logo

Reklam Arasında Mebus Olmak!


Nizamettin Torun
nizamettintorun@08olay.com

AKP Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşcu”nun, Türkiye Cumhuriyeti için, “90 yıllık reklam arası” şeklindeki ifadesi büyük tepki gördü.

Babuşcu, Cumhuriyet’in sonu olarak 2023’ü işaret ediyor. Biz kendisine, reklam öncesi filmin Sevr’de kaldığını ve ondan sonra da birçok ihanet filminin gösterime girdiğini, hatta halen gösterimde olduğunu hatırlatalım.
Birinci Paylaşım Savaşı sonucunda, Osmanlı’nın ordusu dağıtılmıştı; ne kara ordusu kalmıştı ne hava ne de deniz gücü. 325 bin şehit, 400 bin yaralı, 250 bin esir ve kayıp vardı.

Her tarafı işgale uğramış olan vatanı kurtarmak için Mili Mücadele’yi yürütenler bir taraftan Ermeni, Fransız ve Yunanlılarla savaşırken diğer taraftan da iç ayaklanmalarla boğuştular.

İzmir’in işgalinden hemen sonra Balıkesirli vatanseverler, Erzurum Kongresi’nden bağımsız olarak, 26 Temmuz 1919’da Balıkesir Kongresi’ni topladılar. Muhtemel işgale karşı her türlü tedbiri almaya başladılar. Sivas Kongresi’nden sonra Mustafa Kemal’in emrine girdiler.

Diğer yandan, 21 Mayıs 1919 günü, 17. Kolordu Kumandan Vekili Albay Bekir Sami Bey İzmir’den sonra işgal edileceğine kesin gözüyle bakılan Bandırma’ya geldi. Bandırma’da her yana Yunan bayraklarının asıldığını, caddelerde zafer takları kurulduğunu gördü. Çok sinirlendi ama akşam olduğu için bir girişimde bulunmadı. Ertesi günü, 22 Mayısta sabahleyin uyanan Albay, yaveri Yüzbaşı Selahattin’i odasına çağırarak Bandırma’da oturan 61. Tümen Kumandanı Vekili Kurmay Yarbay Refet Bey’i bulup yanına getirmesini emretti
Bir müddet sonra, Tümen Kumandanı Bekir Sami Bey’in kaldığı otele geldi. Bekir Sami Bey kendisini oturduğu yerde karşılayıp, karşısındakine otur demeden şöyle hitap etti: “Burası Türkiye’dir. Burada tek bayrak Türk bayrağıdır. Bunun dışında başka bir bayrağın asılmasını, sallanmasını, saygı görmesini onaylamak, hoş görmek alçaklıktır. Şimdi, bütün şehirdeki Yunan bayraklarını kaldıracaksınız, zafer taklarını yıktıracaksınız. Bu iş üç saatte sona ermez ise ben sizi öldüreceğim. Haydi vazife başına!”

Tümen Kumandanı vekili “Başüstüne efendim” diyerek çıktı ve emir yerine getirildi.

(Ne günler varmış değil mi? Bakın şimdi (Yeni) Türkiye’de Türk bayrağından başka bayrak var mı? Hiç kimse buna cesaret edebiliyor mu? Başka bayraklarla siyasi parti kurultayları ya da, teröristler için bayrak adı altında ki paçavralarla karşılama törenleri düzenlenebiliyor mu?)
İzmir işgali konusunda zamanın yandaş medyası olan Alemdar Gazetesi’nde Refii Cevat o gün: “İngilizleri İstiyoruz.” manşetini atmıştı.

Kurtuluş Savaşından önce, bir oylama yapılsa, Kurtuluş Savaşı yapalım diyenler sandıktan çıkabilirler miydi?

Damat Feritler, Ali Kemaller, Seyit Mollalar yok olmadı.. İstiklal Savaşı’ında vatana ihanet edenlerin temsilcileri, bugün Cumhuriyet’in düşmanı olarak varlıklarını devam ettiriyor.

Yine başa dönersek..

