logo

Ödevsiz Tatil


Selim Çiftçi
selimciftci@08olay.com

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, miniklerin karne sevincine ortak oldu.

Okul öncesi eğitim kurumları ile ilk ve orta dereceli okullarda okuyan 18 milyon öğrenci, 2 hafta sürecek yarıyıl tatiline merhaba dedi. İstanbul’da karne dağıtan Milli Eğitim Bakanı Avcı, çocuklara yüklenen velileri tatlı sert bir üslupla uyardı.

ÖĞRENCİLERİ ÜZMEYİN

Bazı öğrencilerin karnelerinde velilerin beklemediği notların olabileceğini söyleyen Bakan Avcı, “Çalışmaya teşvik etmek için bu tür notlar verilmiş olabilir. Karamsarlığa gerek yok. Velilerimizin de düşük notlar nedeniyle öğrencilerimizi üzmemeleri, kızmamaları tam tersine onları teselli teşvik karışımıyla ikinci yarı yıla hazırlamalarını istiyoruz. Benim de çok birinci karnelerim düşük olmuştu sonra telafi edecek bir yol bulduk. Sizin de öyledir. Velilerimizin de öyledir” şeklinde konuştu.

YARIYIL TATİLİNDE ATAMA

Mili Eğitim Bakanlığı, yarıyıl tatilinde 30 bin öğretmenin atamasını da gerçekleştirecek. Öğretmen ataması için başvurular 2-8 Şubat’ta alınacak, atamalar 11 Şubat’ta olacak.

SINAVLAR TATİLDEN SONRA

İkinci yarıyılda, 8. sınıf öğrencileri TEOG kapsamında 27-28 Nisan’da ortak sınavlara girecek. Mazeret sınavları da 14-15 Mayıs’ta gerçekleştirilecek. İkinci yarıyılda, üniversiteye giriş sınavlarının ilk aşaması Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), 13 Mart Pazar günü tek oturumda yapılacak. İkinci aşama Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) 18-19 Haziran ve 25-26 Haziran’da, 5 oturumda gerçekleştirilecek. Diyarbakır’da karne dağıtılırken yaşanan patlamayı, vahşet olarak nitelendiren Bakan Avcı, “O okuldaki öğrencilerimize, öğretmenlerimize, vatandaşlarımıza ‘geçmiş olsun’ diyorum” ifadelerini kullandı.

Öğrenciye YGS müjdesi

Terör olaylarının sürdüğü Diyarbakır ve Şırnak’a bağlı 3 ilçede karne dağıtımı yapılamadı. 81 bini aşkın öğrencinin terör saldırıları nedeniyle karne sevinci yaşayamadı. Sokağa çıkma yasağı olan ilçelerde Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvuruları için düzenleme yapılacağını söyleyen Bakan Avcı, “YGS başvuruları 6-20 Ocak tarihleri arasında gerçekleşti. Ancak sokağa çıkma yasağının devam ettiği Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçeleri ile Diyarbakır Sur’da öğrenciler sınava başvuramadı. Öğrencileri mağdur etmemek için yeniden düzenleme yapacağız” şeklinde konuştu. Akşam saatlerinde ÖSYM, Diyarbakır-Sur, Mardin-Dargeçit, Mardin-Nusaybin, Şırnak-Cizre, Şırnak-İdil, Şırnak-Silopi ilçelerinde görevli kamu görevlileri ile buralarda ikamet eden diğer adaylar için YGS’ye başvuru süresini 10 Şubat 2016’ya kadar uzattı. Herkes onlar kadar şanslı değil

Şırnak’ta terör saldırısıyla hasar oluşan iki okulda okuyan bin 504 öğrenci, karnelerini başka bir okulda aldı. Silopi ilçe merkezi ve köylerinde bulunan 68 okulda 39 bin 128 öğrenci karnelerini alamadı. İdari personelinin dışında okulların boş olduğu görüldü. Diyarbakır ve Batman’da da terör nedeniyle okula gidemeyen öğrenciler karne alamamanın, öğretmenler de verememenin üzüntüsünü yaşadı.

17 milyon öğrenciye bayram

Okul öncesinde 1 milyon 181 bin 143, ilkokulda 5 milyon 360 bin 703, ortaokulda 4 milyon 873 bin 431, ortaöğretimde 4 milyon 244 bin 699 öğrenci ile açık öğretim okullarında okuyanlar dâhil olmak üzere 17 milyon 535 bin 236 öğrenci yarıyıl tatiline girecek.

Bakanlıkta görev yapan 985 bin 362 öğretmen de yarıyıl tatili yapacak.

Çadır kentte karne sevinci

Kamplarda 80 bin, devlet okullarında 70 bin, şehirlerdeki geçici eğitim merkezlerinde 165 bin olmak üzere 315 bin Suriyeli öğrenci de yarıyıl tatiline başladı. Kahramanmaraş, Kilis, Şanlıurfa, Osmaniye, Hatay başta olmak üzere pek çok kentte misafir edilen öğrenciler dün karne sevinci yaşadı.

Hendekler kapatılsın

Mardin’in Nusaybin ile Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde terörnedeniyle Midyat’ta eğitimlerini sürdüren öğrenciler, karne adlı. Öğrencilerden Bahar Sülger hendeklerin kapatılmasını ve eğitimlerinin huzurlu içinde devam etmesini istediğini söyledi.O acı hâlâ taze

Kilis’te, hizmetli Ayşegül Polat’ın hayatını kaybetmesine, bir öğrenci ve öğretmenin yaralanmasına yol açan roket nedeniyle eğitime 4 gündür ara verilen Eyüp Gökçeimam Ortaokulu ve Nazlı Ömer Çetin İlkokulu öğrencileri karnelerini aldı. Öğrencilerin, hala olayın izlerini taşıyan okuldaki olay nedeniyle üzüntülü oldukları gözlendi.

