logo

Plan Yapmayın Plan Tutmaz Türkiye’de


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Rus Büyükelçi Karlov’un katledilmesinin ardından bu katliamı planlayan odaklar her iki ülke arasında büyük bir gerilim beklentisine girmişlerdi. Hatta bu gerilim sonrasında ise Rusya’da gerçekleştirilecek olan 3’lü zirvenin yapılamamasını sağlamak amaçlanmıştı. Kısa sürede planlanmış bu hain plan her iki ülke liderinin muhteşem açıklamaları sonrasında yerle bir edildi. İsterseniz şimdi sizleri o geceye götüreyim ve o anlarda sıcağı sıcağına yapılan o gerilimi sonlandıran ve kalıcı bir dostluğun temelinin atıldığı açıklamaları sizlere aktaralım.

Putin’den Rus Büyükelçi suikastı sonrası ilk açıklama

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un çevik kuvvet polisi Mert Altıntaş tarafından öldürülmesi hakkında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin inanılmaz derecede iyi niyetli açıklamada bulundu. Putin’in açıklaması her iki ülke arasında bu suikast ile birlikte oluşturulmak istenen gergin ortamı sonlandırmaya yönelik açıklama idi. Putin, çok iyi bir istihbaratçıdır. Rus Lider Putin’in açıklamaları açıkçası her iki ülke arasındaki dostluk böylesine zor bir günde atılmış mükemmel bir adım olarak tarihe geçmiştir. İşte Putin’in o ilk açıklaması: Putin, Andrey Karlov’a ‘devlet madalyası’ verilmesi için talimat verdiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Büyükelçi Andrey Karlov’un yaşamını yitirdiği saldırının, Türkiye’yle kurulan iyi ilişkileri ve Suriye’deki çözümü bozmak için yapılan bir ‘provokasyon’ olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Büyükelçi Andrey Karlov’un öldürüldüğü saldırıyı, “alçakça bir saldırı” diye niteledi.

Putin, Büyükelçi Andrey Karlov’un öldürülmesinin Türkiye’yle kurulan iyi ilişkileri ve Suriye’deki çözümü bozmak için gerçekleştirilen bir ‘provokasyon’ olduğunu belirterek, “Saldırıya verilecek cevap, terörizme karşı yürütülen savaşı güçlendirmektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklama

Hatırlarsanız geçtiğimiz yıl Rus uçağının düşürülme olayı yaşanmıştı. Ve olay sonrasında gerek Türk gerekse de Rus taraflarından gerilimi tırmandırıcı açıklamalar olmuş ve her iki ülke arasında başta ticari alanda olmak üzere bir çok alanda ilişkiler önemli derecede zere almıştı. Rus Büyükelçi’nin katledilmesini amaçlayan kesimlerin heveslerini kursağında bırakacak cinsten açıklamanın ilkini Rus Lider yapmıştı. İkinci açıklama ise olayda geri adım atması ve olayın arkasındaki mihrakların ortaya çıkarılması için her türlü ortak çalışmanın yolunu açması gereken Türkiye tarafından da Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Büyükelçisinin uğradığı suikasttın ardından açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırının bir provokasyon olduğunu belirtti.

İşte Erdoğan’ın hain suikast sonrası yaptığı o açıklama:

Erdoğan, “Bu bir provokasyondur. Ama bu provokasyona gelmeyecek kadar Rusya ve Türkiye irade sahibidir. Bundan sonraki sürece yönelik dayanışmamızın çok daha güçlü olması konusunda mutabık kaldık” diye konuştu. Erdoğan “Rusya ile ilişkilerimiz bizler için çok çok önemli, bölge için çok çok önemli. Bu ilişkileri bozma gayreti içerisinde olanlara sesleniyorum; bütün bu beklentileriniz bilesiniz ki hiçbir zaman ulaşacağınız bir netice olmayacaktır. Boşa bekliyorsunuz, boşa bekleyeceksiniz. Bizler kararlı bir şekilde bu akşam da o mutabakatımızı ortaya koyduk, bunu aynı kararlılıkla sürdüreceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yönelik saldırıya ilişkin, “Biliyoruz ki bu Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşme sürecini özellikle bozmaya yönelik bir provokasyondur ama bu provokasyona gelmeyecek kadar Rusya yönetimi ve Türkiye Cumhuriyeti yönetimi de irade sahibidir.” dedi.

Erdoğan, AA’ya yaptığı değerlendirmede, bu akşam saat 18.57 itibariyle Çankaya Belediyesi’ne ait sanat galerisinde Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un alçakça ve hunharca katledilmiş olmasını nefretle kınadığını söyledi.

