logo

Oruçlu Ripaj Tünelinde Işık Göründü

Devlet Su İşleri Çoruh Projeleri 26.Bölge Müdürlüğü tarafından ilimizde bugüne kadar inşa edilen en uzun tünelde ışık görüldü. Artvin Merkez’e bağlı Oruçlu Köyü sınırlarında bulunan 2 Bin 277 metre uzunluğundaki Oruçlu Ripaj Tüneli’nde ışık göründü.

DSİ Çoruh Projeleri 26.Bölge Müdürlüğü yaptığı açıklama ile Oruçlu Ripaj Tüneli’nde ışığın göründüğünü açıklarken, projenin detaylarına ilişkin de bilgi verildi. Tünelin bu yıl Temmuz ayında ulaşıma açılmasının hedeflendiği de açıklamada ifade edildi.

DSİ tarafından yapılan açıklamada; “ DSİ Çoruh Projeleri 26.Bölge Müdürlüğü’nce inşa edilen Deriner Barajı ve HES Projesinde 24 Şubat 2012 tarihinde su tutulması ile birlikte Artvin – Erzurum Karayolu yeni güzergahına verilmiş olup; mevcut eski karayolu baraj gölü altında kalmıştır.

Ancak Artvin – Erzurum Karayolunun Km:45+100 – 45+300 aralığında yol platformunda ve platform dışında jeolojik sebeplerden kaynaklanan doğal çatlama ve oturmalar meydana gelmiş ve söz konusu bölgede acilen önlem alınması ve uygulanması gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Bahse konu Artvin – Erzurum Karayolu güzergahının alternatifinin olmaması ve trafiğinin kesintiye uğramaması için öncelikle oturmalar ve çatlakların oluştuğu bölgede ivedi bir şekilde servis yolu yapılmış ve kalıcı çözüm amacıyla 2 Bin 277 metre uzunluğunda Oruçlu Ripaj Tüneli çalışmalarına başlanmıştır.

Oruçlu Ripaj Tüneli Artvin – Erzurum Karayolu güzergahında Km:43+650 – Km:45+975 aralığında bulunmaktadır.

Tünel kazı çalışmalarına 18 Haziran 2014 tarihinde başlamıştır. 09 Mart 2016 tarihi itibari ile tünel kazı çalışmaları tamamlanmış olup, giriş kısmından 948 metre, çıkış kısmından da 192 metre olmak üzere; toplam Bin 140 metre nihai beton kaplaması yapılmıştır.

Kalan nihai beton kaplama çalışmaları ve üst yapı çalışmalarının 2016 yılı Temmuz ayı itibari ile tamamlanması ve yolun trafiğe açılması planlanmaktadır.

Oruçlu Ripaj Tüneli 2 Bin 277 metre uzunluğu ile Bölge Müdürlüğümüzce inşa edilen en uzun Karayolu Tüneli olma özelliğini taşımaktadır” ifadelerine yer verildi.

Etiketler: »
Share
1185 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?