logo

reklam

“Okul Servis Araçları Çok Dikkatli Olmalıdır”

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Artvin İl Temsilciliği Başkanı Şener Kaya, yeni eğitim öğretim yılı öncesi, okul servis araçlarının görev ve sorumluluklarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Şener Kaya yaptığı açıklamada; “Ülkemizde kamusal-toplu ve güvenli taşımanın yetersizliği, velileri büyük oranda okul servis araçlarını tercih etmeye zorlamaktadır. Okul servis araçlarının sayısı hızla artıyor ve artık ciddi bir kazanç kapısı olarak görülüyor. Sağlıklı bir yapıya kavuşturulamayan mevcut yönetmelikler, uygulamadaki aksaklıklar ve denetimsizlik ciddi sorunlarla kazaları beraberinde getiriyor.

Türkiye’de okul servis araçlarının yaptığı kaza rakamları, kaza istatistiklerinde en üst sıralarda yer alıyor. Ulaştırma Bakanlığı`nın 2007`te yayınladığı ve günümüze kadar çeşitli eklemeler yapılarak değişikliğe uğrayan “Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği” tüm eksikliklerine rağmen bu tür ulaşıma bir disiplin getirmektedir. Ancak denetimlerdeki yetersizlikler nedeniyle kazaların önüne geçilememektedir. Durum böyle olunca; öğrenci velilerine de büyük sorumluluklar düşüyor. Dikkat edilmesi ve takipçi olunması gereken birçok konu bulunmaktadır. Çocuklarımızın can güvenliği açısından son derece önemli bazı hususları, öğrencilerimizin ailelerine ve yetkililere bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Araç Ve Personel Kriterlerine Dikkat

İlk yapılması gereken okul servis araçlarının ve personelinin yönetmeliklere uygun olup olmadığını sorgulamaktır. Okul servis aracının yaşı 12`yi aşmamış olmalıdır. Taşıt içi düzeni sağlamak, okul öncesi eğitim ve ilköğretim öğrencilerinin inme ve binmeleri sırasında yardımcı olmak üzere bulundurulması zorunlu olan rehber personelin ise, 22 yaşını doldurmuş ve en az lise mezunu olması gerekmektedir.

Araçlar kanun ve yönetmeliklere uygun işaretler taşımalıdır.  Servis hizmeti veren araç sahipleri can ve mal güvenliğini sağlamak amacı ile gerekli önlemleri almış olmalıdır.  Bu kapsamda; taşıtın cam ve pencereleri sabit olmalı, iç düzenlenmesinde yaralanmaya neden olabilecek demir aksam yumuşak bir madde ile kaplanmalıdır. Araçlar; temiz, bakımlı ve güvenli durumda bulundurulmalı, altı ayda bir yetkili/yeterli servislerde bakım ve onarımları yapılmalıdır. Servis araçlarının kapıları iniş ve binişlerde güvenli ve emniyetli olmalı, kapıların hâkimiyeti sürücüde olmalıdır. Taşıtlarda her öğrenci için standarda uygun emniyet kemeri bulunmalı ve kullanımına dikkat edilmelidir. Servis için kullanılan taşıtlarda görüntü cihazları ve müzik sistemi kullanılmamalıdır. Bu araçların teknik özellikleri ile yerleşim şeması, araç içinde görülür bir yere asılmalıdır.

Şoförler öğrencileri gideceği güzergahta, rahat, güvenli bir şekilde kanun ve yönetmeliklere uygun olarak taşımakla yükümlüdürler. İlgili yönetmeliklere göre okul servis şoförleri, 26 yaşından gün almış, E Sınıfı Sürücü Belgesi için 5 yıllık, B Sınıfı Sürücü Belgesi için 7 yıllık sürücü belgesine sahip olmanın yanı sıra,  her beş yılda bir şoförlük mesleği bakımından bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından almış olmalıdırlar.

Şoförün hizmet sicillerinin temiz olmasına özen gösterilmeli, kılık kıyafeti yönetmeliklere uygun ve mali sigortası yapılmış olmalıdır. Ayrıca aracı kaza, trafik sıkışıklığı gibi sorunlar yaşadığında veli, okul aile birliği gibi ilgili diğer kişi ve kurumlarla mobil iletişimi sağlayacak şekilde donatılı olmalıdır.

Yol üstü denetimler resmi olarak emniyet müdürlüğünce yapılmaktadır. Standart dışı ve yönetmeliklere uygun olmayan servis araçları çocuklarımızın can güvenliği için büyük tehdittir.

Okul servis araçlarının sahip olması gereken özellikler üretim aşamasında dikkate alınmalı, TSE tarafından okul servis aracı standardı belirlenerek tek tip hale getirilmelidir. Servis aracı şartlarını sağlayan araçlara, İl Trafik Komisyonları tarafından izin verilmelidir. Ülke çapında yapılacak bir araştırma ile gerek duyulan okul servis aracı sayısı 2–3 yılda bir belirlenmeli, tahditli plaka uygulaması yaygınlaştırılmalıdır.

Servis araçlarının teknik muayenelerinin yapıldığı resmi birimler en önemli denetim noktalarıdır ve bu görevin verdiği sorumluluk bilinci ile davranmalıdırlar. Başta okul yönetimi olmak üzere okul aile birliği, okul yönetimiyle veliler ve tüm yurttaşlarımız da karayolu ulaşımındaki öğrenci araçlarının ulaşım güvenliğine duyarlı davranmalıdırlar.

Okulların Ders Başlama Saatlerinin Ertelenmesi Gerekmektedir

Sabahları trafiği olumsuz etkileyen servis taşımacılığı, için kamu kurum kuruluşlarının mesaiye başlama saatleriyle okulların başlama saatlerinin denk gelmesiyle trafik sıkışıklığına sebep olmaktadır. Hem öğrencilerimizin okullarına rahat ve güvenli ulaşımlarının sağlanması hem de okul servis şoförlerimizin öğrencilerimizi okul önlerinde rahatlıkla durup öğrenci indirmelerini sağlayabilmesi için, okulların ders başlama saatlerinin en az 15 dakika geç başlamasını öneririz.

Kurumlara gidecek olanlar mesailerine başlamış olurlar ve trafik bir nevide olsa seyrelmiş olur. Böylece okul servis araçları da rahat trafik de öğrencilerimizi kazasız güvenli şekilde okullarına ulaştırmış olurlar” ifadelerine yer verdi.

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Artvin İl Temsilciliği Başkanı Şener Kaya Öğrencilerimizin okullarına güvenilir vaziyette gitmeleri için ilgili yetkililerden bu konuya duyarlılık göstermelerini temenni ederim” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Share
413 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?