logo

Rezidans Kalitesinde Artvin Apart Otel Hizmetinizde

apartotel (1)İstanbul’dan gelerek Artvin’de yatırım yapan Necdet Bakır ile yaptığı otel yatırımına ilişkin konuştuk. Necdet Bakır, yatırımını memleketine yaptı: Rezidans kalitesinde Artvin Apart Otel.

Bakır; “Eğıitim ve Turizm kenti Artvin diyoruz. Uzaklardan herkes Artvin’i görüyor, konuşuyor ama yapmıyor… Binlerce turist Artvin’e uğrayıp geçiyor. Sağlıklı kalacak bir yer bulamıyor. Artvin aşığı biri olarak turizm ile ilgili çalışmaları eksik gördüğüm için, yatırımımın büyük bir kısmını, doğup büyüdüğüm memleketim Artvin’e yapmaya karar verdim. Artvin mimarisine uygun, 60 yataklı, tamamen lüks rezidans daireler konuklarını bekliyor.

Artvin’e muhteşem bir proje ile hizmet vermeye başladınız. Nasıl düşündünüz?

Sivil Toplum Kuruluşları içindeyim. Artvin ile ilgili bir çok toplantıya katılırım. İstanbul’daki bir toplantıda Artvin’i turizm üzerine, eğitim üzerine canlandırmak istediklerini bahsettiler. En önemli sorun olarak da konaklama ihtiyacı olduğunu belirtildi. İstanbul’da uluslararası bir şirketim var. Memleketim Artvin’den hiç uzak kalamadım. Kafamda belirlediğim projeyi hayata geçirdim. Muhteşem bir manzarası var! Eski adı Numaşen Mahallesi diye tabir edilen yerde, yedi göbekten beri yaşamaktayız. Babadan bize kaldı. Bu yerde, gerek mimarisi, gerek teknolojisiyle Artvin’e yakışır, yüz akımız olacak olan bir “site” yapmaya karar verdim. İlk başlarda ticari düşündüm.Kazandığım parayı da yine Artvin’e yatırarak değerlendirmekti amacım. Görselliği ve mimarisi güzel evler inşa edip, Artvin’e gelen misafirlere hizmet vermekti. 32 dairelik bir site inşa ettim. 5 milyon civarında yatırım yapmış oldum. İstedikleri kadar kalabilecek daireleri en kaliteli ve tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde kiralayarak para kazanmaya da başladım.

 

Daireleri Apart Otel’e nasıl dünüştürdünüz?

İki blok halinde inşa ettiğimiz binanın birini tamamen misafir ağırlamak amaçlı otel konseptinde apart evler şeklinde değerlendirmeyi düşündüm. Belediye başkanımızın ziyareti sırasında “Artvin’in en büyük sıkıntısı bu, bir an evvel keşke yapsanız ve hizmete soksanız” dedi. Hemen bu işe karar verdim. Kendi iç mimarlarımızla tasarıyı filan düzenleyerek şu an mevcut iki blok halindeki binamızın bir blokunu çok üst seviyede otel konseptinde apart evlere çevirdik. Amaç, işin içinde kapital olarak para kazanmak ama kazandığımız bir şey olursa yine Artvin’de yatırım yapmak amacıyla. Artvin dışında çok iyi niyetli abilerimiz, büyüklerimiz var. Bunlar elinden geldiği kadar yardımlar, yatırımlar yapmaya çalışıyorlar. Fakat en azında benim gibi buralarda doğup büyümüş, dışarıya gitmiş insanların bu şekilde birer birer, ufak ufak yatırım yaparlarsa kendileri de Artvin de hak ettiği yere gelir.

Turizme katkınız…

Artvin turizm, üniversite, eğitim ile kalkınacak. Benim gibi Artvin sevdalısı 3-5 arkadaş daha buraya gelir yatırım yaparsa Artvin şaha kalkar. Bir çok kez düşündüm. İstanbul’da yüzlerce arkadaşımız ve dostumuz var. Artvin’e davet edemedim. Çünkü getirdiğimiz zaman dostlarımız rahat etmek ve iyi bir tatil geçirmek ister. Nerede konaklayacak?  Kaliteli, temiz, bir hizmeti nerede alacak? Tüm bunların cevabını artık Apart Otel tarzında Artvin Evleri’nde göreceksiniz. Artvin’e gelen turist, Hopa’ya ikamet için inmeyecek.

