logo

Osmanlı Ocakları Yeniden Teşkilatlanıyor

vFGkP1vF

Osmanlı Ocakları Artvin’deki teşkilatlanma çalışmalarına Yusufeli’nden start verdi.

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin’in kurucu başkan olarak görev aldığı Osmanlı ocakları ilk faaliyeti olarak Yusufeli ilçe teşkilatı ve il yönetiminde görev alan üyeleri ile Yusufeli Belediyesi kültür evinde kahvaltıda buluştu.  Osmanlı Ocakları Artvin İl Başkanı olarak mazbatasını alan Eyüp Aytekin toplantıda yaptığı konuşmasında bu ocağın kurulma amaçlarını, ocağın misyon ve vizyonunun ne olduğunu katılımcılarla paylaştı. Niçin Osmanlı ocakları sorusuna değinen Eyüp Aytekin, konuşmasında şunları söyledi:

“Uzun zamandan beri unuttuğumuz bir gerçeği millet olarak tekrar hatırlamaya başladığımız bir dönem yaşıyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte başlayan bu yeni restorasyon süreci ve Yeni Türkiye söylemi,  büyük, köklü ve kadim bir medeniyete sahip bir millet olduğumuzu bize yeniden hatırlattı. Yıllardır millet olarak büyük rüyalar görmeyi unutmuş, gündelik meseleler dışında hiçbir gündemi olmayan kısır çekişmelerle enerjisini harcayan bir ülkeye dönüşmüştük. Ancak son yıllardaki gelişmeler hepimiz için yeni bir heyecan ve gelecek tasavvuru sunuyor. Geçmişiyle bağlantısını kesmiş, tarihini bilmeyen ve hatta ona sırtını dönmüş bir anlayış hiçbir zaman gelecekle ilgili bir plan ve program yapamaz. Böyle milletlerin başarılı olduğu görülmüş bir şey değildir.

Günümüzde dünya üzerinde yaşanan haksızlıklar, adaletsizlikler artık  dayanılmaz noktalara ulaşmış durumda. Bu zulme dur diyecek, dünyaya yeniden huzur ve barışı getirecek bir güce ve anlayışa ihtiyacı var dünyanın.  İşte burada Osmanlı ruhunun ve anlayışının dünyadaki bu gidişe dur diyecek yegane anlayış olduğunu söylemeliyiz. Altı yüzyıl boyunca 52 değişik etnik ve dini grubu barış, huzur içinde yaşatan onları adaletle yöneten Osmanlı anlayışına her zamankinden daha çok ihtiyacımız var bugün. Osmanlı salt bir devlet ya da siyasi bir yapı değildir. O bir anlayış, duyuş, hissediş ve ideal bir toplum yapısı öngören bir anlayışı ifade etmektedir. Gelişmiş modern devletler maalesef gerek kendi halklarına gerekse dünya halklarına refah, huzur ve mutluluk getiremediler. Her geçen gün artan şiddet ve güvensizlik ortamı yeni felaketlere de ortam hazırlıyor. Dünyaya derman olacak bir reçete gerekmekte ve bu reçete Osmanlı ruhunun tekrar diriltilmesidir. Türklüğün ve Müslümanlığın bir potada eritilerek binlerce yıllık uygarlık tarihinin damıtılmış şekli olan Osmanlı anlayışı bu imkanı bizlere sunmaktadır.

Şunu özellikle belirtmeliyim ki ülkemizdeki gelişmelerden büyük bir heyecan ve gurur duyarken aynı zamanda beraberinde bir kaygıyı da yaşıyoruz.   Bireyselleşmiş, sadece kendini düşünen pragmatist ve hedonist modern anlayış karşımızda bir tehdit olarak durmakta.  Genç bir nüfusa sahip ülkemizde ekonomik kalkınmayı başarırken aynı zamanda kültürel anlamda da değerlerimizle birlikte var olmayı sürdürmeliyiz. Değerlerimizi genç kuşaklara aktaramayıp onları kendi öz kültürleriyle buluşturamadığımız da değerlerine yabancılaşmış, paranın, gücün ve makamların kölesi haline gelmiş bir kuşağı ortaya çıkarmış oluruz. Hoşgörü, estetik, şiir, adalet, barış gibi kavramlarla yeniden buluşturmalıyız insanlarımızı.

İşte Osmanlı Ocakları bu anlamda çok önemli bir işlevi yerine getirecektir. Osmanlı devletinin çağlar aşan ve hala insanlığın ihtiyacı olan medeniyetinin takipçisi olacağız.  Artık bu ülkenin insanları da büyük rüyalar görmeye başladı. Sadece kendisine biçilen rolü oynayan, gündemi başkaları tarafından belirlenen edilgen bir ülke olmayıp, gündem belirleyen ve iddiası olan bir ülkeyiz.  Aynı ideale inanmış insanları bir araya getirecek sivil toplum yapılarının kurulmalarının ne denli önemli olduğu gerçeğinden yola çıkarak, bu tür bir yapılanmanın gerekli olduğunu düşünüyoruz. Osmanlı ocaklarının şimdilik böyle bir işleve sahip ve toparlayıcı bir rol oynayacağına inanıyoruz. Amacımız ayrılık gayrılık değil, birlikte Büyük Türkiye idealini gerçekleştirmektir. Bu amacı gözeten herkesle birlikte yürümeye varız.”

Share
1404 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?