı ve unvanı bulunan masa üzerine konulan mermerden yapılmış bir isimlik hediye etti. Her iki başkanın samimi konuşmaları dikkat çekti.

Çalıştaya katılan vatandaşlar çalıştayın Şavşat ilçesi için çok yararlı olduğu ifadesini kullandılar.

Festival 24 Temmuz 2015 Cuma günü kortej yürüyüşü, sünnet töreni, sünnet olan çocuklara çeşitli hediyelerin verilmesi, ilçede bulunan Tepeköy kültür müzesi Cevizli Köyündeki Tibet Kilisesi ve Şavşat Kalesine yapılan gezilerle son buldu.

Şavşat Belediye Başkanı’ndan Festival Programı ile ilgili mesaj

Belediye Başkanımız A. Sinan Öztürk’ün Suruç Saldırısı ve Festival Programı ile ilgili Mesaj yayınladı.

Başkan Ahmet Sinan Öztürk yayınladığı mesajda, “Şanlıurfa Suruç Kültür Merkezi önünde düzenlenen saldırıyı kınıyorum.  Düzenlenen saldırı birlik ve beraberliğe uzanan kirli ellerin hain bir planıdır. Ülkedeki barış ve huzur ortamına yönelik düzenlenen hain saldırılar amacına ulaşamayacaktır. Barış ve huzur ortamının hâkim olduğu ülkemizde bu huzur ortamını bozmaya çalışanların asla ve asla amaçlarına ulaşamayacağını belirtmek istiyorum. Her zaman bir ve beraber olan milletimiz, bu hain saldırının ardından dik durarak, teröre asla ve asla prim vermeyecektir. Aziz milletimizin başı sağolsun. Saldırıda hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum.”

Festival Eğlenceleri İptal

Çok sayıda vatandaşımızın ölümüyle sonuçlanan hain saldırıdan duyduğumuz üzüntü  nedeniyle Belediyemizce 23-26 Temmuz tarihleri arasında yapılan 25. Sahara Kültür ve Sanat  Festivali kapsamındaki  konser programları ile Cumartesi ve Pazar günleri programları  iptal edilmişti. 23 Temmuz Perşembe günü yapılan Kentsel Gelişimin Dünya Örnekleri Şavşat Çalıştayı, 24 Temmuz Cuma günü yapılacak olan Toplu Sünnet Merasimi ve Kültür Gezisi programları ise gerçekleştirildi.

Etiketler: » » »
Share
1415 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?