Yeriniz çok güzel!

Artvin halkının çoğu şehir merkezinde yaşıyor. Bu algı artık benimle birlikte değişiyor. Artvin’den baraja bakılıyordu, şimdi baraj tarafından Artvin’e bakılıyor. Bunu görmelerini istiyorum. Muhteşem bir manzara ile karşı karşıyasınız. Gece ayrı bir güzellik, gündüz ayrı bir güzellik. Herhangi bir daire veya balkonda oturduğun zaman, Artvin’in tüm güzelliğini, Kafkasör’e kadar görebiliyorsunuz. Hava kirliliği diye bir şey yok. Doğa harikası bu yeri görmenizi tavsiye ediyorum. Para kazanmaktan ziyade, memnuniyetini dile getirmeleri yeterli.

İstanbul’dan yatırımınızı Artvin’e taşıdınız!

Bir çok Artvinli, Artvin’den iki nedenle göç eder. birincisi eğitim, ikincisi ekonomisi için. Şimdi bakıyorsunuz Artvin eğitim kenti oldu. Bir de turizm ile canlanırsa göç durur. Belki bir kaç yıl sonra geri dönüşler hızlanır. Farklı sektörlerde ticaret yaptım İstanbul’da. Lojistik, nakliyat, ithalat ve ihracat işlerimizi Rus şirketi ortaklığımız ile devam ettiriyoruz. Artvin’e yatırım yapmanın hazı bir başka. Büyük bir keyifle buradayım. İstanbul’daki şirketimizin çalışmaları devam edecek. Bir kolumuz burada oluştu. Bunu en iyi şekilde sürdüreceğiz. Ben Artvin çocuğuyum. Kar amacı gütmeden bir yatırımı buraya yaptık. Rahmetli dedemlerden kalan güzel arazilerimiz var. Çok daha başka konseptte, daha bir yenilikçi amaçlarımız var. Öğrencilere barınma sorununu karşılamak için, gerekse insanların ikametini sağlayacak daireler ve siteler yapmaya ekonomik gücümüz var. Bilinçli hareket ediyorum.

Sizin gibi işadamlarımızı yatırım için Artvin’e nasıl çekeriz?

Çok zor koşullarda, büyük şehirlerde mücadele etmiş insanlarız. Tepeden hiç bakmadım. Tecrübemizle bir şeyleri söyler yol gösterebiliriz. Şükretmeyi bilen insanlarız. Fazlasını da böleriz. Artvin kalkınmada öncelikli iller arasında bir kent. Artvin turizm ile canlanacak diyorsak, devletin bir çok alanında burada yatırım ve teşviklerini değerlendirmek gerek. Cennet şehir Artvin’e yatırım çok kolay artık. Projeni hazırla, vali veya belediye başkanı ile irtibatı kur, gerisi mutlaka çözülecektir. Artvin’e güzel bir eser kazandırdığıma inanıyorum. Hiç bir sorunla karşılaşmadım. Artvin halkının ilgisi ve alakası beni mutlu etti. Ben de mutlu oldum. Evet yabancılar da gelsin, ama topraklarımıza zarar vermesin. Bölge insanını rahatsız edecek, kanunsuz ve hukuksuz bir şey yapmasın yeter.

Öneriniz nedir?

İlk önce birinci önerim; Artvin’i iki guruba ayırmamız gerek. Borçka’dan aşağısı ve yukarısı diye. Aşağısı ekonomik olarak aşmış insanlardan oluşuyor. Üst bölgeye gelince, Şavşat, Yusufeli köyleri tamamen bırakılmış terk edilmiş gibi. Kalanlar ise yaşlılar, tarımdan elini ayağını çekmişler, hayvancılık yok denecek kadar, kendi geçimlerini zor temin ediyorlar. Dolayısıyla Artvin merkezini de etkiliyor. Bu bölgede yaşayanların birikimleri ile değil, dışarıdan buraya yatırımcıları getirme yolları denenmelidir. Yapılan yatırımları 3-5 yıl sonra köylülere bırakmalarıdır. Artvin’in ciddi olarak konaklama ve turistik tesislerine ihtiyacı var. Konut ihtiyacı karşılanmış durumda. Bina yap-sat artık durdu. Yatırım yapacaklar ona göre şekillenmeli.

