logo

Orucu Bozan Şeyler

Artvin İl Müftülüğü Ramazan ayı ile ilgili bilinmesi gerekenleri büyük bir titizlikle açıklanmaya devam ediyor.

İslamiyet’te üç ayların sonuncusu, on bir ayın sultanı ve ayların en faziletlisi olan Ramazan ayında vatandaşları doğru bilgilendirmeyi amaçlayan Artvin İl Müftüsü Kemal Uçkun Orucu Bozan Şeyler ile ilgili bilinmesi gerekenleri açıkladı.

Uçkun yaptığı açıklamada; “Oruca aykırı olan bir şeyin yapılması halinde oruç bozulur. Orucu bozan bazı şeyler hem kaza, hem de keffareti gerektirir. Orucu bozan bazı şeylerden dolayı da sadece kaza gerekir.

Orucu Bozup Kaza ve Keffareti Gerektiren Şeyler: Mazeretsiz, oruçlu olduğunu bilerek yemek ve içmek. Oruçlu olduğunu bile bile cinsel ilişkide bulunmak. Ağzına giren yağmur, kar ve doluyu kendi isteğiyle yutmak. Sigara içmek, öd ağacı veya amber ile tütsülenip dumanını içeri çekmek.  Enfiye çekmek. Buğday ve arpa tanesi yutmak. Az miktarda tuz yemek. Kan aldırdıktan sonra orucu bozulduğu kanaatiyle bile bile orucunu bozmak.

Ramazan ayında niyet ederek oruca başlayan kimse, saydığımız şeylerden birini bilerek ve özürsüz olarak yaparsa orucu bozulmuş olur. Bozulan bu orucu kazâ etmesi ve kasten bozduğu için de keffaret tutması gerekir.

Keffareti Düşüren Şeyler

Keffareti gerektiren bir şeyi yaparak orucunu bozan kimse, aynı gün oruç tutamayacak derecede hastalanır veya kadın, ay hali yahut da lohusa olursa keffaret düşer, yani keffaret orucu tutması gerekmez. Ancak hastalığın kendi isteği dışında olması şarttır. Kendisi kasten hastalığa sebep olursa keffaret düşmediği gibi sefer mesafesinde bir yolculuğa çıkması ile de düşmez.

Orucu Bozup Yalnız Kazâyı Gerektiren Şeyler

Un, hamur, bir defada çok miktarda tuz ve zeytin çekirdeği gibi yenilmesi ya da yutulması mutad olmayan şeyleri yemek ve yutmak. Taş, toprak, demir, altın ve gümüş gibi şeyleri yutmak. İçi olmayan ceviz ve badem yutmak. Boğazına kaçan kar veya yağmuru kendi isteği olmayarak yutmak. Başkasının zorlamasıyla ile orucu bozmak. Dişleri arasında nohut tanesi kadar kalan yemek kırıntısını yutmak. Abdest esnasında ağzına ve burnuna su alırken kendi elinde olmayarak boğazına su kaçması. Unutarak yiyip içtikten sonra orucunun bozulduğunu zannederek yiyip içmek. Kendi isteğiyle ağız dolusu kusmak. Kendi isteği ile içine veya genzine duman çekmek. Kendi isteği ile olmazsa oruç bozulmaz. (İçeri çekilen duman sigara dumanı olursa keffaret gerekir.) Güneş batmadığı (akşam vakti girmediği) halde, battı (akşam oldu) zannederek iftar etmek. İmsak vakti geçtiği halde daha vakit vardır zannederek yemek ve içmek. Ramazan orucundan başka bir orucu bozmak. (Ramazan orucundan başka bir orucu bozmak sadece kazayı gerektirir.) Misafir iken oruca başlayıp ikamete niyet ettikten sonra yemek. Mukim iken oruca başlayıp sefer mesafesi yolculuğa niyet ederek bulunduğu yerin sınırlarını geçtikten sonra orucu bozmak.

