logo

Ormancıların Kestiği Ağaçlarla Yola Barikat Kurdular

Şehrin hemen üzerinde yapılması planlanan madencilik faaliyetlerine karşı maden şirketi ve orman bölge müdürlüğü ekiplerine Artvin halkı göz açtırmıyor. Bölgede çalışmalarına başlamak isteyen maden şirketi, çevrecilerin nöbet tutma eylemleri nedeniyle bir türlü maden sahasına giremedi. 24 saat iki farkı bölgede nöbet tutan çevreciler maden şirketine olası geçişlerine de izin vermiyor. Artvin Orman bölge müdürlüğü ise yer tespiti ve ölçüm yaparak alanı şirkete teslim etme uğraşında. Bunun farklı yöntemler deneyen Orman Bölge Müdürlüğü bu kez farkı bir orman yoluyla yer teslimi ve ölçüm yapmak istedi.

 

Sosyal Medyadan Örgütlendiler

Bu haberi alan çevreciler sosyal medya ve toplu mesajla sitemiyle örgütlenerek kısa bir sürede bin 800 rakımlı Cerattepe bölgesine ulaştılar. Orman bölge müdürlüğü ekiplerinin çalışmasına izin vermeyen çevreciler Ormancıların kestiği araçlardan yola barikat koyarak bölgeden ayrıldılar.

300 Cerattepeli

Kesilen ağaçla yola barikat kuran çevreciler ardından fotoğraf çekindiler. 300 Spartalı film ismini 300 Cerattepeli olarak değiştiren çevreciler sosyal medyada paylaştılar.

Yasaları Olduğu Gibi Cerattepe’yi Arkadan Dolanıyorlar

Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan, bir açıklamada bulunarak; “Duyum aldık alır almazda hemen toplandık. Yol kapalıydı Cerattepe tünelinin önü de çökmüş. Bu nedenle yaklaşık 3 bin metrelik yolu yürüyerek geldik. İşletmenin arabasıyla karşılaştık artık normal yoldan gelmiyorlar arkadan dolanıyorlar. Belalı kayanın oradan şirket yetkililerinin geleceğini söylediler. Onu bekliyoruz Artvin anında tepkisin koyuyor, bunlar normal laftan da anlamıyorlar Artvin halkını sinirlerini denemeye çalışıyorlar zannedersem . Yer teslimi için geldiklerini söyledi işletme müdürlüğü ama kazı falan olmadığı için yaptık demişler yalanda söylüyorlar, onları da kandırmışlar. Dolayısıyla burada hiç bir şey yok burada çok sayıda insan var bizlerde bir şey göremedik. Onlara da bulamamışlar işletmenin aracı geri döndü zaten işletmenin yetkilileri biz zaten yer teslimini yapamayız dediler çünkü kazık çakmamışlar kendileri de henüz görünürde yok, bekliyoruz.

Artvin Halkı Provokasyonlara Gelmez

Provokasyon yapmaya çalışıyorlar araç yakmak gibi başka yöntemlere de başlayacaklarına da eminiz ama Artvin halkı asla provokasyonlara gelmez savunma hakkını kullanıyor sonuna kadar yasal savunma hakkımızı kullanacağız” dedi.

Her Ağacın Altında Bir Artvinliye rastlayacaklar

Yeşil Artvin Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yüksel ise, “Şehrin iki noktasında nöbetlerimizde devam ediyor. Şehir merkezinde ve Cerattepe bölgesinde nöbetlerimiz var. Bir nöbet de bu bölgede başlatacağız. Bizi yıldıracaklarını zannediyorlarsa yanılıyorlar. Bu halk buradadır 3 km, 33 km, 333 km önemli değil engelleri dağları yolları aşarız hepimiz burada oluruz bu Artvin halkı 20 yıldır yılmadı yılmayacak her ağacın altında bir Artvinliye rastlarlar” dedi.

Hopa’dan haberi alır almaz sıfır noktasında, bin 700 rakıma bir saatle çıktıklarını ifade eden Çevreci Harun Aksu ise, “Biz neden madene karşıyız, çünkü doğamızı tahrip etmiyoruz. Burada açılacak olan maden bizim kalbimiz ciğerlerimiz yerinden sökecek hangi organımızı verelim hangi organımızı yerinden verelim. Ve doğal olarak Artvin halkı büyük bir duyarlılık göstererek Hopa’sından Ardanuç’una Şavşat’ına, Yusufeli’nden bir saat içerisinde buraya biriktirse bu duyarlılıklarını gösterir bence devam ve Artvin’deki yetkililer bu duyarlılığı göze almaları gerekmektir”dedi.

Barajlara Vereceğimiz Verdik Artık Alma Noktasındayız

Artvin Esnaflarından Hakan Akın ise “ Duyumu aldık 15 dakikaya buraya bin 700 rakıma çıktık. Bu topluluğun anında buraya çıkması çok sevindirici ve bu olayı ne kadar ciddiye aldıklarını gösterir. Üç maden firması göndermiş olarak demek ki bilirkişilerde bu işin olmayacağını söylüyor bu zaten yeterli. Biz zaten buranın yerlisiyiz olmayacağını söylüyoruz bizim yaşam alanımız zaten burası bir yeşilimiz var. Barajlara vereceğimiz verdik artık alma noktasındayız” dedi.

Askeriniz Mi Yok Bize Söyleyin Biz Nöbet Tutalım

CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt burada yaptığı konuşmasında, “ Duyarlı halkımız hemen toparlanarak bu bölgeye gelmiş durumda. Yeşili solmasın diye duyarlılık gösteriyorlar hepsini kutluyorum yüreklerine sağlık. Duyarlılık sadece Artvin merkezde kalmayıp ilçelerine yayılmış durum da. Her geçen gün ilçelerden destek amaçlı insanlar geliyor. Bu çığ gibi büyüyecek çünkü Artvinli hukukun yanında bunu herkes biliyor. Artvinlinin bu mantığını da araç yakmak gibi suçlamalarla provoke ediyorlar. Asker nöbetçi duruyor maalesef gece 12’de askeri çekiyorlar nöbetçileri çekiyorlar sabah yandı bunu Artvinliler yaptı diyorlar kesinlikle reddediyoruz ve kabul etmiyoruz. Orada gerekçeleri askerler çok yorulmuş diyorlar öyle bir şey olabilir mi asker yoruldu nöbetten çekildi. Başka asker koyun ha askeriniz mi yok bize söyleyin biz nöbet tutalım Artvinliler olarak dolayısıyla hep konunlar yıllarca arkadan dolanıp uyguladılar Cerattepe’de kanunları arkadan dolanıyorlar dolanmaya çalışıyorlar.

Vali bey neredeyse maden şirketi yetkilisi gibi gördük bütün sorularımıza madenci ağzıyla cevap verdi hatta çok üzüldüm şöyle bir terim kullandı; biz kağıt üzerinde de yer göstere biliriz yani orman bölge müdürüymüş gibi konuşarak tabi ki mülki idare amirimiz ama o terimi kullanması keyfi bir iradedir bu terimi kullanmaması gerekmekteydi. Her türlü sorumuza sanki maden şirketin yetkilisiymiş gibi cevap verdi” şeklinde konuştu.

Etiketler: » »
Share
982 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?