Resmi törenlerde askerlerin 16 Türk devletini temsil etmesi ile Osmanlıcılık arasında bir bağ kurabilmek ve Osmanlı’nın Filistin’i vermediği için yıkıldığını söyleyebilmek için Babuşçu seviyesinde bir zeka ve tarih bilgisine sahip olmak gerekir. “AKP sayesinde hepimiz Türk olmaktan kurtulduk”, “Dünyada Türk diye bir millet yoktur” diyenlerin, Anayasadan Türk milleti, vatandaşlığı kavramını silmek için gösterdikleri bunca gayretten sonra iki bin yıllık Türk tarihi ile övünmeleri biraz garip değil mi?

Osmanlıcılar milletim der, ama millettin adı yoktur, bayrağım der, ama bayrağın da adı yoktur.. Türkçeye hakaret serbesttir, ama nasıl olmuşsa hiçbir işe yaramayan bir dile sahip olan Türkler tarihte 17 büyük devlet kurmuştur!

Türklük kavramı istediğiniz zaman ayakaltına, seçim geldiğinde başınızın üzerine alacağınız bir kavram değildir. Cumhuriyet’in verdiği haklarla 90 yıllık reklam arasında, milletvekili olmuş, üstelik anayasaya bağlı kalacağına namusu ve şerefi üzerine yemin etmiş olan bu “yeni Osmanlı”ya gerçek Osmanlı’nın, son Osmanlı padişahının kızı ve halifenin gelini; Sabiha Sultan’ın ifadesiyle cevap verelim: “O Türklerin imparatorluğuydu, bu da Türklerin Cumhuriyetidir”

Share
436 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ekonomiye El Atılması Lazım Sayın Cumhurbaşkanım!

  19 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Türkiye’de ekonomik anlamda işlerin yolunda gittiğine dayalı olarak ekonomiden sorumlu bakanların açıklamalarını okuyorum da çok güleceğim geliyor. Sürekli rakamlarla iyi gösterilme çabasında ki ekonomin halkın ekonomisine hiçbir faydası olmadığını artık anlamamız gerekiyor. Şunu unutmamak gerek ki bir ülkede hükümetlerin yıkılışlarının en temel sebeplerinden biri hiç kuşku yok ki rakamsal ekonomik bozukluklar değil vatandaşın cebindeki ekonomik bozukluklardır. Bunu en iyi bilen de hiç kuşku yok ki Adalet ve Kalkınma Partisi’dir. AK Parti’yi ik...
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan ile TEOG Konusunda Hemfikirim

  16 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz Cuma akşamı katıldığı bir canlı yayın programda çok önemli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalardan biri benim oldukça fazla dikkatimi çekti. O da başından beri çok saçma bulduğum ve koca bir neslin yok olmasına neden olacak olan orta öğretime geçiş sistemi sınavı olan TEOG sınavının kaldırılması gerektiğini belirttiği açıklama. Öncelikle açıklamanın haberini sizlere aktarayım ardından yazıma devam. İşte o haber: Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TE...
 • Kemal Tecellisi (Allah’ın isimlerinde Cemal ve Celal dengesi)

  15 Eylül 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: Allah'ın Cemal ve Celal isim ve sıfatları birbirine zıttır. Kemal bu zıtlıkların bir dengede olmasını ifade ediyor. Mesela Allah mutlak bir kudret sahibidir. Ama, haşa Rahmetini silip süpürecek kontrolsüz bir güç değildir, zaptolunamayan, yakıp yıkan bir kaba kuvvet değildir. Hem, kudretini acze dönüştürebilecek ölçüsüz bir Rahmetten de beridir.  "Kemal” bir şeyin en mükemmel haline denilen bir sıfattır; Allah’ın hem Zatı hem de sıfat ve isimleri mutlak mükemmeliyette olmasından dolayı, Kemal bu isim ve sıfatların genel ve ku...
 • Bu Desteklemelerden Haberiniz Var mı?

  14 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Değerli okurlarım, dün bir basın toplantısına katıldık. Basın toplantısı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün toplantısı idi. Sizlere bugün bakanlığın sağladığı destekler hakkında bilgi vererek köşe yazımı tamamlayacağım. İl Müdürlüğü tarafından basına verilen bilgi notunu sizlerle paylaşacağım ve aslında tarım ve hayvancılık alanında verilen desteklerin ne denli cazip olduğunu da ortaya koymuş olacağım. İşte o bilgi notu: 2017 Yılı Bakanlığımızca Hayvancılığa Yönelik Verilen Desteklemeler Ülkemiz hayvancılığının geliştirilmesi, sağ...