logo

Sağlık Yumurtlayan Tavuklarıyla Çiftlik Kurdu

Artvin’de Genç Yetiştirici Uğur Coşgun,hobi olarak başladığı işini profesyonelliğe taşıyarak “Doğal Çiftlik Artvin” adını verdiği tavuk çiftliğini kurdu.

Artvin’de hobi olarak tavuk besleyen Uğur Coşgun, 300 tavukla kendine tavuk çiftliği kurdu. Günde 150 adet yumurta alan üretici, bir ay sonra günde 250 adet yumurta almayı hedefliyor.

Artvin’e bağlı Sümbüllü Köyü’nde yaşayan Uğur Coşkun, 1 yıl önce hobi olarak tavuk yetiştirmeye başladı. 10, 15 tavukla başladığı yetiştiriciliğe biraz daha hız veren Coşkun, “Doğal Çiftlik Artvin” adını verdiği bir tavuk çiftliği kurdu.

Günlük, doğal ve taze yumurtalarını vatandaşlara sunan veşuanda 300 tavuk yetiştiren Uğur Coşkun, “Biz bu işi yaklaşık 1 sene önce hobi olarak başladık. Babam emekli olduktan sonra da köye yerleşmesi ve bir de köpeğimizin burada olması bizim köye gidip gelmemizi sıklaştırmıştı. Köpeğimizin de burada barınıyor olması bizi köye bağlayan sebeplerden bir tanesi oldu. Ailemin de şehir hayatından sıkılıp köy hayatını seçmesi üzerine ben de köye olan bağlılığımı koparmamak adına görmüş olduğunuz bu tavuk çiftliğini faaliyete geçirdik” dedi.

Talep Artınca İşimize Dört Elle Sarıldık

Hobi olarak 10, 15 tavukla başladığı yetiştiriciliğezamanla tavuklarının sayısını 50’ye çıkararak işine dört elle sarılan Coşkun, “Tavuklardan elde ettiğimiz yumurtaları eş, dost, akraba derken biz bu işi yapmaya başladık. İnsanlar köy yumurtası olduğunu duyunca yumurtaları devamlı almak istediler. Talepler arttıkça bizde insanların taleplerini yerine getirmek için işimize dört elle sarılmaya başladık.

Bu İş Amatörlükten Çıktı Ve Profesyonel Manada Yol Almaya Başladı

Bir süre sonra vatandaşların taleplerini karşılayamaz hale geldik. İnsanları küstürmemek açısından isteklerini karşılamak için amatörce başladığımız bu iş artık profesyonel manada yol almaya başladı. Bizim amatör olarak başladığımız bu eğlenceli iş ticari boyut kazandı bir süre sonra.

İşin Doğrusu İnsanlar Bizleri Teşvik Etti

Tanıdıklarımız doğal köy yumurtası tüketmek istedikçe bizden yumurta almaya başladılar zamanla da talepler arttı. İnsanlar bizi teşvik edince bu işi yapan uzmanlardan, profesyonellerden bilgi almaya başladık. Kanatlı sektöründe uzman olan kişilerden, veteriner hekimlerden, zeo teknikerlerle görüşerek bu işi en doğal, en bilimsel haliyle nasıl yaparız diye araştırmalara başladık.

Türkiye genelinde bu işi yapan firmalarla görüştük. Bu sektörde yer alan kişilerle görüştük. Daha sonra böyle bir oluşum içine girdik. Tesisimizi kurarken de yine uzmanlardan yardım alarak derin araştırmalar içerisine girerek oluşturduk.  Bizde Ankara’da bir firma bularak irtibata geçtik ve onlarla temaslarımız sonucu çadır kümesimizi buraya getirerek kümesimizin montajını da kendimiz yaptık” diye konuştu.

Rutin Sağlık Kontörlerini İhmal Etmiyoruz

İşini büyük bir titizlikle yapan genç yetiştirici, hayvanlarının aşılarını asla ihmal etmiyor.

Hayvanların aşılı olması, hayvanların gününde olması, sertifikalı olması, hastalıktan ari olmasının önemini vurgulayan Coşkun, “Türkiye’de Aysa Tarım Hayvancılık var. Aysa Tarım Hayvancılık da tarım kredi kooperatifi ile anlaşmalı olan bir firmadır. Bu firmadevletle birebir çalışan firma. Onlardan bilgi alarak ve yardımları ile bizim piliçlerimizi tedarik ettiler.  Tavuklarımız bize geldiğinde 22 haftalıktı.  Kılavuz dönem dediğimiz başlangıç dönemine girmiş hayvanlardı. Şu anda hayvanların verimi yüzde 50’ye yüzde 60’a dayandı.  İlerleyen zamanlarda bu verim yüzde 90’lara da çıkacak.  Totalde hobi olarak başladığımız süreçten şimdiki süreç arasında epey bir fark var. Şuanda 300 tane tavuğumuz var tesisimizde. Merdiveni basamak basamak çıkmaz istiyoruz. Adımlarımız emin bir şekilde çıkmak istiyoruz” dedi.

Aysa Tarım Hayvancılığın bu süreçte kendisine her anlamda destek olduğunu belirten Coşgun, Aysa Tarım Hayvancılığa teşekkür ederek şu açıklamalarda bulundu:Türkiye’nin ilk organik ve doğal hizmet şirketi Aysa Tarım Hayvancılığın bu işi profesyonel anlamda ilerletmemde büyük payları var. Aysa Tarım ve Hayvancılık ile her türlü bilgi alış verişini günün istediğim her saatinde yapabiliyorum. Bu durum da benim başarılı olmamı sağladı. Onların deneyimlerine ve bilgilerine güvenim sonsuz. Bu gün ben bu işi profesyonel anlamda yapıyorsam hiç şüphesiz onların katkıları da büyüktür” dedi.

