logo

Okan Sezgin: “Çözüm Yerli Üretimde”

Artvin’in Sesi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Okan Sezgin Halagazeteciyiz.com’a Konuştu!

İlimizin yerel gazetelerinden Artvin’in Sesi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Okan Sezgin, Halagazeteciyiz.net’e  sektörün son dönemde yaşadığı ekonomik sıkıntılarını ve çözüm önerilerine ilişkin önemli açıklamalarda bulunarak, elindeki kağıt stokunun iki ay sonra biteceğini ve sonrasında yaşayacağı sıkıntıları öngöremediğini söyledi.

Döviz kurlarındaki artış ve ekonomik krizin en çok etkilediği sektörlerden biri de medya ve yayın sektörü oldu. SEKA kağıt fabrikalarının özelleştirilip, kapatılmasından sonra kağıtta dışa bağımlı hale gelen sektör, çözüm bulunmazsa bitme tehlikesi ile karşı karşıya. Birçok gazete fiyat artırdı, eklerini kaldırdı, yerel gazeteler ise ellerindeki stoktan sonra kapanma tehlikesi ile karşı karşıya.

Artvin’in Sesi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Sezgin ise, Halagazeteciyiz.net’ekonuya ilişkin şöyle konuştu:

“Kağıt fiyatlarının bu kadar artacağını hiç beklemiyorduk. Yaşadığımız zor şartlara rağmen gazeteyi ayakta tutmaya çalışıyoruz. Bu böyle giderse yerel gazete diye bir şey kalmaz. Bu duruma bir an önce çözüm bulunmalı. SEKA’nın Giresun’daki fabrikasını çok iyi bilirim. SEKA bugün olsaydı, sıkıntılar bu düzeye gelmezdi. Çözüm yine yerli kağıt üretiminden geçiyor. Ayrıca kağıttaki KDV oranı sıfırlanıp, ilan fiyatlarına eşit şekilde zam yapılmalı. Bir de nakliye ücreti konusu var. Artvin’in uzak bir bölgede yer alması ulaşım maliyetlerini ikiye katlıyor.

Yetkililer bir an önce gerekeni yapmalılar ve bizim gibi yüzlerce yerel gazetenin kapanmasını önlemelidirler.”

Share
399 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?