logo

Öz Orman-İş Sendikasından Vefat Eden Üyesinin Ailesine Anlamlı Destek

Öz Orman-İş Sendikası, iş kazasında vefat eden Artvin Orman Bölge Müdürlüğü çalışanı İlhami Gül’ün ailesin, Ferdi Kaza Sigortası’ndan20 bin liralık çek takdim edildi.

Orman Bölge Müdürlüğü çok amaçlı salonunda düzenlenen takdim törenine Öz Orman-İş Genel Mali Sekreteri Ali Bilgin, Orman Bölge Müdürü MehmetSedat  Ecevit ve Öz Orman İş Bölge Başkanı Süleyman Şeyhoğlu katıldı.

Düzenlenen törende açılış konuşmasını Öz Orman İş, Artvin Bölge Başkanı Süleyman Şeyhoğlu yaptı. Şeyhoğlu; “ Değerli arkadaşımız İlhami Gül’ü elektrikkazasında kaybetmiştik. Sendikamız, ailesine sigortadan doğan tazminatını takdim etmek için bu toplantıyı gerçekleştiriyor.

‘Kazaları Önlemek İçin Daha Çok Çaba Göstermeliyiz’

Genel Sekreterimiz Sayın Ali Bilgin ilimize teşrif etmişlerdir. Kendilerine hoş geldiniz diyorum. Başta Trafik kazası ve iş kazaları olmak üzere, bu tür kazaları sıkça yaşıyoruz. Her yıl binlerce vatandaşımız, trafik ve iş kazalarında vefat ediyor. İlhami Gül arkadaşımız elektrik çarpması sonucu hayatını kaybetmişti ferdi Kaza sigortasından doğan hakkını ailesine teslim etmek için buradayız Sendikamız Mali Genel sekreterimiz takdim edeceklerdir“ dedi.

‘Memur İşçi Diye Ayırmıyoruz, Çalışan Diyoruz’

Artvin Orman Bölge Müdürü Mehmet Sedat Ecevit’te yaptığı konuşmasında; “Gönül isterdi ki çalışanımızı kaybetmemiş olsaydık. Ancak kazalar içesinde birçok çalışanımızıkaybediyor. Ailesine sabırlar diliyorum, kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Cumhurbaşkanımız memur, işçi şeklinde ayırmıyor, çalışan olarak değerlendiriyor, önümüzdeki süreçte bununla ilgili bir yasal düzenleme yapılabilir. Kısaca çalışanlar olacak. Bizim dinimizde yardımlaşma, dayanışma çok önemli bir öneme sahiptir” şeklinde konuştu.

Hak-İş Konfederasyonu Genel Mali Sekreteri Ali Bilgin, böyle bir nedenden dolayı bir kere daha Artvin’e geldiğini belirterek;  “Keşke böyle bir elim olay vesilesiyle değil de farklı bir şekilde gelseydim. Ama bunlar hayatın içinde olabiliyor. Ben hemen konuya gelmek istiyorum” dedi.

‘30 Bine Yakın Üyenin Tamamı Ferdi Kaza Sigortası İle  Sigortalandı’

Bilgin, 30 bine yakın üyelerinin tamamını Ferdi Kaza Sigortası ile sigortaladıklarını ve tüm primleri sendika kasasından ödediklerini ve diğer sendikaların kendilerini taklit ederek bu uygulamayı başlattıklarını ve bundan dolayı da mutluluk duyduklarını belirterek, “Başlangıçta birçok üyemiz, primlerin kendilerinden çıkacağı düşüncesiyle, sigortaya yanaşmadı. Hatta çoğu üyemiz gerekli bilgileri vermediğinden, MERNİS üzerinden bilgileri elde ederek onları sigortaladık ” dedi.

‘Yitirilen Canlar Geri Gelmez Ama’

Bilgin, alınan tüm tedbirlere rağmen, trafik ve iş kazalarının önlenemediğine dikkat çekerek, “Bu kazaların çok büyük bölümü, önlenebilecek niteliktedir. Demek ki, insan sağlığı ve can güvenliğinin önemine dair yeterli bilinci oluşturmadık. Öz Orman-İş olarak, kazalar konusunda bilinçlendirmek için, geride kalan 4 yıl boyunca, yaklaşık 5 bin temsilcimize ve üyemize eğitim verdik” şeklinde konuştu.

Yitirilen canların geri getirilemeyeceğini, ama hiç değilse geride kalanlar için bir şeyler yapılabileceğini anlatan Bilgin, Öz Orman-İş’in bu amaçla 5 yıldır tüm üyelerini sigortaladığını belirterek, şöyle devam etti: “Bunu bir ‘lütuf değil, ‘görev kabul ediyoruz. Çünkü Öz Orman-İş, üyelerinin ‘gülen yüzü, ağlayan gözü olmayı’ ilke edinmiş bir sendikadır. Bugüne kadar, maalesef, üyelerimizden 36 ü, Ferdi Kaza Sigortası kapsamına girecek nedenlerle yaşamını yitirdi. Bu üyelerimizin sigorta tazminatlarını varislerine teslim ettik.Sırası gelmişken şunu da söylemek isterim: Biz bu törenleri, gösteriş için yapmıyoruz. Amacımız, verdiğimiz hizmetin toplumsal örnek olmasını sağlamaktır. Hizmetin en güzeli, insanların zor zamanında yapılanıdır. Vefat eden kardeşlerimizin geride kalan yakınlarının, en azından maddî sıkıntılarını azaltabilir sek, bu da bizi mutlu eder.”

Daha sonra İlhami Gül’ün eşi törene gelemediği için akrabasına temsili 20 bin TL’lik çek teslim edildi. 20 bin TL İlhami Gül’ün açılan hesabına aktarıldı.

 

Etiketler: » »
Share
506 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?