logo

Rize-Artvin Havalimanına Olumsuz Bakanlar Bu Yazıyı Mutlaka Okumalı


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Bir iş gezisi sebebiyle Muğla’nın Bodrum ilçesine geldim. Bildiğiniz üzere Bodrum ülkemizin en önemli tatil bölgelerinden biri. Ankara’dan karayoluyla Bodrum’a geçtim. Ankara Bodrum arası yaklaşık 750 kilometre. Şimdi diyeceksiniz ki, “Onca yolu neden karayoluyla gittin de havayolunu kullanmadın?”  Sebebi Bodrum’a en yakın  havalimanının Milas Havalimanı olması ve bu havalimanından Bodrum’un uzaklığı da yaklaşık 2 saat. Ankara’dan Milas’a uçakla 1 saat 20 dakikaya ulaşabilirken, Milas’tan Bodrum’a yaklaşık 2 saatlik bir mesafeyi göze alabiliyorsunuz. Yani ülkemizin en önemli turizm bölgelerinden biri olan Bodrum’a uçakla yolculuk yaparken yaklaşık 5 saatlik bir yolculuğu göze almanız gerekiyor. Ülkemizin bir çok turistlik bölgesinde benzer durumlarla karşılaşabiliyorsunuz. Antalya ve çevresindeki ilçelerin turizm açısından ne derece önemli ilçeler olduğunu bilmeyeniniz yoktur. Bu bölgelerde de benzer durumlar söz konusudur.

Bir örnek daha vermek gerekirse ülkemizin kış turizminin en önemli bölgelerinden biri olan  Bursa Uludağ ulaşmak isterseniz de yine yaklaşık olarak 5 saatlik bir yolculuğu göze almanız gerekiyor.

Bütün bunları neden belirttiğimi merak ediyorsunuzdur. Bütün bunlardan bahsetmemin sebebi Rize-Artvin havalimanına olumsuz görüş belirten insanlara bir cevap olsun diye belirtiyorum. Maalesef bizim insanlarımız bazen eleştiri yapmak için eleştiri yapıyorlar da o bakımdan bir cevap vermeyi gerek duydum. Gerek  basında gerekse de halk arasında en çok eleştiri yapılan konu Rize-Artvin havalimanının Artvin’e uzaklığından yakınılarak Artvin’e katkı sağlamayacak bir havalimanı olacağı iddiasıdır. Bence son derece sığ bir düşünce idi. Bodrum’a gelince bu düşüncenin ne derece gereksiz bir düşünce olduğuna bir kez daha kanaat getirdim. Ve buradan belirtmek isterim ki Rize-Artvin Havalimanı tam isabetli bir yatırım olmuştur.

Şimdi biraz konuyu açarak devam edelim. Rize-Artvin Havalimanı, Pazar ilçesi sınırları içerisinde yapılmaktadır. Pazar ilçesinin Arhavi ilçesine uzaklığı yaklaşık 25-30 dakikalık mesafededir. Arhavi-Artvin arası ise yaklaşık 65 dakikalık bir mesafededir. Tabi ki bu şimdilik böyle. Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin tamamlanmasına çok az bir süre kaldığına göre artık Artvin-Arhavi arasının mesafesini yaklaşık 50 dakika olarak hesaplamakta fayda vardır. Bu mesafenin Artvin-Cankurtaran Tüneli arasındaki yol yapım ve genişleme çalışmaları ile birlikte biraz daha kısalacağını düşündüğümüzde, hele hele de Borçka-Artvin arasındaki yolun daha da genişletildiğinde daha hızlı kat edeceğimizi göz önünde bulundurduğumuzda kaba taslak bir hesapla yaklaşık 50 dakikalık bir yolculuk ile Rize-Artvin Havalimanına ulaşma şansı bulacağımız gerçeği ortaya çıkmaktadır. Yani ülkemizin bir çok bölgesinde bulunmayan bir şansı ilimiz yakalayacaktır.