Telâfi başlıyor

Terör operasyonları nedeniyle eğitime ara vermek zorunda kalan il ve ilçelerdeki öğrencilere telafi eğitimi 25 Ocak Pazartesi günü başlıyor. Diyarbakır’ın Sur, Mardin’in Dargeçit ve Nusaybin ilçeleri ile Şırnak’ın Cizre, İdil ve Silopi ilçelerindeki 8’nci ve 12’nci sınıfta okuyan öğrenciler için telafi eğitimi yapılacak. 2015-2016 ders yılı birinci döneminde, okulların zaman zaman kapalı olması, öğrencilerin okula devam edememesi nedeniyle, devamsızlığı bulunan öğrencilerin durumu devamlı öğrenciler gibi değerlendirilecek.

AKTİVİTE HAZIRLANDI

Tüm derslerden hiç notu bulunmayan öğrenciler için telafi eğitimi yapılacak. 8’inci ve 12’nci sınıf öğrencilerine yönelik olarak telafi eğitimlerinin yanında, yarıyıl tatilinde üst öğrenime hazırlık, destekleme ve yetiştirme kurslarını uygulanacak. Telafi derslere bölgedeki öğretmenler ve öğrencilerin kendi öğretmenlerinin işbirliği içinde eğitimlerinden geri kalan çocuklara eğitimlerini verecekler. Öğrencilere, destekleme ile yetiştirme kurslarının yanı sıra rehabilitasyon dersleri de verilecek. Öğrenciler sosyal ve sanatsal aktivitelere de katılacak.

Anlamlı bir hayati öğrencilerine okutan bütün öğretmenlere başarılar dilerim.

Bütün öğrencilere anlamlı bir hayat sürmelerini dilerim. Önemli görevlere gelenler karneleri pekiyi olanlar değildir. Azmedenlerin, sabredenlerin, çalışanların önemli görevlere gelebileceğini unutmayalım.

Hoşça ve dostça kalın

Etiketler:
Share
434 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bu Kayalıklara İlçe Kurulmaz Demiştik Ama Bizi Yanılttılar

  18 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  90’lı yılların sonu, 2000’li yılların başıydı. Yusufeli ilçesinde Yusufeli Barajı ve HES inşaatı ve bu inşaat sonrasında Yusufeli ilçesini sular altında kalacak olmasının tartışmaları yaşanıyordu. O dönem DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü’nde basın sorumlusu olarak çalışmaktaydım. Tartışmaların odağındaki bir kurumda tam da tartışmaları takip eden birimdeydim. Bu vesile ile de sık sık Yusufeli ilçesine gidip gelirdim ve ilçedeki genel kanaati ölçme şansı bulurdum. Hatta yeni Yusufeli ilçe merkezine ilişkin yapılan araştırmaları ve o bölge...
 • Artvin’de Otobüs Keyfi Yaşanıyor

  14 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Şehirleri şehir yapan unsurların başında hiç kuşku yok ki şehir içi taşımacılıkta otobüslerin kullanılmasıdır. 90’lı yılların sonuna kadar Artvin şehir içi taşımacılıkta alternatife sahip bir ildi. Hatta şehir içi dolmuş hatları yok iken bile Artvin’de şehir içi taşımacılık konusunda halkın taşınması işlemi otobüsler ile yapılırdı. 90’lı yılların başında şehir içi dolmuşların devreye girmesi ile birlikte şehir içi taşımacılıkta Artvin’de iki alternatif var idi. Biri belediye otobüsleri, diğeri ise şehir içi dolmuşlardı. Dr. Emin Özgün’ün başkan...
 • Artvin’deki Köpek Saldırısı Görüntülerin Ulusal Yansıması

  11 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Pazar günü ulusal medyaya bildiğiniz üzere bir görüntü yansıdı. Maalesef hepimizin içini acıtan bu görüntüler ilimizin de kötü reklamı oldu. Konuyla ilgili olarak dün yazdığım yazımda değerlendirmelerde bulunmuştum ve konuyla ilgili olarak yapılanları anlatmıştım. Bugün ki yazımda bu görüntülerin ulusal yansıması, Artvin ile ilgili yanlış anlaşılmaları düzeltilmesi ve yapılanlara ilişkin bilgiler aktaracağım. Bunları yapmadan önce de köpeklerin sahibi ile yaptığım görüşmeyi de sizlere aktarmak istiyorum. Nihayetinde bizler gazetec...
 • Yerel Medyaya Sahip Çıkıyor musunuz?

  07 Eylül 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Evet, iğneyi kendimize batırdık birazda çuvaldızı Artvin halkına batıralım ve önemli bir konuyu bugün ki yazımızda ele alalım. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı tarafından yapılan bir açıklama ve tespitten bahsedeceğim bugün ki yazımda. Önemli tespitleri içeriyor. Hani, her birinizin başı sıkıştığında ya da tanıtılmak istediğinde veya şirketlerinin açılışlarını halka duyurmak için zaman zaman ihtiyaç duyduğu, en çok da Artvin’in sorunlarının gündeme getirilmesi noktasında dert yandığı o yerel medya var ya onun sorunlarında...