Sayılan bu şeylerden birini yapan kimsenin orucu bozulur ve bozulan orucun gününe gün kaza edilmesi gerekir. Bunlardan biri ile orucu bozulan kimse akşama kadar orucu bozacak bir şey yapmamalıdır. Gündüz iyileşen hasta, yolculuğu sona eren misafir, ay hali veya lohusalıktan temizlenen kadın, erginlik çağına gelen çocuk ve müslüman olan gayr-i müslimin, Ramazan ayına saygı için günün kalan kısmında oruçlu imiş gibi akşama kadar orucu bozacak şeylerden sakınmaları uygun olur. Oruca niyetlenen kadın gündüz ay hali veya lohusa olursa, orucunu bozması lâzımdır. Kadın, henüz ay hali olmadan adet günümdür diyerek orucunu bozmamalıdır. Hasta ve yolcu olup da oruç tutmayan kimseler açıktan olmamak şartıyla yiyip içebilirler.

Orucu Bozmayan Şeyler

Oruçlu olduğunu unutarak; yemek ve içmek. Peygamber Efendimiz (SAV) şöyle buyurmuştur: “Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, (sakın) bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş, içirmiştir.” Bir kimse, unutarak yiyip içerken oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzını boşaltıp yıkar ve orucuna devam eder. Oruçlu olduğunu hatırladıktan sonra boğazından aşağıya bir şey geçerse orucu bozulur. Bir kimse unutarak yiyen bir oruçluyu gördüğünde eğer güçlü kuvvetli olup oruca dayanabilen bir kişi ise, oruçlu olduğunu kendisine hatırlatır, zayıf ve güçsüz bir kişi ise hatırlatmaz. Kulağına su kaçmak. Kendi isteği olmayarak boğazına toz ve duman girmek. Kendi isteği olmayarak kusmak. Kendiliğinden içeriden gelen kusuntunun yine kendiliğinden içeriye gitmesi. Uyurken ihtilâm olmak (yani uyurken cünüplük hali meydana gelmek.) Geceleyin cünüp olduğu halde sabaha kadar yıkanmayıp gündüz yıkanmak. Dişleri arasında sahur yemeğinden kalan nohut miktarından az olan kırıntıyı yutmak. Ağzındaki tükürüğü yutmak. Ağzına gelen balgamı yutmak. Kafasından burnuna gelen akıntıyı içine çekip yutmak. Ağzına aldığı (meselâ dişine koyduğu) ilâcın tadını boğazında hissetmek. Gözlerine sürme çekmek. Kan vermek. Göze ilaç damlatmak. Krem, merhem sürmek. Diş fırçalamak. Diş tedavisi yaptırmak. Astım hastalarının sprey kullanması. Burun damlası kullanmak. Dil altı kullanmak. Lokal anestezi. Kulak damlası ve kulağın yıkattırılması. Anjiyo yaptırmak. Biyopsi yaptırmak. Bu saydığımız şeylerin hiçbirisi orucu bozmaz.

Oruçluya Mekruh Olan Şeyler

Bir şey tatmak. Ancak zorunlu hallerde bir şey yutmamak kaydıyla (evinde yemek yapan eş veya yemek pişiren ücretli tarafından) yemeğin tuzuna bakılabilir. O takdirde mekruh olmaz. Gereksiz olarak bir şey çiğnemek. Çocuğu için bir şey çiğnemesi gereken kadın, bu işi yapacak başka bir yol bulamazsa küçük çocuğunu korumak maksadıyla çiğneyebilir. Tükürüğünü ağzında biriktirip yutmak.  Kan aldırmak veya ağır bir işte çalışmak gibi kendisini zayıf düşüreceğine kanaat getirdiği bir iş yapmak. (Zayıf düşürmeyeceğine kanaat getirirse mekruh olmaz.)

Oruçluya Mekruh Olmayan Şeyler

Gül ve misk gibi şeyleri koklamak. Misvak kullanmak, ağzını diş fırçası ile temizlemek. Ağzına su alıp çalkalamak. Burnuna su çekmek. Serinlemek için yıkanmak” ifadelerine yer verdi.

Artvin İl Müftüsü Kemal Uçkun yarın ise “Oruçla İlgili Bilinmesi Gereken Çeşitli Hükümler” konusunda açıklamalarda bulunacak.

 

Etiketler: » » »
Share
844 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?