Olayın tüm boyutlarıyla araştırıldığını ve araştırılacağını vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu saldırıyı ülkemizdeki Rusya Federasyonu Büyükelçisi nezdinde özellikle Türkiye’ye, Türk Devletine ve Türk Milletine karşı yapılmış bir saldırı olarak değerlendiriyorum. Ve bu, Türk-Rus ilişkilerine yönelik açık bir provokasyondur. Bu gerçeği Rus dostlarımızın da gördüğüne eminim. Şu anda Halep meselesi başta olmak üzere Suriye’deki insani krizin çözümü noktasında Rusya ile aramızdaki ilişkilerin çok ciddi bir dayanışma içerisinde yürütülmüş olması, Halep’teki zulmü durdurmak için ortaya koyduğumuz dayanışma, oradaki mazlumların İdlip’e çıkarılması, hatta hatta gerekirse ülkemize taşınma noktasında atılmış adımlar Rusya ile Türkiye dayanışmasının bir ürünüdür. Bunu tabii devam ettirmekte de kararlılığımız var. Olayın ardından Sayın Putin ile yapmış olduğumuz görüşmede, bunun bir provokasyon olduğu noktasında hemfikiriz ve burada herhangi bir ihtilaf da söz konusu değildir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan sonraki sürece yönelik şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bundan sonraki sürece yönelik şu anda bu akşam Moskova’ya inen Mevlüt Çavuşoğlu arkadaşımız oradaki dışişleri bakanları olarak, Suriye’deki gelişmeleri birlikte ele alıp burayı nasıl bir an önce tekrar bir barış ortamına dönüştürebiliriz bunun çalışmaları yapılıyor. Bizler bu akşam, Sayın Başkan Putin ile mutabık kaldığımız gibi bu adımları atacağız, ortak soruşturma komisyonunu kuracağız. Şu anda zaten bütün Rusya’ya ait başta büyükelçilik, başkonsolosluklar olmak üzere buralardaki güvenlik tedbirleri artırılmıştır ve sürece yönelik atılması gereken adımlar atılıyor ve hastanede özellikle Karlov ile ilgili bütün atılacak adımlar bu konuda ailesiyle görüşmeler yapılmak suretiyle yapılmaktadır. Bir an önce buradaki işlemler de bitirilerek Sayın Karlov’u Rusya’ya göndereceğiz. Bu konuda irtibatlarımız karşılıklı olarak devam edecek.”

‘DEVLET MADALYASI’ VERİLECEK

Putin, Karlov’un görev başındayken yaşamını yitirdiğini belirterek, büyükelçinin devlet madalyası ile ödüllendirilmesi için Rusya Dışişleri Bakanlığı’na talimat verdiğini söyledi.

Büyükelçi Karlov’un suikastı ile ilgili Rusya’dan açıklama

Ankara’da suikast uğrayan Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov ile ilgili Rusya’dan son dakika açıklaması… Suikastın arkasında kimin olduğunu söylemek için hayli erken olduğunu duyuran Kremlin Sözcüsü Peskov, perde arkasında kimlerin bulunduğu konusunda çıkarım yapmak için acele etmeme çağrısı yaptı.

Başkent Ankara’da suikast uğrayan Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov’la ilgili Moskova’dan yeni bir açıklama geldi.

Uluslararası haber ajanslarının son dakika olarak geçtiği bilgiye göre, Kremlin suikastın arkasında kimin olduğunu söylemek için çok erken olduğunu belirtiyor.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, perde arkasında kimlerin bulunduğu konusunda çıkarım yapmak için acele etmeme çağrısı yaptı.

Peskov, “Moskova, ortak soruşturma grubunun elde edeceği sonuçların beklenmesi gerektiğini düşünüyor. Bildiğiniz gibi soruşturma grubu dün çalışmalara başladı. Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dediği gibi, soruşturma tamamlanıncaya kadar suikastın arkasındakilerle ilgili çıkarım yapılmamalı” dedi.

FETÖ ile bağlantıları çıkan polis Mevlüt Mert Altıntaş’ın tetiği çektiği suikastta, soruşturma Türk ve Rus uzmanların ortak çalışmasıyla yürütülüyor.

Pazartesi akşam saatlerinde bir fotoğraf sergisi açılışına katılan Büyükelçi Andrey Karlov, koruma gibi görünen polis Altıntaş’ın silahından çıkan kurşunlarla yaşamını yitirmişti.

