logo

Profesyonel Dağcılar İşçiler İçin Tırmandı

Artvin’de yapımı devam eden gövde yüksekliği bakımından Türkiye’nin en yüksek, dünyanınsa 3. büyük barajı olacak Yusufeli Barajı HES inşaatında çalışan işçilerin güvenliği bu kez dağcılar tarafından sağlanıyor.

Yusufeli Barajı HES inşaatında çalışan dağcılar dik yamaçlardan düşüp iş kazalarına sebebiyet verecek taşları, kayaları engellemek amaçlı sarp kayalıklara çelik ağlarla  örüyor. Bunun için Yusufeli barajı HES inşaatında profesyonel dağcılar çalışıyor. Dağcılar ulaşımın zor olduğu kayalıklara iplerle tırmanarak taş düşme tehlikesi olan yerlerde askıda duran taşları düşürüyorlar ve sonrasında güvenlik amaçlı çekik ağlar gererek şevlerden düşebilecek taşlara engel oluyorlar.

DSİ Genel Müdürlüğü’nün Çoruh Nehri üzerinde gerçekleştireceği 10 projeden biri olan Yusufeli Barajı HES projesi, 270 metre yüksekliğiyle ‘İnce Beton Kemer’ tipinde Türkiye’nin en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı, yaklaşık 650 bin nüfuslu bir şehrin ihtiyacını karşılayabilecek ve milli ekonomiye yılda 400 milyon TL katkı sağlayacak.

Etiketler: » »
Share
728 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?