Bazı görüşleri gerek medyada okuyorum gerekse de Artvin kamuoyunda duyuyorum. Neymiş efendim, Artvin’den 1.5 saat havalimanına gideceksiniz, havalimanından Artvin’e 1.5 saate ulaşacaksınız da o bölgede turizm nasıl olacakmış! Ba, ba, ba. Bodrum’a Milas Havalimanından 2 saate ulaşacaksınız ve Bodrum gibi sadece ve sadece sahili olan bir bölgede turizm olacakta, Artvin’de olmayacakmış. Hiç olacak şey mi?

Değerli okurlarım, gerek basında gerekse de etrafınızda bu tür dar görüşlü ve geleceği göremeyen insanlarla zaman kaybetmeyin. Bu tür insanların dağarcıkları çok dardır. Sizlere hiçbir şey katmazlar. Bu insanların sadece dağarcıklarında yapılan bir yatırımı küçük gösterme çabaları vardır. Kendi siyasi görüşlerine haiz bir parti bu icraatı yapsa göklere çıkarırlar ancak başkası yapınca yerin dibine sokmaya çalışırlar. Bakmayın siz bu dar kafalılara. Rize-Artvin Havalimanı ilimizin turizmindeki en büyük kozu olacaktır. Bu sözümün ne derece doğru olduğunu yaklaşık 2 yıl sonra havalimanı bittiğinde anlayacaksınız. Havalimanından inen bir kişi kendi aracıyla yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk ile Artvin’e ulaşabilecek. Bu emin olun büyük bir nimettir. Bu zamanı biraz daha yapılacak yeni yatırımlarla aşağıya çektiğimizde Artvin’in turizm alanında önündeki en büyük engel olan ulaşılabilirlik engeli ortadan kalkmış olacaktır. Sadece turizm alanında değil her alanda engel ortadan kalkacaktır.

Rize-Artvin Havalimanına arabasıyla gitmeyenlerinde otobüsler aracılığıyla havalimanına rahatlıkla ulaşacaklarını düşündüğümüzde hiçbir kimsenin ilimize gelmemesi için neden olmayacaktır. Sığ düşünmemek gerekiyor. Bu havalimanı tam isabetli bir yatırımdır.

Artvin’de çalışmayacak bir havalimanından ise Rize’de çalışan bir havalimanını tercih ederim.

Gelelim Artvin Merkez’e havalimanı isteyen insanlara cevabımıza. Bu konuda da net söylemek gerekirse Artvin’de havalimanı kurulup da çalışmayan bir havalimanına sahip olmaktan ise Rize-Pazar’da çalışan bir havalimanını her zaman tercih ederim. İşte size bir örnek. Bursa’da bir havalimanı bulunuyor ancak emin olun bu havalimanı İstanbul’un gölgesinde kaldığı için yeterince çalışmıyor. Özellikle de yeni yapılan yollar ile birlikte Bursa’ya İstanbul’dan yaklaşık 1.5 saatlik bir yolculukla ulaşmaya başladığınızda Bursa’daki havalimanının aktifliği ortadan kalkmış oldu. Bursa’da çok aktif olmayan bir havalimanı var ancak insanlar Sabiha Gökçen Havalimanını kullanıyor.

Şimdi bizim de Artvin’de bir havalimanımız olsa belki haftada üç gün bu havalimanına uçak inecekti. Bu da bizlerin havalimanını istediğimiz gibi kullanmamızın önüne geçecekti. Rize-Artvin Havalimanı tamamlandığında ise belki de günde 3 uçuş karşılıklı gerçekleşecektir. Böyle olunca da çok rahat kullanılabilecek bir havalimanına sahip olunmuş olacak. Ovit Tüneli’nin tamamlanması ile birlikte Gümüşhane, Bayburt ve Erzurum’un bazı ilçeleri bu havalimanını kullanabilecekler. Artvin-Rize’de bu havalimanını kullanacağı için oldukça fazla yolcu kapasitesine ulaşacak olan havalimanın artılarının Doğu Karadeniz Bölgesi’nin iyice doğusuna sağlayacağı katkıları görememek kelimenin tam anlamıyla cahillikten öte olmayacaktır.