Ankara ve Moskova, suikasttan hemen sonra cinayetin Türk-Rus ilişkilerini bozmak için işlendiğini belirtip ‘provokasyon’ açıklaması yapmıştı.

Türkiye ve Rusya Tüm Dünya’ya Büyük Ders Verdiler

Türkiye ve Rusya arasında son derece büyük gerginliğe neden olacak bu suikast girişimi sonrasında her iki ülke arasında gerçekleşen diplomatik girişimler ve açıklamalar sanıyorum tüm Dünya’ya ders niteliğinde oldu. Her iki tarafın sakinliği ve karşılıklı olarak işbirliği içerisinde olacakları bu kirli girişimin arkasındaki odakları adeta çok etti. Suikastın asıl amacı Suriye krizinin son buldurulmasına yönelik Moskova’da Rusya-Türkiye ve İran arasında gerçekleştirilecek olan toplantının sabote edilmesiydi. Kısa bir sürede hazırlanmış büyük ses getirecek bir suikast planlandı, uygulandı ancak her iki ülke suikastta amaçlanan hedefi adeta yerle bir etti.

Sevgili İsmail Türüt’ün güzel bir şarkısı var, ‘Plan yapmayın plan tutmaz Karadeniz’de’ diye. Ben bu şarkının herkes tarafından iyice bir dinlenmesini rica ediyorum. Türüt, bence mükemmel bir şarkıya imza atmış. Bende ona katılıyorum, plan yapmayın plan bu ülkede tutmayacak o planlarınız.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Araştırma Sonuçları Ülkemizin Lehine Görünüyor

  16 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Şu an seçim olsa; AK Parti: % 44,9, CHP: % 23,7, MHP: % 10,6, HDP: % 9,1, İyi Parti: % 2,7, Diğer: % 2,2, Cevapsız: % 2,0, Kararsız: % 2,1, Geçersiz/İptal: % 0,7, Sandığa gitmeyecek: % 2 Seçim ittifakları sonucu siyasi ağırlık merkezi açık ara AK Partiden yana. AK Parti - MHP ittifakı % 55 gibi gözüküyor. CHP - HDP ittifakı % 33 gibi. İyi Parti % 3 bile değil. Diğer Partiler % 2, Bağımsız % 2, kararsız % 2, oy vermeyecekler % 2, geçersiz % 1. Bu öngörüler milletvekili seçimleri için. Sonuç...
 • Ayyuka çıkmak

  16 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Halk arasında çok kullanılan bir kelime ya da kelime grubunun, araştırıldığında ne kadar yüksek bir ilmi derinliğe sahip olduğu anlaşılabilir. Bunlardan biri de ayyuka çıkmak tabiridir. Ayyuka çıkmak, haddinden fazla büyüyen olaylar için kullanılır. Mesela "Rezalet ayyuka çıktı!" denir. Yani haddinden fazla büyüdü. Ayyuk kelimesinin Arapça, Yunanca veya Türkçe kökenli olduğu ile ilgili farklı görüşler vardır. 1."Ayyuk" (عيّوق) bir yıldız ismi. Arapça bir kelime. Dünyaya yaklaşık 2000 ışık yılı mesafede olan Auriga (arabacı) tak...
 • Bankalar ne zaman kaldırılacak?

  14 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Emek piyasasındaki aracılar (taşeron) kaldırılıyor; *Sermaye piyasasındaki aracılar (bankalar) ne zaman kaldırılacak ? *Elektrik piyasasındaki aracılar (dağıtım şirketleri) ne zaman kaldırılacak ? *Tarım piyasasındaki aracılar (tüccar ve haller) ne zaman kaldırılacak ? Bu örnekler artırılabilir ama bunlar sembol ve baskın örneklerdir. Bu aracılar kaldırılırsa diğer ufak tefek aracılar da kaldırılır....
 • Chp Zarar Görmesin Diye mi? Bu Suskunluk

  11 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Varlığım kudreti elinde olan ALLAH’a hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Son zamanlarda kendimi biraz değersiz mi hissettim ne oldu bilmiyorum, iyice suskun oldum. 1 aydır öyle zaman oldu ki hangi köşe yazıma başlasam bitiremedim. Bir müsfette gibi bilgisayarda kayıtlı bekliyor, yayınlayamıyorum. Ancak son zamanlarda ki gündem beni bir hayli zorladı. Öylesine pişkin ve umarsız insanları gördükçe kalemime daha fazla sarılmam gerekti. Dahası da var susmadım! Yaklaşık 3 yıl önceydi muazzam bir Direniş gösterdiler. Ancak o zaman da biz doğrul...