logo

“Resim Sanatını Gençlere de Öğretmek İstiyorum”

Borçka ilçesinde 50 yıldır Ressamlık yapan İbrahim Şirin keşfedilmeyi bekliyor.

BorckaliRessam (1)Artvin’in Borçka ilçesi Merkez Mahallesi Aydınlar Mevkiinde oturan 58 yaşındaki İbrahim Şirin resim yapmayı ilkokul çağında kendi kendine öğrendiğini” dile getirerek unutulmaya yüz tutmuş bu ressamlık sanatını icra etmek ve öğretmek için Borçka Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ve Borçka Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünden yardım talebinde bulundu.

58 Yaşındaki İbrahim Şirin Ressamlıkla ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi.

“İlkokul çağında 8 yaşında kendi kendime resim çizme merakı sardı bende, eskiden kara kalem resim çalışmalarım vardı, bazen de ilçe esnafları tarafından işyerindeki camlara ve reklam tabelalarına kendimce şablon yaparak boyalarla yazı yazardım. Şimdilerde ise teknoloji geliştikçe eskiden yaptığım işler yok o yüzden kara kalem resim ve tablo yapmayı bıraktım. Şu anda ise manzara resimleri yapıyorum. Bazen suntaya, bazen mukavvaya, bazen de karton üzerine yapıyorum. Yağlı boya kullanıyorum, genelde yağlı boya resim yapmadan önce ön çalışmalarımı karakalemle yapıyorum. Resim sanatını gençlere de öğretmek istiyorum ama bana bir imkan sunulması gerekir. İlkokul çağından beri resim yapmayı Allah’tan gelen bir kabiliyetle kendimce kimseden yardım almadan öğrendim. Resim yaparken dinleniyorum, keyif alarak sanatımı icra ediyorum. Yaptığım resimlerimi isteyenlere tabii ki satıyorum. Bir taraftan yapıyoruz bir taraftan satıyoruz. Tarihi tablolar yaptım, manzaralar yaptım işte onlar üzerinde çalışıyorum. Ressamların çoğu çıplak bayanlar üzerinde çalışıyorlar, bende öyle bir şey yok ben sadece manzara resmi, tarihi tablolar üzerinde çalışıyorum.

Ben 1988 yılına kadar Borçka ORÜS İşletme Müdürlüğünde aşçılık görevini ifa ederken bile bu sanatımı yer yer icra ediyordum. ORÜS Fabrikası satıldığında Kars ili Bayındırlık ve İskan Müdürlüğünde yaklaşık 2 yıldır bekçi olarak görev yaptım. Daha sonra Artvin Bayındırlık ve İskan Müdürlüğüne tayini aldırarak çalışmama devam ettim. Burada 2012 yılında emekli oldum. Şu an ise bir meşgalem yok, evime gelen misafirlerim tarafından görenler hayret ediyor, böyle bir ressamın Artvin’de olmasına şok oluyorlar. Bende yüksek tansiyon olduğundan dolayı kendimi sürekli resim yapmaya veriyorum. Günde yaklaşık ortalama 4 saat civarında resim yaparken kendimi dinlenmiş hissediyorum, rahat olduğumu hissediyorum. Resim çalışmalarımı evimde yapıyorum, ama Kaymakamlık olsun, Belediye olsun bana bir işyeri dükkan imkanı sağlamasını istiyorum. Benim gibi birkaç sanatkar yetiştirme imkanım da olur. Unutulmaya yüz tutmuş bu sanatımı gençlere aktarmak istiyorum.  üç kızım bir oğlum var, hiçbiri bu sanata yatkın değil. Gençlerin bu sanatın devamlılığını sağlaması için kursa gitmelerini, olursa yanıma gelmelerini benden kurs görmelerini istiyorum.

Ev içerisinde bir köşesinde yapmış olduğum resimlerimden dolayı hanımımla boyaların kokusundan dolayı tatlı bir tartışmalarımız oluyor. Şu an da manzara resmi yapıyorum. Arkamda görünen tabloların küçükleri 600 TL büyüğü 1500 TL fiyatları ebadına göre değişiyor. Küçüğü 300’den başlıyor 1500 TL’ye kadar var.

Kars’ta çalışırken iki tane genç geldiler, nişanlıydılar karakalem portre resimlerini çizdim ve kendilerine verdim. Karakalem resimlerini daha çok ön çizim olarak kullanıyorum ve daha sonra yağlı boya olarak geçiyorum. Şuan yaptığım sunta, bez üzerinde de çalışmalarım oldu fakat onlar çabuk yırtılıyor. Parmak bastığın zaman erken deforme olup yırtılıyor, o yüzden suntalar daha sağlam oluyor. Yöresel çalışmalarımı destekleyen olursa Borçka’nın bir panaromik resim tablosunu yapmak istiyorum. Karşıköy Köyü sınırlarında Baraj altında kalan eski çay fabrikasının, ve tarihi cami minaresinin bir manzarasını, hiç Karagöl’e gitmedim, Karagöl’e gidip oranın manzarasını da çizmek istiyorum. Halk Eğitim destekli bir resim atölyesi kursunun açılmasını istiyorum. Bildiğim kadarıyla Borçka ve Artvin’de benim gibi resim yapan biri daha yok. Kartpostal resimlerini büyüterek ölçümlü bir vaziyette tablolarımı öner göre çıkartıyorum. Tablo resimlerim günde dört saatlik bir çalışmamla en az bir haftaya, en fazla ise 45 günde bitirebiliyorum.

İbrahim Şirin’in 29 yıllık eşi Saadet Şirin ise “Eşimin bu güzel çalışmalarında şöyle bir sıkıntımız oluyor, çalışma esnasında evime misafir geldiğinde bulunan ortamda yerim müsait olmadığından resimlerden dolayı masa açınca engel oluyor, kokusu oluyor. Çok güzel resimler yapıyor, çok hoşuma gidiyor ama imkanı olsa da bir kurs yada dükkan açılmasını istiyoruz. Eşimin yaptığı portrelerde haz alarak arada bende resim yapmak istiyorum ama ev hanımı olduğum için fazla zamanım yok, ama çok hoşuma gidiyor resim yaparken izliyorum. Çok güzel bir duygu, rahatsız olmuyorum eşim çok temiz ve titiz. Allah razı olsun ondan bir sıkıntım yok. Öğrenci yetiştirmek istiyor eşim bakalım inşallah olur” diyerek keşfedilmesini istiyor.

Etiketler: » »
Share
1353 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?