Artvin halkından beklentileriniz nelerdir?

Artvin halkı, ekonomisini öğrenci, öğretmen ve festivallerle sağlıyor. İşsizlik ciddi boyuttta. Kaliteli eleman bulmak zor. Herkes her işte çalışmıyor. Turizm sektörü gelişse de kalifiye eleman bulmak zor. Artvin’de iş var ama kimse çalışmak istemiyor. Mesela bu inşaatı yaparken 70 bin lira sigorta primi ödedim. En çok üzüldüğüm şeyde bu oldu? Bu 70 bin liraya yakın ödediğim sigorta priminin içinden Artvin kökenli insanlara 3-4 bin lirası gitmiştir. Çünkü dışarıdan gelenlerle çalıştık. İşin uzmanı, profesyoneli yok. Her şeylerini dışarıdan alıyorlar. Bahçe var, toprak var ama ekmiyorlar. Hazır yemeyi alışkanlık haline getirmişler. Artvin insanı bu olmamalı.

Son sözünüz…

Rahmetli Hasan Bakır’ın oğluyum. Babam yıllarca burada esnaflık yaptı. Burada doğup büyümüşüz. Misafir değilim, buralıyım. Öz be öz Artvinliyim. Büyük şehirlere ilk gittiğimiz zamanlarda, Artvin’den gelen otobüslerin kokusunu, içindeki havasını hissetmek için terminale giderdik. Şimdi memleketime yatırım yapıyorum. Artvin’in güzelliği de eksikliği de yanlışı da bizim. Ne mutlu annemin, babamın doğup büyüdüğü yerlerde bir şeyler yapabilmek. Gururluyum, mutluyum, huzurluyum. Teşekkür ederim.

Artvin Apart Otel Tesisimiz…

2015 yılında kurulmuş olup tüm mobilya ve aksesuarlar yenidir. Tüm oda tiplerimizde, LCD 32” uydu bağlantılı TV ünitesi, buzdolabı ve su ısıtıcısı; banyolarımızda ise ücretsiz banyo malzemeleri ile saç kurutma makinası bulunmaktadır. Her odada 24 saat sıcak su imkanı vardır. Apart köşe oda ve Deluxe odalarımızda ise tam donanımlı birer mutfak yer almaktadır. Tesisimizin giriş katında bulunan ŞOK süpermarketten servis alarak kendi evinizdeymiş gibi yiyecek ile diğer ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. İsterseniz tesisimizin bahçe katında bulunan dinlenme ve kahvaltı salonunda yöresel ürünlerle hazırlanmış kahvaltı çeşitlerinden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Son teknoloji ürünü asansör, otopark, internet (wi-fi), ütü, odalarda kahve ikramı gibi birçok özellik Siz Değerli Misafirlerimiz düşünülerek hazırlanmıştır. Artvin Çoruh Üniversitesi Seyitler Yerleşkesine 4 km, Şehir Yerleşkesine 2 km, Çoruh Park’a 600 m ve şehir merkezine 7 km mesafede yer alan tesisimizin hemen önünden toplu taşıma araçları da geçmektedir.  www.artvinapartotel.com

Necdet Bakır KİMDİR?

1964 Artvin Merkez Lomaşen Mahallesi doğumlu. Hasan-Meryem’ın çocuğu. İlk-Orta ve Lise Eğitimini Artvin’de tamamladı. 1982’de Yüksek öğrenimi için İstanbul’a gitti. Ticarete atıldı. Bir süre yurtdışı şirketlerde çalıştı. 2005 yılında yabancı ortaklı olarak, Bakır Uluslararası Nakliyat Tekstil İnşaat Ltd. Şti.’ni kurdu. Lojistik, gümrük, inşaat tekstil işleri ile uğraşmaktadır. 3 dönem Topkapıspor Kulübü Başkanlığı’nı, 20 yıl İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Yönetim ve Yürütme kurulunda görev almaktadır. Borçka Karşıköy”den Gönül Bakır ile evli. 3 çocuğu var. Ecehan (23), Aleyna (18), Kadirhan Bakır (16) yaşında. Büyük kızım aile şirketinde çalışıyor.

Etiketler: » » »
Share
4818 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?