logo

Okul Sütü Dağıtımı Ve Kantin Denetimleri Devam Ediyor

Artvin Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü resmi internet sitesinde Okul Sütü Dağıtımı Ve Kantin Denetimleri hakkında bilgi verdi.

Yapılan bilgilendirmede; “Gözümüzün bebeği olan çocuklarımızın eğitim hayatlarını geçirdikleri okullarda Bakanlığımızın sağlıklı beslenme noktasında başlattığı okul sütü programı ile güvenilir ve güvenli gıdaya ulaşması noktasında okul kantinlerinde denetimler devam etmektedir.

Bu bağlamda 2014-2015 eğitim öğretim yılının ikinci döneminin başlaması ile birlikte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığınca ortak yürütülen okul sütü programı gereğince ilimiz genelindeki okullarda süt dağıtımına başlanmış, öğrencilere 200 ml, ambalajlı, UHT sütler haftada 3 gün (pazartesi, çarşamba, cuma) dağıtılmaktadır.

Okul kantinlerinin gıda mevzuatı hükümlerine uygun faaliyet göstermesi ve güvenilir gıda arzı için gerekli olan hijyen uygulamalarının kontrolü amacıyla Müdürlüğümüz Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü, Artvin Belediye Başkanlığı Zabıta Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü personellerinin katılımıyla oluşturulan komisyonca Merkezde bulunan ilk ve orta düzeydeki okul kantinlerine resmi denetimler gerçekleştirilmektedir.

Yapılan denetimlerde ürün güvenliği ve güvenilir gıda arzına yönelik; genel temizlik, personel hijyeni, kaliteli gıda malzemesi kullanımı, ürünlerin muhafaza koşulları, ürünlerin son kullanma tarihi, işletme kayıt belgesi, işyeri açma ve çalışma ruhsatları, yangına karşı alınan tedbirler, haşere ve kemirgenlerle mücadele, hijyen eğitimi belgesi varlığı komisyon üyelerince kontrol edilmekte karşılaşılan olumsuzluklarla ilgili gerekli idari işlemler yapılmaktadır.

Kantinlerde hatalı uygulamaların engellenmesi, öğrencilerin sağlıklı gıdaya ulaşmasının sağlanması amacıyla kantin işletmecileri ve çalışan personele 5996 sayılı kanun ve bağlı mevzuat çerçevesince asgari ve teknik şartlar hakkında bilgi verilmiştir. Okullardaki kontrol ve denetim faaliyetlerimiz dönem boyunca devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Share
760 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?