logo

reklam

Reklam Arasında Mebus Olmak!


Nizamettin Torun
nizamettintorun@08olay.com

AKP Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşcu”nun, Türkiye Cumhuriyeti için, “90 yıllık reklam arası” şeklindeki ifadesi büyük tepki gördü.

Babuşcu, Cumhuriyet’in sonu olarak 2023’ü işaret ediyor. Biz kendisine, reklam öncesi filmin Sevr’de kaldığını ve ondan sonra da birçok ihanet filminin gösterime girdiğini, hatta halen gösterimde olduğunu hatırlatalım.
Birinci Paylaşım Savaşı sonucunda, Osmanlı’nın ordusu dağıtılmıştı; ne kara ordusu kalmıştı ne hava ne de deniz gücü. 325 bin şehit, 400 bin yaralı, 250 bin esir ve kayıp vardı.

Her tarafı işgale uğramış olan vatanı kurtarmak için Mili Mücadele’yi yürütenler bir taraftan Ermeni, Fransız ve Yunanlılarla savaşırken diğer taraftan da iç ayaklanmalarla boğuştular.

İzmir’in işgalinden hemen sonra Balıkesirli vatanseverler, Erzurum Kongresi’nden bağımsız olarak, 26 Temmuz 1919’da Balıkesir Kongresi’ni topladılar. Muhtemel işgale karşı her türlü tedbiri almaya başladılar. Sivas Kongresi’nden sonra Mustafa Kemal’in emrine girdiler.

Diğer yandan, 21 Mayıs 1919 günü, 17. Kolordu Kumandan Vekili Albay Bekir Sami Bey İzmir’den sonra işgal edileceğine kesin gözüyle bakılan Bandırma’ya geldi. Bandırma’da her yana Yunan bayraklarının asıldığını, caddelerde zafer takları kurulduğunu gördü. Çok sinirlendi ama akşam olduğu için bir girişimde bulunmadı. Ertesi günü, 22 Mayısta sabahleyin uyanan Albay, yaveri Yüzbaşı Selahattin’i odasına çağırarak Bandırma’da oturan 61. Tümen Kumandanı Vekili Kurmay Yarbay Refet Bey’i bulup yanına getirmesini emretti
Bir müddet sonra, Tümen Kumandanı Bekir Sami Bey’in kaldığı otele geldi. Bekir Sami Bey kendisini oturduğu yerde karşılayıp, karşısındakine otur demeden şöyle hitap etti: “Burası Türkiye’dir. Burada tek bayrak Türk bayrağıdır. Bunun dışında başka bir bayrağın asılmasını, sallanmasını, saygı görmesini onaylamak, hoş görmek alçaklıktır. Şimdi, bütün şehirdeki Yunan bayraklarını kaldıracaksınız, zafer taklarını yıktıracaksınız. Bu iş üç saatte sona ermez ise ben sizi öldüreceğim. Haydi vazife başına!”

Tümen Kumandanı vekili “Başüstüne efendim” diyerek çıktı ve emir yerine getirildi.

(Ne günler varmış değil mi? Bakın şimdi (Yeni) Türkiye’de Türk bayrağından başka bayrak var mı? Hiç kimse buna cesaret edebiliyor mu? Başka bayraklarla siyasi parti kurultayları ya da, teröristler için bayrak adı altında ki paçavralarla karşılama törenleri düzenlenebiliyor mu?)
İzmir işgali konusunda zamanın yandaş medyası olan Alemdar Gazetesi’nde Refii Cevat o gün: “İngilizleri İstiyoruz.” manşetini atmıştı.

Kurtuluş Savaşından önce, bir oylama yapılsa, Kurtuluş Savaşı yapalım diyenler sandıktan çıkabilirler miydi?

Damat Feritler, Ali Kemaller, Seyit Mollalar yok olmadı.. İstiklal Savaşı’ında vatana ihanet edenlerin temsilcileri, bugün Cumhuriyet’in düşmanı olarak varlıklarını devam ettiriyor.

Yine başa dönersek..

Resmi törenlerde askerlerin 16 Türk devletini temsil etmesi ile Osmanlıcılık arasında bir bağ kurabilmek ve Osmanlı’nın Filistin’i vermediği için yıkıldığını söyleyebilmek için Babuşçu seviyesinde bir zeka ve tarih bilgisine sahip olmak gerekir. “AKP sayesinde hepimiz Türk olmaktan kurtulduk”, “Dünyada Türk diye bir millet yoktur” diyenlerin, Anayasadan Türk milleti, vatandaşlığı kavramını silmek için gösterdikleri bunca gayretten sonra iki bin yıllık Türk tarihi ile övünmeleri biraz garip değil mi?