Hedefimiz Karadeniz Bölgesi’ne Ulaşabilmek

Hobi olarak başladıkları işlerinde amaçlarının Karadeniz Bölgesi’ndeki illere de doğal yumurtalarından ulaştırmak olduğu ifade eden Coşkun, “Amacımız ilk başlarda kendi etrafımızda hitap etmek daha sonra  Artvin geneline ve olursa da Karadeniz Bölgesi’ne ulaşabilmek istiyoruz. Ulaşabildiğimiz insanlara en saf en doğal yumurtalarımı tüketmelerini istiyoruz. Arz talep meselesi önemli tabi ama bizleri tanıyan insanlar alıyor bizden yumurtalarımızı. Özellikle valimiz, akademisyenlerden, memurlardan talep var.  Artvin Milletvekili yine bizim yumurtamızdan tüketiyor.

Artvin genelinde de esnaflara bazı belli başlı marketlere bırakıyoruz yumurtalarımızı. Haftanın bir günü bir markete, diğer günü başka bir markete veriyoruz yumurtalarımızı. Akabinde geriye kalan günlerde de biz kendimiz eşe dosta veriyoruz yumurtalarımızı.  O şekilde haftayı tamamlıyoruz. Birkaç şarküteriye bırakıyoruz yumurtalarımızı. Bu şekilde bir pazarımız oluştu” şeklinde konuştu.

Kapasitemizi Arttırmayı Düşünüyoruz

Şuanda verimin yüzde 50 olduğu için günlük 140-150 civarı yumurta alan genç yetiştirici Uğur Coşkun, “Hayvanlarımız gelişimleri arttıkça kapasitede artacak.Bizler bir buçuk günde yumurta alıyoruz tavuklarımızdan.  Yani 36 saatte bir hesap edersek üç günde 2 yumurta almış oluyoruz bir tavuktan.

Hayvanlarımız Doğal Ortamlarda Yaşıyor

Tavuklarımız sabah erken saatlerde kümesin kapısını açıyoruz. Hayvan 9 dönümlük arazide envayii çeşit bitki örtüsünden faydalanıyor. Hayvanlarımız doğal ortamlarda yaşıyor ve besleniyor.

Tavuklarımız tesisimizin içerisinde yer alan askılı yemliklerden takviye olsun diye de seçtiğimiz özel baklagillerden de besliyoruz.  Şuan hayvanlarımız daha çok dışarıdan besleniyorlar.  Askılı yemliklerin içerisindeki yemlikler de ise GDO’suz, hormonsuz tohumlarla besleniyorlar. İşin sırrı da burada. Biz arpa, mısır, buğday, yulaf, çavdardan karışım yaparak hayvanlarımızı besliyoruz bilinçli bir şekilde.  Şuan doğa zengin olduğu için doğadan besleniyorlar. Hayvanlar toprağı eşeleyerek solucanları yiyorlar protein değeri yüksek olan ne varsa tüketiyorlar. Arazide de bol miktarda yonca mevcut tavuklarımız yonca da yiyor.  Hayvanlar bunların hiç birini bulamazsa tesisin içerisindeki yemliklerden faydalanıyor” dedi.

Ailesi ile birlikte tavuk çiftliğini büyük bir titizlikle işleten Uğur Coşkun’un bu işe heves edenlere de tavsiyeleri var.

Coşkun tavuk yetiştiriciliği işini yapmak isteyenlere şu tavsiyelerde bulundu: “en büyük tavsiyem bu işe başlamadan önce pazar oluşturmaları gerekiyor. Bu işin pazarını da önce bu işe amatör olarak başlamaları gerekiyor.  Daha sonra kapasitene göre pazar oluşturacaksın eğer arzı talebi oluşturuyorsa bu işe devam edebilirler. Bizde bu şekilde başladık çünkü.

Rutin olarak hayvanlarımızın sağlık kontrollerini yapıyoruz.  Hayvanlar bize dörtü karma aşıları yapılmış olarak geliyor.  Bunlar hayatları boyunca bağışıklık kazandıran aşılardır. Ömürleri boyunca bir kere yapılan aşılardır bunlar. Bunun haricinde olası bir hastalığa yakalanmamaları için aşılarımızı bile yaptırırken hiçbir şekilde kimyasal ilaçları yaptırmıyoruz. Biz de doğal aşıları kullanıyoruz. Yabancı veba aşısını da üç ayda bir sularına katıyoruz. Ve daha sonra bir hafta gün boyunca aldığımız yumurtaları insanlara vermiyoruz.”

Sosyal Medyadan Bize Ulaşıyorlar

Gelişen ve değişen dünyada internet kullanımının kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken Coşgun, “Yakın çevremin dışındaki insanlara da sosyal medya hesaplarımdan ulaşıyorum ve onlara daha hızlı ve kaliteli hizmeti de bu yollarla sunmuş oluyorum. Sosyal medya üzerinde kurmuş olduğumuz “Doğal Çiftlik Artvin” adını verdiğimiz facebook sayfamızdan sipariş alıyorum bu da işimizi daha hızlı yapmamızı taleplerimize daha hızlı bir şekilde ulaşmamızı sağladı” dedi.

Haber : Buket Çelik

Etiketler: »
Share
5380 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?
#

Sağlık Yumurtlayan Tavuklarıyla Çiftlik Kurdu” için 1 yorum

  1. Saygı değer ugur coşgun kardeşim çıkmış olduğun bu yolda allah yar ve yardımcın olsun