logo

Ödevsiz Tatil


Selim Çiftçi
selimciftci@08olay.com

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, miniklerin karne sevincine ortak oldu.

Okul öncesi eğitim kurumları ile ilk ve orta dereceli okullarda okuyan 18 milyon öğrenci, 2 hafta sürecek yarıyıl tatiline merhaba dedi. İstanbul’da karne dağıtan Milli Eğitim Bakanı Avcı, çocuklara yüklenen velileri tatlı sert bir üslupla uyardı.

ÖĞRENCİLERİ ÜZMEYİN

Bazı öğrencilerin karnelerinde velilerin beklemediği notların olabileceğini söyleyen Bakan Avcı, “Çalışmaya teşvik etmek için bu tür notlar verilmiş olabilir. Karamsarlığa gerek yok. Velilerimizin de düşük notlar nedeniyle öğrencilerimizi üzmemeleri, kızmamaları tam tersine onları teselli teşvik karışımıyla ikinci yarı yıla hazırlamalarını istiyoruz. Benim de çok birinci karnelerim düşük olmuştu sonra telafi edecek bir yol bulduk. Sizin de öyledir. Velilerimizin de öyledir” şeklinde konuştu.

YARIYIL TATİLİNDE ATAMA

Mili Eğitim Bakanlığı, yarıyıl tatilinde 30 bin öğretmenin atamasını da gerçekleştirecek. Öğretmen ataması için başvurular 2-8 Şubat’ta alınacak, atamalar 11 Şubat’ta olacak.

SINAVLAR TATİLDEN SONRA

İkinci yarıyılda, 8. sınıf öğrencileri TEOG kapsamında 27-28 Nisan’da ortak sınavlara girecek. Mazeret sınavları da 14-15 Mayıs’ta gerçekleştirilecek. İkinci yarıyılda, üniversiteye giriş sınavlarının ilk aşaması Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), 13 Mart Pazar günü tek oturumda yapılacak. İkinci aşama Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) 18-19 Haziran ve 25-26 Haziran’da, 5 oturumda gerçekleştirilecek. Diyarbakır’da karne dağıtılırken yaşanan patlamayı, vahşet olarak nitelendiren Bakan Avcı, “O okuldaki öğrencilerimize, öğretmenlerimize, vatandaşlarımıza ‘geçmiş olsun’ diyorum” ifadelerini kullandı.

Öğrenciye YGS müjdesi

Terör olaylarının sürdüğü Diyarbakır ve Şırnak’a bağlı 3 ilçede karne dağıtımı yapılamadı. 81 bini aşkın öğrencinin terör saldırıları nedeniyle karne sevinci yaşayamadı. Sokağa çıkma yasağı olan ilçelerde Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvuruları için düzenleme yapılacağını söyleyen Bakan Avcı, “YGS başvuruları 6-20 Ocak tarihleri arasında gerçekleşti. Ancak sokağa çıkma yasağının devam ettiği Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçeleri ile Diyarbakır Sur’da öğrenciler sınava başvuramadı. Öğrencileri mağdur etmemek için yeniden düzenleme yapacağız” şeklinde konuştu. Akşam saatlerinde ÖSYM, Diyarbakır-Sur, Mardin-Dargeçit, Mardin-Nusaybin, Şırnak-Cizre, Şırnak-İdil, Şırnak-Silopi ilçelerinde görevli kamu görevlileri ile buralarda ikamet eden diğer adaylar için YGS’ye başvuru süresini 10 Şubat 2016’ya kadar uzattı. Herkes onlar kadar şanslı değil

Şırnak’ta terör saldırısıyla hasar oluşan iki okulda okuyan bin 504 öğrenci, karnelerini başka bir okulda aldı. Silopi ilçe merkezi ve köylerinde bulunan 68 okulda 39 bin 128 öğrenci karnelerini alamadı. İdari personelinin dışında okulların boş olduğu görüldü. Diyarbakır ve Batman’da da terör nedeniyle okula gidemeyen öğrenciler karne alamamanın, öğretmenler de verememenin üzüntüsünü yaşadı.

17 milyon öğrenciye bayram

Okul öncesinde 1 milyon 181 bin 143, ilkokulda 5 milyon 360 bin 703, ortaokulda 4 milyon 873 bin 431, ortaöğretimde 4 milyon 244 bin 699 öğrenci ile açık öğretim okullarında okuyanlar dâhil olmak üzere 17 milyon 535 bin 236 öğrenci yarıyıl tatiline girecek.

Bakanlıkta görev yapan 985 bin 362 öğretmen de yarıyıl tatili yapacak.

Çadır kentte karne sevinci

Kamplarda 80 bin, devlet okullarında 70 bin, şehirlerdeki geçici eğitim merkezlerinde 165 bin olmak üzere 315 bin Suriyeli öğrenci de yarıyıl tatiline başladı. Kahramanmaraş, Kilis, Şanlıurfa, Osmaniye, Hatay başta olmak üzere pek çok kentte misafir edilen öğrenciler dün karne sevinci yaşadı.

Hendekler kapatılsın

Mardin’in Nusaybin ile Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde terörnedeniyle Midyat’ta eğitimlerini sürdüren öğrenciler, karne adlı. Öğrencilerden Bahar Sülger hendeklerin kapatılmasını ve eğitimlerinin huzurlu içinde devam etmesini istediğini söyledi.O acı hâlâ taze

Kilis’te, hizmetli Ayşegül Polat’ın hayatını kaybetmesine, bir öğrenci ve öğretmenin yaralanmasına yol açan roket nedeniyle eğitime 4 gündür ara verilen Eyüp Gökçeimam Ortaokulu ve Nazlı Ömer Çetin İlkokulu öğrencileri karnelerini aldı. Öğrencilerin, hala olayın izlerini taşıyan okuldaki olay nedeniyle üzüntülü oldukları gözlendi.