Osmanlıcılar milletim der, ama millettin adı yoktur, bayrağım der, ama bayrağın da adı yoktur.. Türkçeye hakaret serbesttir, ama nasıl olmuşsa hiçbir işe yaramayan bir dile sahip olan Türkler tarihte 17 büyük devlet kurmuştur!

Türklük kavramı istediğiniz zaman ayakaltına, seçim geldiğinde başınızın üzerine alacağınız bir kavram değildir. Cumhuriyet’in verdiği haklarla 90 yıllık reklam arasında, milletvekili olmuş, üstelik anayasaya bağlı kalacağına namusu ve şerefi üzerine yemin etmiş olan bu “yeni Osmanlı”ya gerçek Osmanlı’nın, son Osmanlı padişahının kızı ve halifenin gelini; Sabiha Sultan’ın ifadesiyle cevap verelim: “O Türklerin imparatorluğuydu, bu da Türklerin Cumhuriyetidir”

Share
461 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Artvin’de Kaldı Yüreğim

  12 Aralık 2017 Gamze Boynueğri, Köşe Yazıları

  Artvin'de kaldı yüreğim siz bilmezsiniz... Bir Nisan tomurcukları aşkın adıyla sene 2016...Takvim yaprakları 24'nü gösteriyordu ve yelkovan akreple buluştuğu vakitti... Güneş yeni yeni vuruyordu kirpiklerimize... Sevda'nın, aşkın böyle hasret olupta, vuslata ermenin en sıcak, içten, samimi halini böylesine görmemiştim, yaşamamıştım, tatmamıştım ömrüm boyu... Yürek yüreğe sığmaz, bazen de bakışlar bakışlara... Tebessüm gülümsemelere, avuç içi sıcaklıkları sığmaz avuç içimize... Parmaklarımız mahpus demirleri sıklığında birbirlerine kilitlenmiş.....
 • Berta (Ortaköy) için yapılması gereken birkaç şey

  12 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Geçen hafta Cuma günü milletvekili aday adaylarımızdan Sayın Akay Tekin Bey ve Hilmi Yazıcı Bey ile birlikte önce Ardanuç Geçitli Köyü muhtarı Hakan Öztürk’ü, sonra da Berta’yı (Ortaköy) ziyaret ettik. Berta 750 haneli ve yaklaşık 3000 nüfusu olan bir yer. Berta Nerdeyse küçük bir ilçe. Berta’da bankamatik olup olmadığını sordum, yok dediler. Sadece bir posta telgraf acentesi olduğunu söylediler. Bence Berta’da bir banka şubesi ile birlikte bir bankamatik olmalı. Yakın zaman önce Artvin AK Parti merkez ilçe başkanı seçilen Be...
 • Ordinaryüs Profesör, dışarıda sıradan unvan iken ülkemizde hocalar hocası olarak görülmüş

  12 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Yurt dışında profesör unvanı alıp Türkiye’ye gelen akademisyenlerin adında görülmesiyle, taşıdığı "sıradan" anlamı (ordinary: sıradan), "aşmış" anlamına evrilmiştir. Aslında Avrupa’da vasıfsız profesörler için eskiden kullanılan, ayni "yardımcı doçent" örneğinde olduğu gibi bir ast unvanıdır. Ama karizmasının da etkisiyle, yurt dışında profesör unvanı alıp Türkiye’ye gelen akademisyenlerin adında görülmesiyle, taşıdığı "sıradan" anlamı (ordinary: siradan), "aşmış" anlamına evrilmiştir. Türkiye, "ordinaryüs" kelimesinin olumlu anlam...
 • Ben Cumhurbaşkanının Yerinde Olsam Ekonomi Kurmaylarını Hemen Görevden Alırım

  11 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Yazdığım yazılarda genellikle ekonomik rakamlar ve halkın ekonomisine ilişkin önemli uyarılarda bulunduğumu bilirsiniz. Hükümetin dikkat etmesi gereken en önemli işlerden birinin ekonomiyi çizgiden çıkarmamak olduğunu ifade etmiştim. Görünen o ki yakın gelecekte ülkemizi ciddi bir ekonomik kriz bekliyor ve hükümetin tüm dikkatini bu işe vermesi şart gibi görünüyor. Türkiye pek çok yönüyle kuşatma altında. Bir takım dış güçler içerideki odakları da kullanarak ülkemize sürekli oyunlar oynayarak ülkemizdeki yöneticileri kıskaca almaya çalışmakt...