Son sözler olarak şöyle bir öngörüde bulunarak yazımı tamamlayayım. Rize-Artvin Havalimanına şuan olumsuz bakan dar görüşlü insanları ve gazetecileri lütfen hafızanızın bir köşesine kaydediniz zira gelecekte lazım olacak sizlere. Bugün o havalimanına gereksiz diyen o insanların gelecekte havalimanını en fazla kullanan insanlar olacaklarını göreceksiniz. Onların düşüncesi sadece bir yatırım küçük göstermektir.

Ben onlara inat diyorum ki Rize-Artvin Havalimanı Artvin tarihinin en önemli yatırımlarından biridir. Yapanlardan da vesile olanlardan da Allah binlerce kez razı olsun. Benim ilime bir saatlik uzaklıkta bir havalimanı olacakta ben o havalimanı için duacı olmayacağım. İstemeyen kullanmasın, ben biran önce tamamlanarak kullanıma açılmasını bekliyorum.

Oh sefam olsun demek için o güzel günleri iple çektiğimin bilinmesi dileğiyle…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Komünizmde Kadınların Ortaklaşalığı Var mı?

  19 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    “..Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletsizliğe götürmesin…” Maide suresi, 8 Giriş Komünizm Türkiyede çoğunluk itibari ile elbette benimsediğimiz biz ideoloji değil. Toplumumuzun ekseriyetinin görüşü Komünizm ile bir birine zıttır. Fakat bu zıtlık “Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletsizliğe götürmesin.” Maide suresi, 8’in bize verdiği ölçü gereği, Komünizm hakkındaki görüşlerimizin de adaletsizliğe varmaması lazım. Çocukluğumdan beri komünizmde kadınların ortak olduğu sözlerini duyardım. Bu konuyu internette biraz ar...
 • AK Parti Eti Bakırdaki işten çıkarmalara müdahale edecektir

  18 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Çünkü işten çıkarılan işçiler bu işten çıkarmanın faturasını AK Parti’ye keseceklerdir. Bu fatura elbette olumsuz fatura olacak ve AK Parti oy kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya gelecektir. AK Parti pragmatist yapıya sahip bir parti olarak bu duruma seyirci kalması mümkün değil. 1000 kişinin işten çıkarılması büyük bir olaydır. 3-5 kişinin işten çıkarılması gibi değildir. Toplumsal bir olaydır, sadece Artvin için değil Türkiye hatta dünya için ilgi çekici bir olaydır. Siyaseti etkilememesi mümkün değil. Bu nedenle pragmatist b...
 • Murgul’da Plaket, Artvin’de Doğa Katili

  18 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Varlığım kudreti elinde olan ALLAH’A hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Bir gün bu yazdıklarımın hepsi anı olarak kalacak, belki olursa çocuklarım ve torunlarım okuyacak ya da benden belki yüz yıl sonra beni ve fikirlerimi anlayan birileri olacak, bu demek değildir ki günümüzde anlaşılmıyoruz ancak bazı kesimlerin anlamamak için direndiğini görünce iyice asabileşiyorum. Kendime öz eleştiri yapıyorum. “Onlar anlamasa da sen anlatmaktan vazgeçmeyeceksin.” Bizim kalemimiz sivri sırf biri istiyor diye şimdiye kadar inanmadığım hiçbir şeyi yazma...
 • Ya Bunlar Artvin Halkı İle Adeta Dalga Geçiyorlar

  16 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Yaklaşık bir aydır derin bir sessizliğe gömülen Yeşil Artvin Derneği Yöneticileri ile yıllardır savundukları maden karşıtlığının tam tersini yaparak madenle doğrudan ve dolaylı olarak iş yaptığı için il başkanlarını aday yaptırmayan CHP, yine ortaya çıktı. Biran da imza kampanyaları, meclis ziyaretleri falan. Değerli okurlarım resmen Artvin halkının aklı ile dalga geçiliyor. Artvinliler ile dalga geçiliyor. Artvinlilerin çevre hassasiyeti resmen kullanılıyor. Yazmayacağım dedim ama yazmadan duramıyorum. Beni resmen çileden çıkardılar. Bir ay...