logo

reklam

Öğretim Görevlisi Kemal Sağlam Resim Sergisi açıyor

Kemal Sağlam “Sanat Katran İçinde Kazanır” adlı söylemiyle AÇÜ’de sanatseverlerle buluşacak…

 

Sanatçı Kemal Sağlam, 22 Ekim 2015 Perşembe günü 17.30’da Artvin Çoruh Üniversitesi Nihat Gökyiğit Kongre Kültür Merkezi’nde “Art Wins İn The Tar” adlı resim sergisini sanatseverlerle buluşturacak.

“Art Wins İn The Tar” adlı çalışmasını, Artvin Çoruh Üniversitesi Nihat Gökyiğit Kongre Kültür Merkezi’nde  “Sanat Katran İçinde Kazanır” söylemiyle sanat severlerle buluşturacak olan AÇÜ Resim ve Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Kemal Sağlam ile yaptığımız keyifli röportajımızda düşüncelerini uzun uzun ifade eden Kemal Sağlam Artvin için birçok esere imza atacağının da müjdesini verdi.

“Sanat Katran İçinde Kazanır”

Sanatçı Kemal Sağlam, Art Wins İn The Tar” adlı resim sergisini “Sanat Katran İçinde Kazanır” söylemiyle insanlığın geçmişten günümüze sanat üzerindeki en büyük kazanımlarını savaşlarda, katliamlarda ve acı olayların sonucunda ortaya çıktığını dillendirip, geçmişten ders alarak gelecekte de aynı kazanımların olacağını düşünmekte.

Sağlam, ”Art wins in the Tar adlı resim sergisini ‘Sanat Katran İçinde Kazanır’ söylemiyle; “zehir olarak nitelendirdiği kömür, katran, kurşun, boya vb. malzemelerle yapmış olduğu çalışmalarını, gerçeküstücü ve dışavurumcu bir yaklaşımla figürler oluşturarak izler, çevreyi bulunduğu zaman ve mekândan koparıp kendisiyle yalnız bırakır. Sanatçı, seyircinin kendi geçmiş ve geleceğine karşı duyacağı rahatsızlığı da bir korkuya dönüştürerek ölüme yönelik ipuçları vermektedir. Evrimi farklılaştırma düşüncesiyle insan vücudunu başka canlıların özellikleriyle karıştırmaya çalışmasıyla farklılık yaratmaktadır. Geleneksel resim sanatı anlayışına başkaldırı niyeti taşıyan, tek boyutlu, bazen kontrollü, çoğu zaman da rastgele, ağırlıklı çizgisel deformasyonlarla özgür bir sanat anlayışı geliştirdiği hissedilmektedir. Çeşitli renklerin sıkça kullanıldığı resimler bol duygulu, karmakarışık yaşama geçişi ifade ediyorken, tuval içindeki göze çarpan boşluklar, parçalanmış bireyin kendi içinde yaşadığı doldurulamayan boşluklar olarak yorumlanabilmektedir” ifadelerine yer verdi.

Daha öncede birçok sergiye imza atan sanatçı ve öğretim görevlisi kemal sağlam açılışın AÇÜ’ye ve Artvin’e sanatseverlere birçok şey katacağını vurgulayan sağlam gelecekte de birçok esere çalışmaya imza atmakta kararlı görünüyor.

Sağlam, Ardanuç’a renk katmıştı

Heykel, resim ve video sanatıyla yakından ilgilenen sanatçı Sağlam, daha öncede Ardanuç İlçesi’nin turizm açısından dikkat çekici hale gelmesinde büyük rol oynayan, proje kapsamında Adakale olarak bilinen Gevhernik Kalesi ve İskenderpaşa Camisi gibi tarihi eserlerin yer aldığı mahalledeki 120 evin boyanmasında tasarım öncülüğünü etmişti. Mahalle sakinleri, öğrenciler ve gönüllü vatandaşlar yaklaşık 2 ay süren çalışma sonucu evlerin yarısının dış cephelerini, kaldırım taşlarını, bahçe duvarlarını boyatarak güzel bir görünüme kavuşmasını sağladı.

Peki Sanatçı Kemal sağlam kimdir?

1980 yılında Erzurum’da dünyaya gelen Kemal Sağlam aslen Artvin’lidir.1999 yılında  Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nü başladı.

2001 yılında Goethe Universitat Frankfurt “Kunst Geschichte” bölümünü okudu. Almanya’da 2007 yılına kadar Günümüzdeki Sanat ve Sanat Tarihi hakkında araştırmalar yaptı. 2010 yılında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nü dereceyle bitirdi. Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesin ’de Prof. Mustafa Küçüköner, Doç. Lütfü Kaplan ve Doç. Fevziye Eyigör Pelikoğlu yönetiminde resimler yaptı. Prof. Mustafa Bulat ve Doç. Serap Bulat yönetiminde heykeller yaptı. 2014 yılında ise, Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü “Resim Ana Sanat dalı” üzerine Yüksek Lisans eğitimi Prof. Mehmet Kavukçu yönetiminde Prof. Bünyamin Özgültekin’den Günümüzde Sanat Dersi, Prof. Mustafa Bulat Heykel Dersi ve Atatürk Üniversitesinden, birçok Öğretim Elemanından dersler alarak derece ile bitirdi. 2014 Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’de Sanatta Yeterlilik ( Doktora),eğitimine başladı. Şuan da Artvin Çoruh Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Kemal Sağlam Sanat ve Tasarım Bölümü’nde akademik hayatına devam ediyor.

Share
1439 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?
#

Öğretim Görevlisi Kemal Sağlam Resim Sergisi açıyor” için 1 yorum

  1. hüseyin : diyor ki:

    sabırsızlıkla bekliyoruz orda olacam bir artvin vatandaşı olarak