logo

Öğrencilere Tabletleri Dağıtıldı

“Fatih Projesi” Kapsamında 489 Öğrenciye Tablet Bilgisayar Dağıtıldı

Milli Eğitim Bakanlığınca eğitimde ‘Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi’ (FATİH) Projesi kapsamında Artvin’deki 9. sınıfta öğrenim gören toplam 489 öğrenciye tablet bilgisayar dağıtıldı.

tabletFatih Projesi kapsamında 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen tablet bilgisayar dağıtımı törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara’dan canlı yayınla katıldı. Proje kapsamında Artvin Merkez Fen Lisesi’nde düzenlenen törende öğrencilere 489 adet tablet bilgisayar dağıtıldı.
İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, tablet dağıtım töreninde yaptığı konuşmada; “Eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullarımızdaki teknolojik alt yapının iyileştirilmesi, Bilişim Teknolojileri araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edilecek şekilde derslerde etkin kullanımı için; Eğitimde Fatih Projesi yani Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi Projesi Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından 2010 yılından itibaren uygulanmaya konulmuş olup Ulaştırma Bakanlığı tarafından desteklenen bir projedir. Fatih Projesi ile ortaöğretim kurumlarından başlanarak ülke genelindeki tüm okullarımızın dersliklerine LCD Panel Etkileşimli Tahta ve internet ağ altyapısı sağlanmakta aynı zamanda her öğretmenimize ve her öğrencimize tablet bilgisayar verilmektedir. Dersliklere kurulan BT donanımının öğrenme-öğretme sürecinde etkin kullanımını sağlamak amacıyla öğretmenlere hizmet içi eğitimler düzenlenmektedir. Bu süreçte öğretim programları BT destekli öğretime uyumlu hale getirilerek eğitsel e-içerikler oluşturulmaktadır” dedi.

Proje kapsamında bugüne kadar 200 bine yakın etkileşimli dijital tahtanın kurulumunun gerçekleştirildiğini belirten Kahveci, ”310 bin dersliğin fiber optik internet alt yapısı ihaleleri tamamlandı ve 30 bin okula çok fonksiyonlu network yazıcı dağıtıldı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı’nın katılımıyla, FATİH Projesi kapsamında düzenlenen törende 700 bin 9. sınıf öğrencisine ve okullarındaki öğretmenlere tablet dağıtılacak.” dedi.

Eğitimde Fatih Projesi kapsamında Artvin’de 38 ortaöğretim kurumumdaki toplam 713 dersliğe Etkileşimli Tahta ve internet ağ alt yapısı kurumunun tamamlandığını ifade eden Kahveci, ”Öğretmen ve öğrencilerimize toplam 2.635 tablet dağıtımı yapılmıştır. 2014-2015 eğitim-öğretim yılında ilimizdeki 50 okulumuza daha Etkileşimli Tahta ve internet ağ alt yapısı kurumu çalışmaları devam etmektedir. Etkileşimli tahta kurulan okullarımızda görev yapan öğretmenlerimize Eğitimde Teknoloji Kullanımı Kursları düzenlenmiştir. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak için eğitimin her alanında olduğu gibi teknolojinin kullanımı konusunda da tüm imkânlarını bizler için seferber eden Milli Eğitim Bakanlığımıza teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Vali Yardımcısı Hasan Ongu ile İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdulcelil Kahveci, Fen Lisesi’nde öğrenim gören 120 öğrenciye tablet bilgisayar dağıttı.

Bu arada gün içerisinde il merkezindeki Artvin Anadolu Lisesine 102, İskebe Anadolu Lisesine 102, Kazım Karabekir Anadolu Lisesine 94, Artvin Anadolu İmam Hatip Lisesine 71 olmak üzere toplam 489 adet tablet bilgisayar dağıtıldı.

Etiketler: »
Share
2197 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?