logo

Organik Çay’a Geçiş 1 Yıl Ertelendi

Artvin’de Organik Çay üretimine geçiş karar alan Bakanlık ve Çay kur Organik Çay’a geçişi bir yıl erteledi.

Arhavi’de geçtiğimiz hafta düzenlenen veOrganikÇay’a geçişkarar aldıklarınıaçıklayanArtvin Milletvekili İsrafil Kışla ve Çay kurGenel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, ufukta referandumu görüncebirhafta önce aldıkları karardan vazgeçerek Organik Çay’a geçişinbir yıl ertelendiğini duyurdular.

ArtvinMilletvekili İsrafil Kışla facebook sayfasındanyaptığıaçıklamadaşunları söyledi: “Değerli hemşerilerim Tarım bakanlığı bir süreç dâhilinde organik çay üretimine geçme kararı almıştı. Sizler bazı endişe ve kaygılarınızı iletmiştiniz.
Müsteşarımız Nusret Bey ve Çay kur Gen müd. İmdat bey Başta olmak üzere yetkililerin ve sizlerin iştirak ettiğiniz Arhavi’de bir toplantı gerçekleştirdik.En son aldığım bilgiye göre organik çay üretimine geçiş bir yıl ertelenmiştir. Çay üreticilerimiz için hayırlı olsun”dedi.

Arhavi’deyapılan Organik Çay’a geçişbilgilendirme toplantısına CHP ArtvinMilletvekili Uğur Bayraktutan’indavet edilmemesinedevatandaşlar ve STÖ’leri tepki gösterirken Bayraktutan’da BakanÇelik’e neden davet edilmediğininkamuoyuna açıklanması içinTBMM’ye soruönergesi verdi.

Organik Çay’a geçişin karşısında olmadıklarını söyleyen Çay üreticileride bu sürecinbelliprogram doğrultusunda işletilmesininönemine değinerek, alınan karar ile başta özelçay fabrikaları olmaküzere peş peşe mağduriyetleri yaratacağını, kaçakçay akışının hızlanacağını, üreticinin de ciddi anlamdamağdur olacağını söyleyerek yapılan toplantıda tepkilerini dile getirmiştiler.

Alınan karar bir süreliğine de olsa Çay üreticilerini rahatlatırken, 1 yıllık süre içinde program ve bilgilendirmenin iyi yapılması ve mağduriyetlerin yaratılmaması için önlemlerin şimdiden alınmaya başlanmasının da önemine değindiler.

Share
579 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?