Telâfi başlıyor

Terör operasyonları nedeniyle eğitime ara vermek zorunda kalan il ve ilçelerdeki öğrencilere telafi eğitimi 25 Ocak Pazartesi günü başlıyor. Diyarbakır’ın Sur, Mardin’in Dargeçit ve Nusaybin ilçeleri ile Şırnak’ın Cizre, İdil ve Silopi ilçelerindeki 8’nci ve 12’nci sınıfta okuyan öğrenciler için telafi eğitimi yapılacak. 2015-2016 ders yılı birinci döneminde, okulların zaman zaman kapalı olması, öğrencilerin okula devam edememesi nedeniyle, devamsızlığı bulunan öğrencilerin durumu devamlı öğrenciler gibi değerlendirilecek.

AKTİVİTE HAZIRLANDI

Tüm derslerden hiç notu bulunmayan öğrenciler için telafi eğitimi yapılacak. 8’inci ve 12’nci sınıf öğrencilerine yönelik olarak telafi eğitimlerinin yanında, yarıyıl tatilinde üst öğrenime hazırlık, destekleme ve yetiştirme kurslarını uygulanacak. Telafi derslere bölgedeki öğretmenler ve öğrencilerin kendi öğretmenlerinin işbirliği içinde eğitimlerinden geri kalan çocuklara eğitimlerini verecekler. Öğrencilere, destekleme ile yetiştirme kurslarının yanı sıra rehabilitasyon dersleri de verilecek. Öğrenciler sosyal ve sanatsal aktivitelere de katılacak.

Anlamlı bir hayati öğrencilerine okutan bütün öğretmenlere başarılar dilerim.

Bütün öğrencilere anlamlı bir hayat sürmelerini dilerim. Önemli görevlere gelenler karneleri pekiyi olanlar değildir. Azmedenlerin, sabredenlerin, çalışanların önemli görevlere gelebileceğini unutmayalım.

Hoşça ve dostça kalın

Etiketler:
Share
401 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MHP’de Birleştirici ve Bütünleştirici Adaylarla İddiasını Ortaya Koydu

  20 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Milliyetçi Hareket Partisi, Milletvekili geçici listesini yayımlayarak 24 Haziran seçimleri öncesinde seçim çalışmalarına start vermiş oldu. Milletvekili aday listelerinin verilmesine kısa bir süre kala ilk listesini açıklayan parti MHP olurken, MHP’nin Artvin Milletvekili aday listesi beklediğimiz gibi gerçekleşti. MHP’nin birinci sıra adayı Mali Müşavir Okan Aktaş olurken, 2.sıra adayı ise İsmihan Özcihan oldu. MHP böylelikle kafalardaki kimler aday olacak sorularını gideren ilk parti olurken MHP’nin Milletvekili adaylarının tabana ve kadınla...
 • Öykünmek

  19 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Köken: Bugünkü anlamıyla alakası olmasa da, “öykü” (hikâye) kelimesi ile “öykün-” (taklit etmek) kelimesi aynı kökten gelmektedir. Sözlük Anlamı: Birinin yaptığı gibi yapmak, birine veya bir şeye benzemeye çalışmak, taklit etmek Kelimenin Serüveni: Binlerce yıl öncesinde sık kullanılan öz Türkçe bir kelime olan öykünmek, zamanla “taklit etmek”, “imitasyon”, “emülasyon”… gibi yabancı kökenli kelimelerin gölgesinde kalmıştı. Son zamanlarda üzerindeki tozları atarak yeniden sıkça kullanılmaya başladı. Özellikle sınavlarda sorulmay...
 • Karadeniz’den Hakkari’ye Gönül Köprüsü

  17 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın desteklediği ‘Basın Mensupları Gönül Elçileri Projesi kapsamında Karadenizli Gazeteciler olarak Hakkari’ye geldik. Artvin, Trabzon, Ordu, Gümüşhane illerinden olmak üzere 6 gazeteci olarak Hakkari’ye 4 günlük program kapsamında düzenlenen geziye katıldık. Bakan Süleyman Soylu’nun da Hakkari’ye gelecek olmasından dolayı bizim gezimizde bir gün uzatıldı ve Hakkari programımız 5 güne çıktı. Bugün ki yazımda program hakkında değerlendirmelerim olacak. ...
 • Bir Zamanların Terörle Anılan İlçesi Çukurca Huzurun ve Güvenin Adresi Olmuş

  16 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın desteklediği ‘Basın Mensupları Gönül Elçileri Projesi kapsamında Karadenizli Gazeteciler olarak Hakkari’ye geldik. Artvin, Trabzon, Ordu, Gümüşhane illerinden olmak üzere 6 gazeteci olarak Hakkari’ye 4 günlük program kapsamında düzenlenen geziye katıldığımızı dün yazdığım köşe yazımda belirtmiştim. Hakkari gezimiz ikinci günü ile devam ederken müsaadenizle bugün ki yazımı da Hakkari izlenimlerine ayırmak istiyorum. Bu konuyu neden bu kadar önemsediği...