logo

Rize-Artvin Havalimanı’nın Temeli Atıldı

İsrafil Kışla: Havalimanının 4 Yılda Tamamlanması Hedefleniyor

Havalimanı’nın temel atma töreni Rize’de yapılan toplu açılış töreni ile gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı. Açılış törenine ilgi büyüktü. Projenin Ordu-Giresun Havalimanı’ndan sonra deniz doldurularak yapılan Türkiye’deki ikinci, dünyada ise üçüncü havalimanı olacağını belirten Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, havalimanının 4 yılı gibi bir sürede tamamlanmasının planlandığını söyledi.

Havalimanının yapılacağı alanda temel atma törenini ise Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, ve Rize Milletvekili katıldığı törenle gerçekleşti.

Rize’de yapılan toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Rize Havalimanı’na da değinerek projenin önemine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada Rize ve Artvin’e hizmet verecek havalimanının tüm hazırlıklarının bittiğini, ihalesinin yapıldığını, bugün temelini atacaklarını ve inşasına başlayacaklarını söyledi. Yeşilköy ile Pazar arasında yapılacak havalimanını yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli planladıklarını anlatan Erdoğan, proje bedelinin 1 milyar 350 milyon lira olduğunu aktardı.

Projenin Ordu-Giresun Havalimanı’ndan sonra deniz doldurularak yapılan Türkiye’deki ikinci, dünyada ise üçüncü havalimanı olacağını belirten Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, havalimanının 4 yılı gibi bir sürede tamamlanmasının planlandığını söyledi. Havalimanı için bölgede iki yıllık araştırma çalışmaları gerçekleştirilmişti. Vekil Kışla açıklamalarında; Yapılan çalışmalarda, Rize’ye 34 kilometre, Trabzon il merkezine 105 kilometre ve Artvin il sınırına da 75 kilometre mesafede Yeşilköy-Pazar arasındaki sahil uygun bulundu. Ordu Giresun Havalimanı ile karşılaştırıldığında bölgede denizin daha derin olması nedeniyle yaklaşık 30 milyon tonluk dolgu yapılması ön görülüyor. Bu miktar, Ordu Giresun Havalimanı için 13 milyon tondu. “ ifadelerini kullandı.

Havalimanıyla birlikte Artvin’in önünde, turizmde, ticarette, her alanda yeni bir dönemin başladığını söyleyen Kışla, Hopa tünelinin de açılışı ile birlikte Artvin Merkez’den havalimanına ulaşımın 1 saat 15 dakika gibi bir süreye ineceğini söyledi.

Yılda 3 Milyon Yolcu

Havalimanı, tek pistten oluşacak. 45 metre eninde ve 3 bin metre uzunluğundaki piste tek koridorlu Boeing 737-800 veya Airbus A321 tipi uçaklar emniyetle inip kalkabilecek. Pist denizin etkilerinden yapılacak mendirek ile korunacak. İnşa edilecek terminalin ise yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahip olması hedefleniyor. Havalimanının en geç 2021 sonunda tamamlanacağını belirtildi.

Rize-Artvin Havalimanı’nın temeli atıldı

Havalimanı’nın temel atma töreni Rize’de yapılan toplu açılış töreni ile gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı. Açılış törenine ilgi büyüktü.

Havalimanının yapılacağı alanda temel atma törenini ise Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, ve Rize Milletvekili katıldığı törenle gerçekleşti. Açılışta Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, AK Parti Artvin İl Başkanı Av. Erkan Balta’nın yanı sıra Artvin’den de çok sayıda kişi hazır bulundu.

Havaalanın temeli atılırken butona basılırken TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Eski Bakanlardan Hayati Yazıcı, Artvin Valisi Ömer Doğanay, AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, AK Parti Artvin İl Başkanı Av. Erkan Balta’da yer aldılar.

Açılışta coşku hakim iken Rize-Artvin Havalimanının tamamlanması ile birlikte Artvin ve Rize illerinde turizm hareketliliğinin yaşanmasının bekleniyor.

Share
1140 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?