logo

O İlçeye Ulaşılmaya Çalışılıyor (VİDEO HABER)

Yoğun yağış seli beraberinde getirdi

Artvin yoğun yağışlı bir hafta geçirdi. Mevsim normallerinin çok üzerinde yağan yağmur, Artvin Merkez’in bazı köylerinde, Şavşat ve Yusufeli ilçesinin önemli bir bölümünde ve de Borçka ilçesinin yüksek köylerinde soruna neden oldu. Artvin Şavşat yolu ulaşıma tamamen kapanırken, Yusufeli ilçesinde Barhal çayında düzenlenmesi düşünülen Rafting şampiyonası ise Barhal çayında meydana gelen sel olayı nedeniyle ileri tarihe ertelendi. Şavşat Artvin yolunun ulaşıma açılması için yoğun çaba gösterilirken, bu ilçeye ulaşım civar köylerden sağlanabiliyor.

Artvin-Şavşat Yolu Kapandı

Artvin’de mevsim normallerinin çok üzerinde yağan yağmur hayatı olumsuz etkiledi. İl genelinde bir çok bölgede yoğun yağmur nedeniyle birçok köy yolu ulaşıma kapanırken, karayollarında da heyelan, taş düşmeleri ve dere sularının taşması nedeniyle yer yer ulaşım sorunları yaşanıyor. En büyük sorun ise Artvin-Şavşat yolunda yaşanıyor. 16 Mayıs’ı 17 Mayıs’a bağlayan gece saatlerinde aşırı yağmur nedeniyle Artvin-Şavşat yolu ulaşıma kapandı. Soğuksu Mevkiine yakın bölgelerde Şavşat Çayı’nın taşması nedeniyle ulaşıma kapalı olan Artvin Şavşat Yolu ulaşıma açılamıyor.

Artvin Şavşat Karayolu’nun ulaşıma kapanması nedeniyle çevre köylerinden ulaşım sağlanmaya çalışılırken, Şavşat Çayı’nın yaklaşık 5 metre büyüdü. Yağmurun sona ermesi, güneşin çıkması ile birlikte suyun yükseltisinde düşme başlarken, Artvin-Şavşat yolunun bir iki gün daha ulaşıma kapalı kalabileceği belirtiliyor.

Yusufeli ilçesinde Barhal Çayı coştu, birçok bölgeye hasar verdi

Yoğun yağış sonrasında Yusufeli ilçesinde de sorunlar yaşandı. Birçok köy yolu ulaşıma kapanırken, Yusufeli’nde Barhal Çayı tehlike çanları çaldı. Barhal Nehri ve Çoruh etrafındaki yerleşim yerleri ve araziler tehdit altında. İlçe merkezindeki atölyeciler bölgesindeki beton köprü aynı bölgedeki halat köprü de sular altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Tedbir amacıyla bu köprü kullanıma kapatıldı.  Beton köprüde su zaman zaman köprü üzerine çıktı. Barhal çayı Sarıgöl civarındaki Marsis oteli şu an itibari ile tehdit ediyor. Şehir stadyumunun bir kısmı da sular altında kaldı. Kana parkuru da ilçedeki yoğun yağıştan payını aldı. Oda sular altında kaldı. İlçede tam bir alarm verilmiş durumda ve vatandaşların dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunuldu. Dere kenarlarında yaşayan bazı vatandaşların da evleri tedbiren boşaltıldı. İlçede yağışın şimdilik durması ve su seviyesinin azalmaya başlaması ilçede en büyük neşe kaynağı oldu.

Edinilen bilgiye göre Artvin’de havalar tekrar ısınmaya başlarken, yağışın da bir müddet duracağı öğrenildi. Şimdi yağmurun ve selin vurduğu ilçelerde yaralar temizlenmeye çalışılıyor.

Nusret Durur, Nurbay Usta, Tolga Gül

Etiketler: » » »
Share
3292 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?