logo

Ormancılık Günü ve Ağaç Bayramı, Çeşitli Etkinliklerle Kutlanıyor

 

Artvin Valisi Kemal Cirit, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Ağaç Bayramı kutlamaları dolayısıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı kurumların daire amirlerini makamında kabul etti.

Ziyarette, Artvin Orman Bölge Müdürü Mehmet Sedat Ecevit, DSİ 26. Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan,  Meteoroloji Müdürü Ahmet İnci, Orman İşletme Müdürü Yusuf Soysal, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Orman İşletmeleri ve Planlama Şube Müdürü Nedim Tuylu hazır bulundu.

Orman Bölge Müdürü Mehmet Sedat Ecevit,  ilde kurumlarının gerçekleştirdikleri faaliyetler ile 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Ağaç Bayramı kutlamaları kapsamında hafta boyunca yapacakları etkinlikler hakkında Vali Cirit’e bilgi verdi.

Vali Cirit ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kurum çalışanlarının gününü kutladı.

Orman zenginliği açısından Artvin’in Türkiye ortalamasının üzerinde yer aldığını belirten Vali Cirit, “İlimiz % 54’lük ormanlık alana sahip. Alanı orman olan bu alanda da hem endüstriyel anlamda hem de çeşitli alanlara kadar uzanan sayıda ağaca sahip.  Türkiye genelinde orman bakımından en çok ormanı olan ilk on beş il arasında Artvin’de var.  Öncelikle ormancılık haftasını kutluyorum ve bir farkındalık oluşturulmasının gerektiğine inanmaktayım. Bunun en büyük sebebi, özellikle yeni yetişen neslin doğaya ve çevreye ve tabi ki ana unsur olan ağaca ilgi duysun. Biz geçtiğimiz yıl içerisinde ciddi anlamda bir fidan dikimi gerçekleştirmiş olduk. Bu senede hem bugün gerçekleştireceğimiz bir fidan dikimi çalışmamız var meyve bahçesi ile birlikte hem de Ardanuç’ta da perşembe günü gönül elçilerimizle birlikte bir bereket ormanı çalışma planımız olacak.” dedi.

Kamu olarak şeffaf bir yönetim anlayışının her yerde sergilenmesi gerektiğini ifade eden Vali Cirit, şunları söyledi: “Yani bazı bilgileri vatandaşlardan kaçırarak ya da başka yöntemler kullanılarak yanlış bilgilendirme sağlanırsa vatandaşımızda bunu anlamakta güçlük çekebilir. Bunu da normal görmemiz lazım.  Biz ormanımızı keseceğiz diye değil ama biz ormanlarımızı gençleştirme amaçlı bir emval üretimi yapacağız diye gittiğimizde köylülerimizin buna çok büyük bir tepki göstereceğini zannetmiyorum.  Biz orman varlığımızı artırmak isteyen bir teşkilata sahibiz. Orman Bakanlığımız bunu organize ediyor. İşin en büyük kısmını da Orman Müdürlüğü olarak sizler yürütüyorsunuz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızca yeni işçilerimizi yakında başlatıyoruz. Yaklaşık altı ay kadar bu arkadaşlarımızda çalışacaklar. Her arkadaşımızı da hızlı bir şekilde sizin planladığınız çerçevede ormanlar da da bakım hizmetlerinde kullanmamız lazım. Köylülerimizi bu işte para kazanacağı bir yöntemle eğer bu işin içerisine sokabilirsek bunda da başarılı olacağımızı düşünüyorum. Valilik olarak da bize düşen görev neyse, muhtarlarımızla, kooperatiflerimizle ve tabi ki vatandaşlarımızla bire bir iletişime dahi geçebiliriz. Yani onda bir sorun yok. Bizim şunu yapmamız lazım, doğru bir yönlendirme ile Artvin ormanlarını seyreltilmesi ve gerçekleştirilmesini vatandaşlarımızın bilmesini sağlamalıyız.” diye konuştu.

-Artvin ormanlarında % 10’luk artış sağlandı

Artvin ormanlarında son on yıl içerisinde yapılan çalışmalar neticesinde % 10’luk artış sağlandığının altını çizen Vali Cirit, ”2000’li yıllarda ki orman varlığımız ile 2015’de ki orman varlığımıza baktığım zaman, varlık anlamında bir düşüş değil aksine yüzde 10’luk bir  artırıma geçmişiz. Bu, hem Orman Bakanlığımızın yani sizlerin, sahada çalışan işçi arkadaşlarımızın, dikim yapan vatandaşlarımızın, öğrencilerimizin, kamu kurumlarımızın, hatıra ormanlarının kurulması, doğanın da kendini yenilemesiyle elde ettiğimiz bir veri. Artvin’de orman varlığı azalmıyor artıyor. Bunu vatandaşımıza net olarak işleyebilmemiz lazım. Orman varlığımızda son on beş yıla baktığımız zaman asla orman varlığımız düşmedi, arttı. Biz Artvin ‘de yaşayan köylülerimizin yararlanabileceği alanlarımızı ve bu türden organizasyonları biraz daha öne çıkarırsak Artvin’de ki insanlar, vatandaşlar bunu rahatlıkla anlayacaklar. Bunu da hep birlikte başarırız diye düşünüyorum.” dedi.

Ziyaretin sonunda Orman Bölge Müdürü Ecevit, toprakla buluşturulması amacıyla Vali Cirit’e “Limoni Servi” fidanı hediye etti.

Share
474 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?