logo

Nöbeti Eğitim Sen Devraldı

Artvin Kafkasör Yaylası Cerattepe Bölgesinde gerçekleştirilmek istenilen madencilik faaliyetlerine karşı Artvin halkını nöbeti eylemleri devam ediyor.

 

Artvin Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiisinde çıkartılması planlanan madenle mücadele devam ediyor. Çevreciler uzun aranın ardından Cerattepe mevkiisinde geçtiğimiz günlerde yeniden nöbet tutmaya başlanmıştı.

ÇED raporunun geçen yıl iptal edilmesi sonrasında şirketin madencilik faaliyeti için yeniden girişimde bulunmasının ardından yayla nöbeti yeniden başladı.

Yeşil Artvin Derneği’nin hukuksal mücadelesi sonrasında geçen yıl Rize İdari Mahkemesi’nin ÇED raporlarını iptal etmesinin ardından faaliyeti durdurulan maden şirketinin şimdi de konkasör ve teleferik kurmak için yaptığı başvuruların Orman Bölge Müdürlüğü’nden onay alması Artvin’de çevrecileri ayağa kaldırdı. Bölgeye çıkacaklarını duyan çevreciler Cerattepe bölgesine bekçi kulübesi konteynır, çadır ve baraka kurarak 24 saat nöbet tutmaya başladılar. Siyasiler, Sivil toplum kuruluşu ve vatandaşlardan oluşan kitle değişmeli 24 saat nöbet tutacak.

Eğitim Sen’den 24 saat nöbet

Artvinli çevreciler ideolojik görüşlerini şehir merkezinde bırakıp Cerattepe’nin yolunu tutarak maden şirketinin bölgede her an gibi işlem yapmaması için bölgede nöbet tutmak kararı alan çevreciler bölgede baraka yaparak bir nevi bekçi kulübesi inşa ettiler. Ortak çalışma sonrası tamamlanan nöbet kulübesinin ardından ilk nöbet Yeşil Artvin Derneği yönetim kurulu üyeleri tarafından gerçekleştirilmişti. 24 Saat nöbet tutan Yeşil Artvin Derneği Nöbeti Eğitim Sen’e devretti. Artvin’de maden eylemlerinde hep ön safta yer alan Eğitim Sen üyeleri bu kez Cerattepe için nöbet tutu. Tam kadro Cerattepe’de konuşlanan eğitimciler, 24 saat süren nöbetlerini gerçekleştirdiler.

 

Share
618 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?